şükela:  tümü | bugün
  • efendim sizler nasılsınız?

burada benim her hatırladığımda anırarak güldüğüm ama hiç de komik olmayan bu anımı anlatma nedenim, belki acıyıp bir hayır duası edersiniz ve olayın diğer öznesi, yarattığım travma nedeniyle arada varoluşunu sorgulayan zavallı adamcağıza iyiliğiniz dokunur. ben iyilik yapmakta ısrarcılığından dolayı hep ediyorum.

hikayemiz okulda kurulan çardak vesairenin ortaya atılan vidalarından birinin sabah tekerime girmesiyle başlıyor. bunu şimdi söyledim ama aslında bu sıfır noktasını filmin sonunda göstereceğiz ve çok havalı olacak. sabah park edip, akşama doğru eve yola çıkıyorum, arabaya yürürken bir anormallik fark etmiyorum. bir süre sorunsuz seyrettikten sonra sol şeritte arkama bir tacizci geliyor doksanla falan ilerliyoruz, yolun o anki durumu için en uygun hız. bu esnada da arabadan gelen frekansı hızla artan tik tik sesler ve ortalamamın üstünde yakıt tüketiminden başka bir sorun yok, yol tutuşu denge falan cillop gibi. gibi gibi. neyse dediğim gibi tacizci selektörle kibarca yol istiyor, e vereyim de yol dolu be amca beni geçip ne yapacan. uygun bir anda sağ şeride kaymak üzere aynı hızda ilerliyorum ama dediğim gibi yol dolu amca sıkıldı diye durduk yere de milletin önüne atlamak istemiyorum. bu esnada tacizin boyutu büyüyor amca kornaya falan basmaya başlıyor, haliyle ben de sinirlenip yol vermekten vazgeçiyorum. ama amca ısrarcı çıkıyor, camdan elini kolunu çıkarıp bana ömrümde görmediğim hareketler yapıyor, e be amca babam yaşındasın utan, utan.

amca trafiği felç etmek suretiyle makas atarak yanıma gelmeye çalışıyor, belirtmek gerek trafiğin durumunun yanında benim altımda aman aman olmasa da amcayla kıyas kabul etmeyecek bi araba var, zaten arada gazladığımda yetişemiyor da. amca makas atarak da yanıma gelemiyor, kös kös arkama geri dönüyor. bu esnada el kol devam ediyor, ben de altta kalır mıyım çakıyorum hareketi.

bir süre sonra kedi fare oyunundan sıkılıp trafik rahatlar rahatlamaz amcaya yol veriyorum ama amca gelirken camını indirmiş bana laflar hazırlamış. yine ben altta kalmam kol döndürme suretiyle ben de canımı indiriyorum (cam otomatiği her ne kadar kullanışlı olsa da, şu hareketin karizmasının onda birini bünyesinde barındırmıyor, o yüzden senaryoyu böyle değiştirdim). amca yine zar zor soldan bana yetişiyor tekerin patlak kaza yaparsın diyor, benzinliğe çekip şişirmemi söylüyor, benim de başımdan aşağı kaynar sular dökülüyor, şu gülümsemeyle karşılık veriyorum ve teşekkür ediyorum. takım elbiseli adamlarla dolu bir infiniti jip, bir aile arabası, bir de beyaz yakalı beni tekrar tekrar uyarıyor. onlara dolu gözlerle bakıp kafa sallıyorum. doğrudan sanayiye yollanıyorum. o gün bu gündür inşallah hareketimi görmemiştir diye dua ediyorum. allah razı olsun amca.