şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1. air france flight 4590 foto
  bu concorde uçağı paris’ten new york’a uçmak üzere harekete geçmişti. kalkış esnasında yerde bulunan başka bir uçaktan düşen bir parçanın, concorde’un tekerleğini patlatması ve tekerlek parçalarının uçağın yakıt tankına çarparken oluşturduğu basınçla yakıt tankının alev alması kazanın sebebi olarak gösterildi. uçak, civardaki bir otele çarptı. uçaktaki 109 kişi ve yerdeki 4 kişi hayatını kaybetti.

  2. canlı yayında intihar eden robert ‘budd’ dwyer foto
  1981 ile 1987 yılları arasında pennsylvania’nın hazinedarı olarak görev yapan robert ‘budd’ dwyer’ın adı, devlet çalışanlarının gelirlerine aşırı stopaj uygulama karşılığında rüşvet aldığını belirten bir skandala karışmıştı. duruşması bütün ülke çapında canlı yayımlanırken dwyer, koyu renkli bir zarftan bir silah çıkardı, ağzına dayadı ve tetiği çekti. duruşmayı televizyonlarından takip eden milyonlarca insan bu korkunç intihara şahit oldu.

  3. titanic’in su üzerindeki son fotoğrafı foto
  bu fotoğraf, titanic’in buzdağına çarpmadan önceki son fotoğrafı. titanic, “batmaz gemi” olarak anılıyordu.

  4. 2012 carterton sıcak hava balonu faciası foto
  2012 yılında carterton, yeni zelanda’da havalanan bir sıcak hava balonu, yüksek gerilim hattına sürüklendi. balondaki 12 kişi de hayatını kaybetti. pilotun kaza esnasında alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında olabileceğinden şüpheleniliyor.

  5. reynaldo dagsa’nın kadrajına yanlışlıkla giren çete üyesi foto
  filipinli politikacı reynaldo dagsa; eşi, kayınvalidesi ve kızının fotoğraflarını çekerken bir şeyi daha kadrajında yakaladı: onu öldürmek üzere olan bir çete üyesini… dagsa olay yerinde hayatını kaybetti ancak diğer 3 yakınına zarar gelmedi.

  6. paul walker kaza yapacağı arabasına binerken foto
  bu fotoğraf paul walker’ın arkadaşı roger rodas ile kaza yapmadan önceki son fotoğrafı. 2013 yılında, saatte 100 km hızla giden kırmızı porsche carrera gt’si bir ağaca çarpınca, hem walker hem de rodas hayatlarını kaybetmişti.

  7. niagara şelalelerinde ölümle burun buruna foto
  bu fotoğrafın arka planında şelaleyi seyrederken görüntülenen kırmızı kazaklı japon öğrenci ayano tokumasu, fotoğraf çekildikten birkaç saniye sonra kendini niagara’nın serin sularına bırakarak intihar etti.

  8. hayatını kaybettiği balkonda görüntülenen martin luther king, jr foto
  bu fotoğraf, 3 nisan 1968 tarihinde memphis, tennessee’de yer alan lorraine motel’in balkonunda çekildi. ertesi gün aynı balkonda martin luther king, jr, james earl ray tarafından silahlı saldırıya uğrayarak katledildi.

  9. transasia airways flight 235 foto
  tayvan’daki bir iç hatlar uçuşunda gerçekleşen motor arızası yüzünden uçak havada savruldu ve ardından yüzlerce insanın gözleri önünde keelung nehri’ne düştü. uçaktaki 58 kişiden 42’si hayatını kaybetti.

  10. joe kelly’nin 10 eylül 2001’de çekilmiş son fotoğraf foto
  bu fotoğraf, 10 eylül, 2001 tarihinde joe kelly isimli bir adamın iki oğlu ile bir yankee maçında çektirdiği son fotoğraf. maalesef ertesi gün joe kelly, çalıştığı ikiz kuleler’de terör saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

  11. askeri planör kazası foto
  1943 yılında, aralarında belediye başkanı william d. becker’ın da yer aldığı bir grup st. louis politikacısı, test sürüşü için bir askeri planöre binmişlerdi. planör havadayken sol kanadı koptu ve ardından yere çakıldı. ne yazık ki, planördeki 10 kişi de hayatlarını kaybetti.

