• kendimi düşündüğüm kadar arkamdaki dostlarımı da düşünmemden ötürü kendi çapımda yaptığım bir uyarı bu .
    istanbulda hayat kurtarır
  • arkadaki keko çarpmasın dikkat etsin diye yapılır
  • arabasının arkasını seven insandır. ona aferimdir. ayrıca tecrübeli olduğu bellidir, uzun yol kültüründen gelir.
  • refleks olmuştur, çok dikkat ederim.

kazaydı, kayıttı, sigortaydı, tutanaktı, iki tampon yamuldu diye uğraşmaktan iyidir.
  • belki de aracı otomatik yakıyordur.
  • ben bu sürücüyle istanbul'da ilk defa dün karşılaştım.
    önce bi anlamadım, dedim noluyo araba arıza mı yaptı acaba, yazık yaa yolun ortasında falan.. tam da önümdeydi ama mesafe de vardı arada. bekliyorum sağa çekecek diye.. biraz yaklaştım baktım bişey yok, kapattı da dörtlüleri. dedim araba yeni heralde düğmeleri karıştırırken yanlışlıkla bastı (bunun aklıma nerden geldiğini tahmin etmişsinizdir heralde ahaha). bu arada trafikte gidiyoruz tabi, baya bi 5 dk geçti olayın üstünden sonra zınk diye geldi aklıma, "haaa laaan adam aniden trafik tıkandı yavaşladı diye yaktıııı vay amkk" diye..
    aydınlandım!
  • muhtemelen aracında ani fren ikaz rölesi bulunur.
  • volvoda gerçekten sert fren yapıldığında flaşörleri kendisi açıyor. siz kapatıncaya kadar yanıyor.
    özelikle şehirler arası yollarda gece parklar ile stoplar ayırt edilemeyebiliyor bu yüzden ani duruş veya yavaşlamada 4 lü yakmak herkesi korur.
    eğer uzakta bile olsa bir kaç arabanın 4 lü yaktığını görürseniz hemen hızınızı yavaşlatın daha yüzlerce metre var demeyin. ya bir kaç araba birbirine girmiştir ya gizli buzlanma vardır şerit aniden daralıyordur yol suyla kaplıdır. risk almayın iyice yavaşlayın.
  • dikkatli sürücüdür. bununla beraber bazı arabalarda ani fren sonrası dörtlüler otomatik olarak yanıp sönmeye başlar.
  • benim dörtlüler otomatik yanmıyor. ileride yol çalışması görürsem, trafiğin yönü değişirse arkamdaki gelip vurmasın diye uyarı mahiyetinde yakarım. benim yavaşlamalarım ani değildir ayrıca.

dörtlü yakmakla alakalı birkaç bilgi daha vereyim belki birileri okur da öğrenir. bir kişi bir kişidir.

1-) eğer önünüzdeki kişi dörtlüyü yakıp kapattıysa hemen biliniz ki uzun farlarınız açıktır, lütfen onu kısa fara çeviriniz.

2-) önünüzdeki şoför size yardımcı olduysa onu geçtikten sonra dörtlüyü yakıp söndürürseniz 'teşekkür ederim' anlamına gelir. geçtiğiniz kişi de size selektör yapar 'rica ederim' anlamında. ama bazıları yapmıyor bilginiz olsun.
hesabın var mı? giriş yap