şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kamera kayıtları ile online ihbar hattı kurulmasıdır.

  hem devlete para kazandıracak, hem millete para kazandıracak hem de trafiği mükemmel hale getirecek üzerinde oldukça fazla süre kafa yorduğum bir fikri biraz daha açmak isterim.

  - dersin ki kural ihlalinin açık şekilde izlendiği plaka okunan, yer ve zaman belli olan görüntüleri kurduğum sisteme yüklerseniz ceza ücretinin yüzde 10'u sizindir.

  -gece görüşlü, yüksek çözünürlüklü, görüntüleri ile oynanamayacak şekilde güvenli hale getirilmiş, tarih saati ile oynanamayan bir araç kamerasını yerli bir veya bir kaç üreticiye yaptırır(veya ithal ettirir) ve vatandaşa uygun gördüğün bir fiyata satarsın.
  devlet (pek duyulmamış bir ihtiyaç kalemi ortaya çıkarıp ötv, kdv, bandrol vs. vergi aldı) kazandı, yerli üretici (montajı, ithalatı yaptı, yüksek fiyatla iteledi) kazandı ve vatandaş (hukuki olarak koruyuculuğu var) kazandı.

  -e-devlet'e de bir hizmet daha eklersin, örneğin: "trafik kusur ihbar servisi" kurallara uygun görüntüleri buraya kural ihlalinden sonra yükletirsin.

  sistemi de şöyle kurgularsın: marka, model(kasa), renk plaka, şase no(mesela park eden araçlarda modeline göre görülebilir), yer-tarih bilgileri, kusurun ne olduğu ve hangi cezanın kesilmesi gerektiği (drift, kemer, hatalı park vs.) kusurdan sonraki 24 saat içinde doldurtur yollatırsın.

  plaka takliti vs olabileceği için plakayı, araç bilgileri ile eşleştirirsin uyuyorsa otomatik olarak cezayı kesersin.

  ceza plakanın kayıtlı olduğu kişinin e-devletine düşer ve/veya tebliğ edilir ardından ödeme/itiraz süreci başlar. (tebliğ sonrası 3 aylık bir itiraz süresi bence makul.)

  sadece itiraz edildiğinde 3. bir insanın(mesela trafik polisi) değerlendirmesine girer. yoksa otomatik olarak ceza kesilir ve ödenir.

  cezanın tamamen haklı olduğu görülürse ödenmesi gereken ücret ikiye katlanır.
  cezanın haklı olduğu ama tutarın veya hatanın yanlış girildiği görülürse ceza tutarı uygun şekilde düzenlenir ama cezayı bildiren kişi ödül parasını alamaz.
  cezanın tamamen haksız olduğu görülürse cezayı bildiren kişi ceza tutarının belli bir yüzdesi kadar ceza yer.
  bu aşamadan sonraki itirazlar için de mahkeme yolunu gösterirsin.

  bir kaç püf nokta:

  aynı kural ihlalini yükleyenler varsa ödülü pay edersin.

  kural ihlalinin tekrarında cezaları katlayarak kesmeye devam edersin.

  herkes yüklediği cezayı görüntüleyebilir olmalı ve sürecin gidişatını da takip edebilmeli.
  örneğin: emniyet şeridini kullanımı için ceza seçtin yolladın. araç emniyet aracı imiş. ceza iptal oldu şeklinde geri bildirimi sistem vermeli.

  böyle bir sistem kurgulansın devlete milyarca lira getirisi olmazsa ve üç ay içinde tüm trafiğimiz mum gibi olmazsa bu yazıyı kağıda basar, yerim.
 • hep gerçek olmasını dilediğim bir planım var;

  hızlı ve geniş bir araca 5 izbandut bindirilir. trafikte makas atan, sinyalsiz dönen, emniyet şeridini gereksiz yere kullananlar vb. (kendilerinin canı zerre umurumda değil) başkalarının canı ve malını tehlikeyi sokanların önünü keserek ağız burun dağıtacaklar. tabi yapılan suçu ve cezasını kamera ile kayda alarak bu konuda şeffaf olacaklar.

  hadi sıkıysa tekrar yapsınlar...
 • cezaların yüksek ve her an uygulanmasından başka bir çaresi yok. bir yola veya kavşağa 3 günde 1 kez ekip kıyup radar ve ışık ihlali uygulaması yapmakla olmuyor bu iş. kameralı sistemle her an izlenmesi gerekiyor.