şükela:  tümü | bugün
  • istanbul trafiğinin temel sebeplerinden birisi bu durum olabilir.

sabahları fazla trafiğe maruz kalmak istemediğimden saat 6 gibi evden çıkıyorum. benim gibi düşünüp bu saatte çıkan bir sürü insan var ve bizimle beraber zaten servisler trafiğe çıkmış bulunuyor. işte tam bu noktada trafikte oyalanma durumu başlıyor. saat 6, trafik yok. istanbulun bir ucundan diğer ucuna gitsen en fazla 45 dk sürer. kişisel arabasıyla çıkan bu saatte ofise gidip ne yapıcam yolda oyalanayım diyor. servisler zaten ayrı bir dünya 3 şeride yayılıp tın tın gidiyorlar. işte saat 6:30-6:45 aralığında diğer arabalarda trafiğe çıkmaya başlayınca dümdüz yol dediğimiz çok fazla bağlantının olmadığı 2. köprü (fsm) yolu bile bu önde gidipte yol alamayan arabalar yüzünden arka tarafta yığılmaya başlıyor ve yol o bordo/siyah görünüme bir anda kavuşuyor. hop 5-10 kö yolculuk mesafeleri bile 2-2.5 saatlere çıkabiliyor.

yani demem o ki. sabah erken çıkmışsın hem kendine hem trafiğe bir iyilik yap. gideceğin yere gitmen gereken hızları kullanarak git. sol şerise geçip ya da 3 şeridi aynı kafaya sahip insanlar olarak kapatıp 60-70’lerle gitmeyin. yolda oyalanma. gideceğin yere git vaktini orada geçir. sen önde tıngır mıngır gideceksin, zaman planını buna göre yapıyorsun diye diğer insanların saatlerce trafik çekmesine sebebiyet verme.

ya da dizilin sağ şeride arka arkaya 40’la gidin buna kimse bişi demez ama diğer şeritlere dağılıp trafikte oyalanıp gittiğinizde diğer insanlara zulüm oluyorsunuz.

istanbulda trafik oluşması zaten çok basit. önde 2 araba yanlış ve ani fren yapsın arka tarafta 1 saat içinden çıkamayacağınız trafik oluşur. 10 sn. sürmez bunun oluşması.

o yüzden bu trafikte oyalanarak giden tipleri hiç sevmiyorum. hele sabahım 6’sında hiç mi hiç sevmiyorum.
  • aşırı hızla gitmek suç olduğu gibi,
    aşırı yavaş gidip trafiği aksatmak da suçtur.
    oldu olacak zaman var diye,
    ağır ağır yol alıp
    piknik yapsınlar araçlarında.
    sıkışık trafikte zaten mecbur gidersin,
    yol boş ise belli bir hızın altında
    volta atar gibi otobanda dolaşamazsın.
  • bu tür sebeplerden ötürü, özellikle tem, e-5 gibi yollarda şerit sayısı 4 olmalı. en sol şeritten 120 km ile giderken arkanıza yapışıp selektör çakanlar gider. artık hangi hızı isterlerse. soldan ikinci şeritte 120 km ile gidenler gider. üçüncü şerit 90 km tercih edenlere ayrılır. en sağ şeritte de artık kaçla istiyorlarsa onunla giderler. gel gör ki bizim ülkede üç şerit bulunca şükrediyorsun.
  • hafta sonları hariç sabah 6 da insanlar yoğunluktan trafikte bekliyor. ben yol boş olup ta dörtlüleri yakıp 40-50 ile gideni bunca hayatımda hiç görmedim.

tanım: troll beyanıdır.