  12. tina watson’un son dalışı foto
  yeni evli tina ve david watson çifti, balayı için avustralya’ya gitmişlerdi ve oradaki büyük set resifi’nde tüplü dalış yapmak istediler. david, tina’ya bu konuda eğitim almış olduğunu söyledi ama aslında yalan söylüyordu. tina derinlere indiklerinde bilincini kaybetti ve david onu kurtarmayı denemek yerine su üzerine çıkarak yardım almak istedi. bu fotoğraf, arka planda yan duran tina’nın belki de hâlâ hayatta iken diğer dalgıçlar tarafından çekilmiş son fotoğrafı…

  13. ebola salgını foto
  ilk yaygın ebola salgını 1976 yılında gözlenmişti. bu fotoğrafta kameraya bakarak fotoğraflanan hemşire mayinga n’seka’yı görüyoruz. bu fotoğraftan birkaç gün sonra, kendisi de bu ölümcül virüs sebebiyle hayatını kaybetti.

  14. 1961 amerikan artistik patinaj takımı foto
  1961 yılında, brüksel’e giden uçaktaki amerikan artistik patinaj takımının tüm üyeleri, koçları ve aile bireyleriyle birlikte uçağın düşmesi sonucu hayatlarını kaybetti. bu spor dünyası için o kadar büyük bir faciaydı ki, o yılın dünya artistik patinaj şampiyonası iptal edildi.

  15. dale earnheardt’ın son yarışı https://resmim.net/f/dqairr.png
  dale earnhardt, 2001 yılında gerçekleşen daytona 500 yarışında üç arabanın birbirlerine girmesi sonucu hayatını kaybetti. bu fotoğraf, onun efsanevi 3 numaralı yarış arabasına binerken çekilmiş son fotoğraflarından…

  16. patrick swayze foto
  bu ünlü oyuncu patrick swayze’nin 14 eylül 2009’da pankreas kanseri sebebiyle hayatını kaybetmesinden önce çekilmiş son fotoğrafı…

  17. henry worsley’in son selfie’si foto
  ingiliz kâşif lt. col. henry worsley, antartika’yı tek başına geçmeye çalışırken, hedefine 30 mil kala yardım çağrısında bulunmuş ve kurtarılmıştır. ancak kendisi kaldırıldığı hastanede ocak 2016’da vefat etmiştir. worsley, 69 günde 913 mil yürümüştür. bu fotoğraf ise onun çadırında çektiği son selfie’si olarak biliniyor.

  18. rangoon’da bombalı saldırı foto
  rangoon, burma’da güney kore’nin başkanı chun doo-hwan’ı öldürmek amacıyla 1983 yılında bir bombalı saldırı gerçekleşti. üç kuzey koreli suikastçı, bir anma törenini bombaladı. bazı üst düzey güney koreli devlet adamları da dahil, toplamda 21 kişi hayatını kaybetti. ama başkan chun, şans eseri kurtuldu çünkü yoğun trafik sebebiyle törene geç kalmıştı.

  19. malaysia airlines’ın 17 sefer sayılı uçuşu kaynak
  malaysia airlines’ın 17 sefer sayılı uçuşunda bulunan hally ailesi, amsterdam’dan kuala lumpur’a uçuyordu. uçak, ukrayna hava sahasında 10 bin metre irtifadayken buk tipi füzeyle vurularak düşürüldü. uçaktaki 298 kişi hayatını kaybetti. bu da hally ailesinin son fotoğrafı olarak kayıtlara geçti…

  20. granite mountain hotshots itfaiyecileri yarnell hill yangınına karşı foto
  the granite mountain hotshots, prescott arizona itfaiyesinin özellikle ormanlık alanlarda çıkan ve kolay yayılarak söndürülmesi güç bir hale gelen ‘wildfire’larıyla ilgilenen bir birimdi. yarnell hill’de bir yıldırım düşmesi sonucu çıkan inanılmaz büyük bir yangını söndürmek için görevlendirildiler. ancak ne yazık ki, yangın o derece büyüktü ki 20 itfaiyeciden 19’u hayatını kaybetti. yarnell hill yangını, 11 eylül 2001’den bu yana en fazla itfaiyecinin hayatını kaybettiği olay olarak tarihe geçti.

  21. omagh bombalı saldırısı foto
  1998 yılında omagh’da, gerçek irlanda cumhuriyeti ordusu tarafından fotoğraftaki kırmızı arabaya yerleştirilmiş bir bomba patladı. patlama sonucu 31 kişi hayatını kaybetti. fotoğraftaki baba ve oğul kurtuldu ancak fotoğrafı çeken kişi vefat etti.

