• 2 aydır düzenli takip ediyorum,sanki biraz fazla mükemmeller yada videoları bu şekilde kurguluyorlar.

erdi romantik,centilmen, saygılı, tasarruflu, sürekli karısının gözünün içine bakan aşık , tüm kızların evlenmek için can atacağı bir erkek.

burçin de aynı şekilde sadık, çalışkan, mantıklı, araştırmacı,tasarruflu, aşık.

zıt görüşleri hiç yok, kararlarını mantık çevresinde uzunca düşünerek alıyorlar, düzenli ve planlılar, hayalleri için yaşıyorlar, çok mutlular.

bana başka bir youtuber hakkında analiz yap deseniz en az 5 kötü özellik bulabilecekken bu çift hakkında yarım saattir düşünüyorum ve hiç kötü bir şey bulamadım.

kendi hayatıma baktığımda mutsuz hissetmeme, bir şeyleri yanlış yaptığımı düşünmeme sebep oluyorlar.
    hayatının reset butonu olsa da basıp tekrar başlasam dedirtiyorlar.

umarım anlatabilmişimdir, sevgiler...
  • beklenen gün geldi. yıllarca süren çaylaklık serüvenimin son bulacağı günü bekledim, sırf bu başlıkta yazabilmek için. yazar olalı bir hafta oldu ve ancak bugün yazıyorum neden? çünkü vaktimin olacağı, keyifle yazabileceğim bir anı bekledim. anlayabileceğiniz gibi bugün benim günüm.

öncelikle bu çiftin izleyicilere yansıtmaya çalıştığı imaj o aşırı yapay ve marjinal topluma yönelik. sürekli gülümsemeler, her şeyden aşırı mutlu olmalar, her şeyin en iyisini almaları, en doğrusunu yapmaları, en güzelini bulmaları ve daha birçok şey... bakın efendiler, ben onların mutlu olmaya çalışmalarına karşı değilim. elbette bu en doğal istekleri ve haklı çabaları olabilir. ancak benim karşı geldiğim durum kötü olan seçimlerini, yaşantılarını yansıtmamakta ısrar etmeleri. hatta bu yaşantı ve seçimlerini iyiymiş gibi göstermeye çalışmaları. birkaç örnekle devam edelim; karavan olarak seçtikleri araç ufak geldi ve pişman oldular. ama bunu açıkça söyleyemediler hiçbir zaman. rahatsızlıklarını dile getiremedikleri gibi, boynu bükük ağlamak üzereyken dolaylı yoldan karavan seçimlerini övdüler...

sözde bir avrupa turuna çıkacaklardı... aylarca gereksiz videolarla insanları oyaladılar. aslında tek bir video olması gereken konuları parçalara bölüp 10 video yaptılar... neden? maddi kaygılar, zaman ve abone kazanabilmek amacıyla. elbette para kazanmaları gerekiyor, ancak onlar az emek çok paranın peşinde koşuyorlar. 15 günlük tatil yapalım, ama 6 aylık içerik çıksın mantığında ilerliyorlar.

üstelik içerikleri gezi üzerine değil, tamamen kendi sosyal medya hesaplarını doldurmak üzerine yapılmış çekimlerle dolu. zaten verimi ve kapsamı düşük içerikler ürettikleri yetmiyormuş gibi alakasız sponsorluklarla zoraki içerikler üretiyor ve bunları gözümüze sokuyorlar.

evet, bu kişilerin kanalındaki imaj ortada. hitap ettiği kesim ise manipülasyona gayet müsait olan 13-20 yaş aralığı. davranış biçimleri, ortaya koydukları imaj tamamen bu yaş aralığının hayalleri niteliğinde. bu yaş aralığındaki gençlerimizi maddi kaygıları uğruna dolaylı yoldan manipüle ettiklerini söyleyebiliriz.

