• inanılmaz bir orospu çocugunu bünyesinde bulunduran flim. akıllara durgunluk veren cins.
  • babam ve oğlum ile 28 gün sonra karışımı film yapmış la adamlar.

tanım: oyunculukları muhteşem olan film.
  • yeni izledim. bu tarz filmlerde mantık aramadığım için keyifle izledim.

not: bu başlıkta spoiler vermesini bilmeyen bazı gundiler canınızı sıkabilir.

--- spoiler ---

ceo'yla aynı tuvalete tıkılasıcalar.

--- spoiler ---
  • az önce izledim, günün etkisinden midir bilemiyorum, aklıma en çok takılı kalan kısım hükümetin "bir şey yok, her şey iyi durumda" olarak özetlenebilecek açıklaması oldu.

ola ki bir gün ülkemizde de sokaklar zombiyle dolsa, her yeri yangın kaplasa eminim ki hükümetin açıklaması "bu başkanlığa karşı bir mesajdır. zombi diye bir şey diyorlar, yoktur efendim. laiklerdir onlar. dış mihrakların ülkemize bir oyunudur bu... gerçi siz gene de evden çıkmayın." olacak.
  • izleyip üzerine konuşulanlara baktığımda en çok rastladığım "iyi de türe katkısı yok bikbikbik" yorumlarından bence tek bir manevrayla kurtulan son zamanların en sürükleyici ve etkileyici zombi filmlerinden biri. klasik zombi filmlerindeki fikri ve kurgusal aptallıktan uzak psikolojik zombi türünü yaratmış film. bir yandan zombi zevki yaşatırken bir yandan da toplumsal gerilime oldukça geniş yer ayırmış, karakterlerin dönüşümüne şans tanımış ve bunu öyle bir gerçekçilikle yapmış ki etrafta zıplayan hoplayan zombilere rağmen kendinizi olay örgüsü içinde hissedebildiğiniz, yabancılaşmadığınız bir film olmuş. yeon sang-ho'yu tebrik ediyoruz. ayrıca filmin görselliği kendine hayran bırakıyor. animasyondan gelen bir yönetmenin kurgu ve plan estetiğine bu kadar önem vermesi şaşırtıcı olmasa gerek.
  • zombi filmi diye oturup sonunda ağladığımız film. filmekimi de filmi programına almış. sinemada izlemek daha keyifli olur eminim, kaçırmayın izleyin.

--- spoiler ---

takım elbiseli ceo götleğinin yaptıkları insanı çileden çıkarıyor. orospu çocuğu seni...
    --- spoiler ---
  • zombi filmlerindeki genel sıkıntı bence herşeyin çok hızlı gelişmesi. hayatta kalma olayının da sadece bir grup üzerinden ilerlemesi. bütün canlılar hayatta kalmak ister, o yüzden bu tarz bir salgın hava yoluyla falan bulaşmıyorsa bu kadar hızlı yayılamadan önlenir ya da yayılma daha yavaş olur. yani işin özü adamın götünden kan alırlar hayatta kalanlar.
    filme gelirsek, daha iyi kurgulanabilirmiş bence. hayatta kalan grup sürekli gerizekalı hamleler yapıyor. insan kendini, mal mısınız amk, demekten alamıyor. bir de metrelerce yüksekten atlayıp tekrar ayağa kalkmak, iki yüz kişi trene asılıp peşinden sürüklenmesi falan, tamam zombi de sonuçta insan fizyolojisi amk, virüs kemiği demir mi yapıyor.
  • dramatize edilmiş, kore yapımı bir zombi filmi. beğendik mi beğendik.. hemen artılarına eksilerine bakalım...

artılar:

+ hep aynı zombi filmlerinden sıkılmıştık. milyonlarca dolar harcanan hollywood filmlerinde "dram" eksikti. dram ögeleri bu tür aksiyon filmlerini nispeten daha gerçekçi kılıyor. bu filmde bulunan -abartılı olsa da- dram ögeleri filmi çekici kılıyor.

+ kore filmlerinde çoğu zaman sağlam bakışlar var.genel olarak oyunculuk da iyidir. zombiler bile "ben oyuncuyum, bir artistim" diyor sanki. bana mı öyle geliyor bilemiyorum. oyunculuk konusu da benim artılarımdan.

+ konusu aynı, işlenişi biraz değişse de aynı ama yer olarak değişik. trende geçen bir zombi filmi görmemiştim. ortam sıkışık olduğu için klostrofobik insanların izlemelerini tavsiye etmem :)

+ sonu beni tatmin etti.

+ bizim filmlere benziyor kore filmleri... kötü adam alabildiğine kötü, iyi adam olabildiğince iyi. kötü adamın bir yerde mutlaka ana kahramanın amına koyacağını biliyorsun. bunun için izliyorsun. zihnin yorulmuyor. cipsine falan daha iyi odaklanabiliyorsun.

eksiler:

- fazla uzun. gereksiz uzun.

- iki kere işedim. bu filmin arasında en az bi kere mola vermelisiniz.

- tiki kız zombi filmi. biraz daha gore olmalıydı.

- bu tür filmlerde mantık işine pek girmek istemiyorum. çünkü kağıtta yazanlar her zaman rol yapılırken aktarılamıyor. ancak özellikle son 30 dakikada rahatsız edici mantıksızlıklar gördüm.

sonuç:

izleyin, arşivleyin. bu film bir şarkının cover'ı gibi olmuş. senaristler ve yönetmen tipik zombi filmine kendi yorumlarını katmışlar. 8/10
  • gerilimi, temposu düşmeyen daha çok insan ilişkileri ve dram üzerinden yürüyen güzel bir güney kore filmi.

--- spoiler ---

son sahnede küçük kızı ve kadını ciddi ciddi vuracaklar sandım, yüreğim azıma geldi.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap