• 333 iq'ya sahip oldugum icin epey uzun bir suredir merak ediyordum filmlerin basinda verilen bu reklamlara neden trailer (farsca: geriden gelen) dendigini, taa ki coming soon isimli ve ne yazik ki sinemalarda oynamayacak olan trailer belgeselini izleyene kadar. (sinemalarda oynamayacak cunku egitim amacli cekilmis, sadece film okullarina dagitiliyor. ben de bildiginiz gibi gelecek vaadeden, sanat icin soyunabilen bir aktorum, sizin icin izledim (ayrica tam 250 iqum var, yemisim sharon stone'u (bu nested parantez esprisini baska bir entryde yapmistik sanirim (ama bir kere basladi mi da cok zevkli be ))))

neyse, meger zamaninda bu reklamlar, gosterilen filmin * sonunda yer alir, sonraki hafta bu sinemada bu film oynayacak diye bagirirlarmis. yani filmi trail ettikleri icin bu ismi almislar. fakat film bitince millet apar topar gittigi icin en sonunda bu reklamlar filmin basina konmaya baslanmis (anlasilan apar topar gelme katsayisi apar topar gitme katsayisindan kucuk), fakat nomenclature (ben dun nomenclature gordum) degismemis.

tabii bunca yil 169 iqnun (zamanla ufalan zekalar) her biri bunu merak etmis ama acip wikipediada iki satir okumayi akil edememis; nitekim kelimenin tam anlamiyla ikinci satirda bunlardan bahsediliyor.

bu arada trailerlardaki karizmatik sesli amcalari merak edenler olmus, bu isin erbabi ve muhtemelen sesini en fazla duydugumuz amcanin adi don lafontainedir. "one man, one city, one destiny" diye kayit yaparken yumrugunu sikip gaza gelir bol bol; hepimizin toplaminin karesinden daha cok para yapar. ayni zamanda sesini sahane bicimde taklid eden komedyen pablo francisconun da adini analim, bos zamanimizda bakalim.

edit: gundelik hayat teorisi 3212: entry yazilirken bunyede bulunan alkol miktari, konunun bir turlu toparlanamamasina sebep olan parantezlerin sayisiyla dogru orantilidir.
  • asil merak edilen, trailerlari seslendiren karizma sesli adamlardir. kimdir nedir, hayatlarini trailer seslendirerek mi kazanirlar? ilginctir.
    bi de aksiyon filmlerinin trailerlarinin genelinde soyle bir cumlecige raslamak mumkundur:
    ...but one maaaan....
  • dilimize elini kolunu sallaya sallaya girmesinden kimsenin rahatsızlık duymayışını şaşkınlıkla izlediğim sözcük.
  • bir filmin en guzel yani herhalde.
    ortalama bir filminki bile guzel oluyor cogu kez, film iyiyse traileri iyice $ahane oluyor filan.
    boyle elimde cay, kahve ile potansiyeli olan filmlerin trailerlarini izlemeyi pek seviyorum. minakodugumun modern teknolojilerinin bana tek faydasi bu oldu zaten, artik fragman izleme zevkim sinemadan sinemaya sinirli degil. boyle bi guzel bi$ey.

bi nevi film izlemenin foreplay kismi.
  • hitchhiker's guide to the galaxy, trailer'lar icin $unlari soyler :

"movie trailers are designed to give you an idea of the film in question in a very short space of time. typically they begin with the introduction of the main character. who will very shortly have something so utterly fantastic have to him that someone just had to make a movie about it. often this section is proceeded by the words 'in a world!' (burada dunya yok ediliyor) "...but sometimes not."

"trailers also normally imply a deep voice"... (burada ses trailerları seslendiren adam sesine donu$uyor) "...that sounds like a seven-foot tall man who has been smoking cigarettes since childhood. the goal is to create a piece of advertising that's original and exciting, yet intelligent and provocative. in other words, lots of things blowing up..." (patlamalar) "...occasionally interrupted by a girl in a bikini." (bikinili kiz gorunuyor)

"generally trailers also feature heartless, evil villains, hideous creatures, dolphins, physical violence and of course, the promise of true love. and lastly, there is a final montage, often set to rock music..." (rock muzik ba$liyor) "...that is designed simply to blow away whatever synapses you have left in your brain."

"this culminates in a reveal of the main title, like so..." (ekranda the hitchhiker's guide to the galaxy yazisi cikiyor ve trailerlari seslendiren adam tarafindan okunuyor) "...followed by the release date..." (ekranda 'april 29, 2005' yaziyor) "...so that the audience might plan the next few months of their lives accordingly."

---

"film trailer'ları size kisa bir zaman diliminde bahsi gecen film hakkinda fikir vermek uzere tasarlanirlar. genellkle ana karakterin tanitilmasiyla ba$larlar. ki ba$ina birazdan, birinin hakkinda film yapmak isteyecegi kadar ucuk kacik bir olay gelecektir. siklikla bu bolumden sonra $u sozler duyulur : 'in a world!' (burada dunya yok ediliyor) "...bazen de duyulmaz."

"trailer'lar ayrica tipik olarak derin bir sese de sahiptir"... (burada ses trailerları seslendiren adam sesine donu$uyor) "...iki metre boyunda ve cocuklugundan beri sigara icen bir adamin sesine. asil hedef orjinal ve ilgi cekici bir tanitim yaratabilmektir, ama bu ayni zamanda zekice ve ki$kirtici olmalidir. ba$ka bir deyi$le, bir suru $ey havaya ucmalidir.." (patlamalar) "...bu durum bazen de bikini giymi$ bir kiz tarafindan sekteye ugrar." (bikinili kiz gorunuyor)

"trailer'larda genel olarak bulunan $eyler : kotu kalpsiz karakterler, cirkin yaratiklar, yunuslar, fiziksel $iddet ve tabi ki, gercek a$k. ve son olarak, bir final montaji bulunur, siklikla rock muzikle e$lik edilir...." (rock muzik ba$liyor) "...ve basitce soylemek gerekirse beynininizin icinde geriye ne kaldiysa havaya ucurmak icin tasarlanmi$tir."

"burada artik filmin adi orteya cikar, $unun gibi..." (ekranda the hitchhiker's guide to the galaxy yazisi cikiyor ve trailerlari seslendiren adam tarafindan okunuyor) "...ardindan gosterim tarihi girer..." (ekranda 'april 29, 2005' yaziyor) "...boylece seyirciler hayatlarinin sonraki bir kac ayini bunu dikkate alarak planlayabilirler.."
  • bütün zamanların en çok beklenen ve izlenen trailerı lord of the rings e aittir. bu trailer nette yayınlanmaya başlandığı ilk 24 saat içinde 1milyon 600 bin defa download edilmiş ve kolay kolay kırılamayacak gibi gözüken bir rekora imza atmıştır. bu teaser trailerin 35 mb olduğunu düşünürsek ortaya çıkan data trafiğinin boyutu korkutucudur. bu nedenden dolayı official trailer real audio formatında yayınlanmış ve ancak 15 gün sonra avi ya da mov uzantılı hali nette yer almıştır
  • bazen trailer spoiler olur (bkz: spoiler) mesela the cubede filmin en can alici noktasi fragmanda gosterilmektedir
  • sinema dünyasında (bööyle bi dünya war demek ki) filmin tanıtımı manasında kullanılan sempatik bi terim.
  • (bkz: traktor) , (bkz: romork) gibi araçların bir dier, bir başka, bir nebliym ben tamamen farklı bi ismi.
  • ing. treyler, römork.
hesabın var mı? giriş yap