birçok gezgini ve karavan kanalını uzun yıllardır takip ediyorum. işini severek yapan, seyahat etmeyi seven kişilerin içeriklerine bu durum yansıyor zaten. ama bu kişiler karavanda zoraki seyahat ediyor, izleyiciye yansıttıkları hayatı mecburen yaşıyor gibiler. sırf kafalarındaki imaja uygun hareket edebilmek için. avrupa turunda bile karavanda kaldıklarını sanmıyorum ki, aylar evvel döndüler ve hala doğru düzgün bir içerikleri yok. hatta avrupa turundan dönerken neden döndüklerini bile söylemediler, çünkü onlar kötü seçimler yapmazlar, onlar asla üzülmezler, onlar asla pişman olmazlar veyahut evlerini özlemezler.

daima en sağlıklı ve lezzetli yemekleri yaparlar. yemekleri asla kötü olmaz, bazen farklı bir lezzette olabilir o kadar. karavanda kullandıkça keşke şöyle yapsaydık dedikleri hiçbir pişmanlıkları yoktur. çünkü bu gerçekle kendileri de yüzleşemezler. bu çift tam anlamıyla hayatta bir birlerine bile söyleyemedikleri pişmanlıklarını ve huzursuzluklarını izleyiciye de yansıtmamak üzerine programlanmışlar.

son olarak takipçi ve yorum aldıklarını biliyorum. önceki videolarında profil fotoğrafı olmayan, adı ve soyadı aynı şekilde yazılmış, yorumları aynı temada tek cümlelik olan yüzlerce yorum mevcut. aynı şekilde bu yorumların ve hesapların hepsinin ekran görüntülerini aldım, elimde mevcut. yorum yapan hesapların ortak noktaları; hiçbirinin profil fotoğrafı yok. yorumlar daima tek ve birkaç kelimeden oluşan cümleler. örnek; "harika bir video olmuş, size özeniyorum." "harika bir çiftsiniz müthiş bir video." şeklinde devam eden yorumlar. bu hesapların hiçbirinin başka bir kanalda yorumu mevcut değil, bu hesapların hiçbirinin profilinde başka bir içerik - liste - yorum mevcut değil. aynı şekilde hesapların ad-soyad kombinsyonları bir birine benziyor ve hiçbirinin nasıl oluyorsa başka bir sosyal medya hesabı bulunmuyor.

yani bu şahıslar yüzlerce yorum ve binlerce abone satın aldılar.

sırf oynadıklarını oyunu ve aşağılık psikolojilerini ödünleme yöntemlerini görmek adına izleyebileceğiniz bir kanal...

bu entry şimdilik burada dursun, daha sonra aklıma geldikçe düzeltmeler ve eklemeler yapacağım.

edit: karavanda yılbaşı dekoru videolarında aldıkları özdilek sponsorluğu hakkında yazmak istiyorum. sponsorluklara elbette karşı değilim. ancak sponsorluk içeren videoları izlenebilir kılan ögenin ne olduğunu bilmiyor bu çift. sponsorlukların amacı; teması, içeriği ve süreci belli olan bir videoya sponsorluğun entegre edilmesidir diyebiliriz. ancak bu çift sponsorluğa videoyu entegre ediyorlar adeta. doğal olarak sponsorluklar eğreti kalıyor videolarda. yine tam bir fiyasko. yılbaşında karavan temalı bir video örneği vereceğim. mesela bu videoda sponsorluk olsaydı bizi hiç rahatsız etmeyecekti, çünkü pekala doğal bir video. (ilgili video; karavanda kış ve yeni yıla merhaba - öden tv)
  • köye taşınmışlar. ama nasıl bir köy eviyse, oldukça modern donanıma ve tasarima sahip. dijital işlerle hem gezip hem de böyle bir ev alacak kadar nasıl kazandılar ilginç.

