• malumunuz trafikte iken, yeşil ışık geç, kırmızı ise dur demektir. sarı ışık ise, çoğu temiz kalpli vatandaş tarafından "aman hacı, kırmızı yanmak üzere. yavaşla istersen" şeklinde algılanmaktadır. lakin işin aslı öyle değildir. araba tamamen durdurulup tekrar hareket ettiğinde, hızlandırılmasına nazaran daha fazla benzin harcamaktadır. malumunuz diğer ülkelere nazaran benzinin de litresi, ebesinin nikahı kadar pahalı. bu durumda, gereksiz yere fazladan benzin harcamak milli ekonomiye zarar teşkil edeceğinden, yapılacak en doğru hareket, sarı ışığın bize "kırmızı yanacak. yakalanmadan bas gaza aq" dediğini tahayyül etmek olacaktır.
    "adam haklı beyler" bakınızlarınız karşısında, hepinizi selamlıyorum.
  • son anda yanan kırmızı ışıkta bile geçen, hatta kırmızı'yı hiç takmayıp sürekli kırmızı ışıkta geçebilen bir millet olduğumuz için anlamı genel anlamda yoktur
  • yazılanları okuyunca bir anlamı olmadığı düşündürülen ışık. hayır herkes bu ışıkta kafasına göre takılacaksa, bir bütünlüğü sağlamaya, düzen oluşturmaya hizmet etmiyorsa niye var bu ışık. peşin peşin söyleyeyim bu ışığın kırmızıdan yeşile geçildiğinde -veya tam tersi- boş bir zaman aralığı oluşturulmak için var olduğunu öğrettiler..
  • kırmızıyla beraber yanıyorsa geçmenin yasak olduğu; yeşilden sonra yanıyorsa geçmenin yasak olmadığı ışıktır.**** kırmızıyla beraber yanarken geçmenin yasak olmasının sebebi, kırmızı ışığın henüz sönmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.
  • normal olanı herkes bilir, yanıp sönen sarı ışık vardır bir de. aslında bunu da herkes bilir, yani bilmesi lazım lan!?! bununla ilgili bir anım var onu anlatmak isterim.

2010 senesinde doğu anadolu'nun güzide bir ilinde jandarma olarak askerlik yapıyorum. hem kendi birliğimizde nöbet tutardık hem de şehir içindeki askeri lojmanlarda nöbet tutardık. nöbet değişimleri de işte araçla olurdu detaya girmiyorum. gece 4-6 lojmanda nöbetim var. saat sabah 6 olmuş işte araç geldi yeni nöbetçiler falan 4-6 tutanlar olarak minibüse bindik birliğe geri dönüyoruz. ön koltukta bir tane uzman çavuş. o soğukta gecenin bilmem kaçında iflahımız sikilmiş zaten araba da sıcacık millet mayışmak üzere, bu vaziyet geri dönüyoruz. önümüze bi kavşak çıktı, sabahın körü zaten şehirde kimse yok dışarda. kesik kesik sarı ışık yanıyor. bizim şöför de hafif yavaşladı kontrol etti sağı solu ve geçti. bu hamlesinin üstüne uzman çavuşun küfürüyle irkildik. lan amuğa goyyim olm senin süreceğin arabayı sikeyim senin dalağını sikeyim. küfürler havada uçuşuyor herkes şok, şöför çocuk dedi hayırdır komutanım falan. uzman'dan cevap, lan oğlum kesik sarı ışıkta tamamen durursun sağına soluna bakarsın öyle geçersin dedi. bunu duyanlar uyandı tabi dedik komutanım o kesik kırmızı ışık olmasın sakın. yok lan ben 7 sene trafik jandarmalık yaptım benden mi iyi bileceksin ammuğa goyyim sizin gibi okumuş adamları sikeyim sizin diplomanıza sokayım gibi cevaplar. dedik komutanım yanlışınız var yapmayın etmeyin karıştırıyorsunuz falan yoook adamın bi gram umursadığı yok. o uzman çavuş haricindeki 6-7 kişi olarak araçta yaşadığımız şaşkınlığı bi düşünün. adam 7 sene bu işi yapmış ve diyor ki kesik sarı ışıkta durulur kesik kırmızı da biraz yavaşlayıp geçersin.

bu da böyle bir anı işte.