şükela:  tümü | bugün
 • bizim türkler, passat gibi basit bir d sınıfı arabayı mercedes'lerle, bmw'lerle bir tuttuğu sürece, veya golf'ü c sınıfının en iyi ve en sağlam arabası, diğer markaların modellerini teneke, basit vb. gibi gördüğü sürece asla olmayacak olandır. emisyon skandalı sonrası comfortline dizel otomatik passat sırasına yazıldı apartmandan bir komşumuz. 8 ay bekleyecek. yazık, çok yazık.
 • volkswagen'ın yeni araç satışının durdurulması talep edilebilir bir şey ama olaydan habersiz araç satın almış kişilere de arabana binme demek ne kadar doğru bilemedim. çalışmış etmiş araba almış adam. binme diyemezsin. verin adama arabasının piyasa ederini adam kullanmasın.
 • sonuna kadar katıldığım kampanya. zamanında klimasız araçları fahiş fiyatlarla satan doğuş otomotiv düşünsün artık.

  (bkz: 2011 yılında klimasız vw golf almak)

  (bkz: volkswagen jetta ve caddy'nin satışlarının durması)
 • çok güzel tamam tüm vos vosları toplayalım hatta araç sahipleri ibret olsun diye yaksın. ama güzel insanlar, canım kardeşlerim düne kadar elin adamı bu arabanın emisyonları yüksek demese ruhun duymayacaktı, çünkü senin ülkende böyle bir politika yok. sen önce emisyon salınımından kat ve kat daha tehklikeli olan çevreyi öldüren atık yönetimine dikkat çek, geri dönüşüme dikkat çek, lavabolardan dökülen sıvıyağların önüne geçmek için duyarlılık oluştur, herşeyi bitir en son vw marka araçların bir kısmında bulunan emisyon salınımından doğan çevre etkisini konuşalım. adam daha içtiği içeçeğin kutusunu, yediği yemeğin pisliğini doğaya bırakıyor. o senin vw araçların bir süreliğine satışını yasaklayan ülkelerin doğasına, çevresine, politikalarına bak iki dakika belki o zaman anlarsın. adamlar çevre yönetiminde, geri dönüşümde, temiz enerjide çağ atlamış 5. levele gelmiş, sırada tek tek araçların emisyonlarını dikkatlice inceleyerek çevreye etkilerini konuşuyorlar. biz daha 1.levelden öteye geçemiyoruz, sonra eheh bak avrupa yapıyor bizde yapalım.

  kısaca çevre sorunu hepimizin sorunu, araçlar zehir saçsın demiyor kimse tabiki zararı olan birşey yasaklansın ama zurnanın son deliği bu etki. vw araçları hedef göstererek (o da tüm vw araçlar değil belirli araçlar) yapıcı bir duyarlılık oluşturamassın sadece çok popülist bir söylem olarak kalır.

  ayrıca klimasız arabayı silah zoruyla satmadılarsa sorun yok.

  edit: imla
 • vw düşmanlığı iyi de birçoğunumuzun yediği ekmekleri dağıtan kamyonetler, türkiye'nin birçok ilinde çocuklarımızın emanet edildiği karsan j10 servis arabaları, basık şahinler, 25 yaşını çoktan devirmil e30 bmw lerin egzos emisyonu ne olacak?
 • desteklediğim kampanya. maksat ortalık karışsın.
 • sazan.avi olmasına rağmen nasıl bu kadar ciddiye alındığını anlayamadigim kampanya.
  hayır bi de sözlükculer zeki olmakla övünür.
 • doğuş oto tarafından " tüm volkswagen araçlarının, yapılan ölçümlere göre türk çevre standartları mevzuatına uygun olduğu" şeklinde bir açıklama yapıldığı istihbaratını edindim. trafikte volkswagen istemiyoruz kampanyasına prensipte katılıyor olsam da, ülkemiz özelinde değerlendirmek gerekirse trafikte çevre katili yüz binlerce araç dolaşıyorken, volkswagen araçları trafikte istemeyip yasaklamak tek başına bir çözüm değil. hadi bugün vw'yi yasakladın, ithal araçlarda çevre standartları yüksek ülkelerdeki gibi gerekli ölçümleri yapmayıp, mevuzatındaki asgari değerlerle emisyonu yüksek nice araçlara türkiye tarafından trafik izni verildiğini sorgulamazsan bu sadece geçici ve popülist bir çözüm olur.

  özetle türk çevre mevzuatında, sermaye odağından uzak, uluslararası kriterlerde bir takım engelleyici düzenlemeler olmadan esaslı bir değişiklik beklemek de hayalcilik olur.

  keşke büyüklerimizde de biraz çevre hassasiyeti olsa ...
 • desteklemediğim kampanya. onun yerine özel bir yazılımla bu ülkede çevre duyarlılığı olduğuna, tüm dünya inandırılmalı.
 • bazı dangalakların 2.0 diesel motorlarda bulunan bir durumu ısrarla tüm bir markaya yayma çabasını gösteren kampanyamsı... trafikte 2.0 litre araç mı kaldı lan bu vergilerden?