erdi konuşurken burcin'in gözlerini ondan alamaması (aiiiyy falan dememizi bekliyorlar galiba), sabit bir yer, ev falan yerine ısrarla "baz" kelimesini kullanmaları, burcin'in ajans sunumu yapar gibi tonlamaları, araç tadilatını "yonetmek", her gün bizi kemiren beyaz yakaliligi ve samimiyetsizligi bir de bu platformda, böylesi bir konseptte yüzümüze çarpıyor.

izleyenleri saf yerine koyan, asiri asiri "samimi" bir kanal, özetle trade of us.
  • ''imaj her şeydir.'' sloganı sanırım bu çift için kullanılabilir.
    biri konuşurken diğeri hemen başını havaya kaldırıp sırıtarak sürekli kafa sallıyor. bu tavırlarını bir cok izleyici beğenmiyor belli ,bende beğenmiyorum fakat gülmek için birebir malzeme .
    gezdikleri yerden daha çok kendilerini göstermeyi seviyorlar. yeni nesil bu tarz işleri daha çok seviyor. yoksa gezgin denince yiğit can iç - rotasız seyyah ve yırtık pantolon gibi efsane arkadaşların olduğu yerde bu çiftimiz yeni nesile'' bakın biz çok mutluyuz bu da bizim imajımız ,geziyoruz ama geziden daha çok size ne kadar imaj dolu hayatımız var bunu göstereceğiz '' demekten öteye gidemez.
    son olarak , kullandıkları şarkıların hepsi birbirine benziyor.
  • nasıl para kazanıyoruz videosu çekmiş proje çift.

çalışırken birikim yaptık derken bile yapıkredi reklamı yapıyorlar. birikimlerini orada yapmışlar, yapıkredi de bunu sezmiş ve hemen reklam vermiş. yahu reklam alacaksınız tabii de öyle yüzümüze cici cici gülerken yalan söylemek biraz olsun utandırmaz mı insanı? de ki mesela siz de birikim yapmak için şunu şunu kullanabilirsiniz. niye biz öyle yaptık diyorsunuz?

karavanla gittikleri yerlerde otellerde kaldıklarını düşünüyorum. konforlarından çok belli. bir kez giydiklerini tekrar giymezler. her ürünün en pahalısını kullanırlar. arada bir ayıp olmasın diye domatesi 1 lira ucuza alacağınız akşam pazarı videosu çekerler sonra o sandviçin içine ithal peynir koyarlar.

baştan aşağıya yapmacık olmalarına karşın video kurguları çok iyi. yalan olduğunu bile bile insanı izletiyor. sadece siz de yapabilirsinizi aşılamasalar keşke insanlara, heves edenlere acıyorum.
  • teletabiler. özellikle erkek teletabi dişi teletabinin her söylediğine gözlerini kısıp, burun deliklerini bize çevirerek gülüyormuş gibi yapmak zorunda değil.
    sanki çekimler dışında sürekli birbirlerini hindistancevizi yağıyla ovalayıp ekorekokokko diye gülüyorlarmış gibi bir his yaratıyorlar. müziklerden bahsetmeyeceğim. herşeyiyle berbat.
  • proje olduğunu düşündüğüm sosyal medya şeysi. karavanları var ve karavanda kalıyorlar, yalnız ne hikmetse kadının saçlar sürekli tertemiz, genelde fönlü, karavanda duş imkanı çok kısıtlı, kendileri de söylüyor zaten kamp alanı bulup oranın imkanlarını kullanıyoruz diye. ama bu görüntü anlattıklarını doğrulamıyor. muhtemelen çekim için karavanı kullanıyorlar, ama konaklama otelde, otel konforu ile geziyorlar. daha doğrusu gezmiyorlar, içi boş içerikleri var. yolculuk videoları kısa kısa, karavan hayatı ya da gezdikleri yerlerin hikayelerini anlatmaktan çok uzak. sanki video çekmek için kurgu yapılmış, 2-3 saatlik çekim, hatta o kadar uzun bile olmayabilir. sonrası montaj. al sana karavan macerası. maalesef hiç bana göre değiller, fazlaca yapay kaçıyorlar.
  • youtube'un yeni modası olan "şehir hayatından yıldıh bunaldıh." alt metinli karavancı karı-kocaların, türkiye semalarında en trend olanı.

