şükela:  tümü | bugün
  • trafik polislerinin motorcuları kurbanlık koyun gibi çevirip çevirip her birine motosikletin arkasında topcase var diye 108 tl ceza yazarak uğrattıkları şoktur. bu uğurda aradan kaçan olmasın diye iş saatinde trafiği kapatmayı dahi göze almışlardır.

aldığım bilgiye göre ticari olan motorlara monte edilen çantalar bu uygulamaya dahilmiş. normal motorlarda çantalar zaten çıkarılabiliyor ancak sanırım polisler kotalarını doldurabilmek için cezalarını kesiyorlarmış. cezaya itiraz edip kazanan emsaller mevcut. öyle ki ne kadar yanlış ve saçma olduğunu şuradan anlayacağız:

cezayı yiyene kadar yaşadıklarınız, yaşayacaklarınızın yanında henüz hiç bir şeydir çünkü çantayı ruhsata işletmek gibi bir zorunluluğunuz bulunmaktadır. cezamı koyun koyun yerken memur bey emniyete gidip sepeti ruhsata işletiyorsunuz gibi kolay bir cümle kurmuştu ama bu öyle elinizi kolunuzu sallayarak abi bunu işle parası bu demek gibi bir şey değilmiş meğerse. öncelikle mühendise proje çizdirmelisiniz. bedeli 750 tl. daha sonra izmit'te tse'ye gidip projeyi onaylatmanız gerekiyor, bunun da bir bedeli vardır muhtemelen. ayrıca size bir de sürpriz yapıyorlar, işte saçmalık da burada başlıyor. çantalı olduğunuz için 1+1 yolculu olan motorunuz 1+0'a düşüyor ! yani arkanıza yolcu alamıyorsunuz, yasak ! yolculuyken çevirilirseniz ceza yemeniz muhtemel oluyor bu durumda. lan bu pizzacı motoru mu arkada 3. kişi bile oturur diyeceksiniz hiç demeyin.

bu sürprizden sonra prosedürümüze devam edelim, tse'den onay aldıktan sonra muayeneye gidiyorsunuz oradan da onay alıyorsunuz. bu da bir bedel ! sonra noterden işlenmiş ruhsatınızı alıyorsunuz. tabii ki öpücükle değil.

cebinizden çıkan paraya mı, uğraşınıza mı, kaybettiğiniz zamana mı yoksa kaybettiğiniz artçınıza mı yanarsınız o sizin bileceğiniz iş.
    (bkz: iki ucu boklu değnek)
    çevirmeden mi kaçarsın, seve seve cezanı mı yersin, artçından mı olursun karar size kalmış.

bu durumda benim anladığım şu; ruhsata işletmeye gerek yok (nitekim işletenini ticari olanda dahi görmedim) çünkü bu sefer de artçılısın diye ceza yiyeceksin. çantan zaten çıkarılabilir, git çıkardım de yeniden tak. ceza yiyince de dilekçe yaz itiraz et. başka bir şey anlayan varsa ya da farklı bilgileri olanlar varsa yeşillendirsin.

ilave olarak biz çantada pizza taşımıyoruz, güvenliğimiz için kask ve ekipmanlarımızı taşıyoruz. bunu bize çok görenleri kınıyoruz !
  • her sezon açılışında yaşanılan standart dönemdir. bu aralar topcase ( arka çanta ) sezonundayız. o bitince sis farı, çakar sezonu açılacak. bir ara emniyetten gidiyorsun modaydı.

tanıdık trafik polisi tanıdığınız varsa kotadaki son durumu takip edebilirsiniz.

sis farı ve emniyet şeridi konularını bir kenara bırakırsak, ( özelden neden bunların da önemli olduğunu merak edenlere açıklayabilirim ) bu topcaseler benim ve artçımın güvenlik ekipmanlarımızı koyduğumuz yer oluyor. ayrıca artçının sırtını dayayabileceği ve daha güvenli hissedebileceği önemli bir ekipman.

açıkçası ben artçımın güvenliğini cezadan daha çok önemsiyorum. akla ve mantığa uymayan bu cezayı kesecek ekiple karşılaşırsak, cezamı alır, mahkememi açarım.

herkese de aynısını tavsiye ederim.
  • muayene yaklasikca plakadaki vidalar bile gerilmeme neden oluyorken usandiran soktur.
  • ekseriyeti tarafından her türlü trafik kuralını ihlalde beis görülmeyen motorculara emniyet tarafından hazırlanmış minik süpriz. ne şoku lan? kural neyse uyacaksın. yakalanınca ağlamak yok.