öyle ki dün itibariyle beinconnect'te 13 bölümlük bir mini belgesel sahibi olmuşlar. profesyonel bir ekip işin içine girmiş, beraber karadeniz'i gezmişler. hatta aşırı profesyonellikten adobe premiere'de fade efektini 300'e dayamış, öyle yayına hazırlamışlar. 30lu yaşların başında bir çift için fazla beylik ve ağdalı monologlarla burçin ve erdi kardeşlerimiz beyaz yakalı düşlerini yağlamaktan ballamaktan da geri kalmamış.

pek öyle değilmiş gibi göstermeye çalışsalar da, işin arkaplanında sağlam destekleri olduğu belli. ford, lassa ve cambly'den sponsorluklar alıp, videolara yedirdiklerini gördük. insanların gözünün içine baka baka "birikimlerimizi değerlendiriyoruz." diye yapı kredi reklamı yaptılar. sözlükte de yapılan samimiyetsizlik eleştirilerinin kaynağı buradan çıkıyor. otuzlu yaşlarında, aktif çalışmayan bir çiftin günümüz türkiye şartlarında, sağlam bir destek olmadan, stok foto ve video çekerek ya da yazı yazarak elde edeceği üç-beş kuruşla urla'dan izmir çevre yoluna çıkması bile imkansız. stok video ve fotoğraf işinden profesyoneller bile aylık 300-500 lira anca kazanıyorken, video çekip tatlı tatlı "fotoğraf çekiyoruz, internette satıyoruz." diye amatörü kandırmak ayıptır. yapı kredi'den gelecek faizle gezebilmek için vadelide minimum 1 milyon liranın durması lazım, yoksa anca benzin parası çıkar. urla'da dayalı döşeli köy evinde bazlama yapıyor ve ford'un ömürlük sponsorluğunda karavanınızla istediğiniz gibi geziyorsunuz, yapmayın. bu işin de zorlukları var. sıkıntıları var. her şey güllük gülistanlık değil. hayatın müthiş olduğuna dair pembe portreler çizip, insanları özendiriyorsunuz ama elinizdeki imkanlara ulaşabilecek gençlerin oranı %1 bile değil artık.

beinconnect'teki serilerini izlerken duyduğum monologlarının büyüklüğüne hasedim eklenince biraz döşendim.*mutluluklarına, uyumlarına, gülücük de gülücük hallerine sözüm yok ama geleceği patates olmuş ve it gibi çalışmak zorunda olan, o çalışmayla da ne ev ne araba ne tatil elde edemeyecek ülke gençliğine hayal satmak yerine biraz daha realist olmalarını öneririm.
  • karavanda, küçücük bir alanda ve sınırlı kaynaklarla yaşayıp da nasıl hala bu kadar lükslerinden feragat edemediklerini anlamadığım çift. bu yüzden samimi ve inandırıcı bulmuyorum. dünyayı gezmeyin demiyorum yine gezin ama alın altınıza bi jeep veya suv bir araç, gittiğiniz her şehrin en lüks otellerinde kalıp, en pahalı yemeklerini yiyin, lafın kısası parayı ezin ve dönün. biz de izleyelim ve diyelim ki "ulan ne hayatlar var be...". ama karavan çok sakil durmuş sizde, üzgünüm.
  • kızın devamlı ama devamlı gülen sırıtan halini gıcıksıyorum :) çok yapmacık geliyor bana.kime gösterdiysem aynı cevabı aldım.fena oynuyor bence.evet,izlettiriyorlar videolarını ama kız da oğlan da fena kıl :))
hesabın var mı? giriş yap