  22. 1937 yılı anma günü katliamı foto
  30 mayıs 1937 yılında şikago polis departmanı, silahsız bir şekilde çelik fabrikasındaki çalışma şartlarını protesto etmek amacıyla greve çıkmış ve fabrikaya doğru ilerleyen işçilere ateş açtı. 10 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi de yaralandı.

  23. elisa lam ve su tankı gizemi foto
  2013 yılında, elisa lam isimli bir üniversite öğrencisi kayboldu. bir süre sonra, cesedi los angeles’taki cecil hotel’in tepesindeki su tankında bulundu. son dakikalarında, bir asansöre binerken ve asansörde kendi kendine konuşurken görüntüleri var. çoğu kişiye göre, elisa bu görüntülerde korkmuş bir şekilde birinden kaçıyor gibi görünüyor. bu olayın üstü intihar denilerek kapatılmış olsa da, olayın cinayet olduğundan şüphelenenler hâlâ oldukça fazla.

  24. columbine lisesi’nde dave sanders foto
  20 nisan 1999 yılında eric harris ve dylan klebold, columbine lisesi’nde 12 öğrenci ve bir öğretmeni vurarak öldürdü. ölen öğretmen william “dave” sanders ise, kafeteryaya öğrencileri uyarmak için koşuyor. kafeteryadaki herkesi sağ salim oradan çıkardıktan sonra maalesef kendisine isabet eden kurşunlardan biriyle olay yerinde can veriyor.

  25. robin williams foto
  bu fotoğraf, ünlü aktör robin williams’ın intihar etmeden birkaç gün önce bir hayranıyla çektirdiği son fotoğraf olarak biliniyor. williams, hayatı boyunca kaygı bozukluğu ve depresyonla boğuşmuştu.

  26. japan airlines 123 sefer sayılı uçuş foto
  985 yılında tokyo’dan osaka’ya uçan boeing 747 uçağında yanlış tamirat sonucu yüksek basınçtan kaynaklanan bir ani patlama gerçekleşti. uçak, ardından takamagahara dağına çarptı. 15 mürettebatıyla 509 yolcudan 505’i hayatlarını kaybetti.

  27. “uçan rahip foto
  2009 yılında, brezilyalı bir rahip olan adelir antônio de carli, 600 adet balon ile havada 19 saat asılı kalarak dünya rekorunu kırmayı denedi. ancak telefonun gps sistemini nasıl kullanacağını bilmediği için yerini belirtemedi ve maalesef havalandıktan iki ay sonra, vücudunun çeşitli parçaları rio de janeiro sahilinde bulundu.

  28. james dean foto
  rebel without a cause filminin ünlü yıldızı james dean, 1955 yılında çekilmiş bu fotoğrafta porshe marka arabasıyla bir benzin istasyonunda görüntüleniyor. fotoğraftan birkaç saat sonra aynı araba ile ölümcül bir kaza yapan dean, olay yerinde hayatını kaybeder.

  29. pavel kashin foto
  2013 yılında freerunner ve parkour sporcusu pavel kashin, 16 katlı bir binada duvara doğru bir ters takla denemesi yaparken dengesini kaybetti ve düştü. maalesef, kashin olay yerinde hayatını kaybetti. takla atarken havada asılı göründüğü bu fotoğrafı da arkadaşları trajik olaydan hemen önce çekti.

  30. robert overacker foto
  1995 yılında robert overacker, evsizlere yardım amacıyla niagara şelalesinden jet skiyle atlamayı amaçlamıştı. ne yazık ki, paraşütü açılmadı ve overacker hayatını kaybetti.

  31. notorious b.ı.g foto
  bu fotoğraf, notorious b.ı.g’nin ölmeden önce çekilmiş son fotoğrafı olarak biliniyor. fotoğrafta bir partide arkadaşı sean “puff daddy” combs ile görüntülenen b.ı.g, partiden çıkarken arabadan ateş açılmasıyla hayatını kaybetti.

  32. everest kâşifleri foto
  george mallory ve sandy ırvine 1924 yılında çekilmiş bu fotoğrafta everest dağı’nın eteklerindeki kamp alanında görüntüleniyorlar. dağın en tepesine çıkmayı amaçlayan ikili, çok yakında bir daha geri dönemeyecekleri bir tırmanışa doğru harekete geçecekler. ölmeden önce dağın tepesine ulaşıp ulaşamadıkları da hâlâ tartışma konusu.

  33. west milford, nj’de boz ayı saldırısı foto
  2014 yılında, 22 yaşındaki darsh patel, arkadaşlarıyla kamp yaparken onlara doğru yaklaşmakta olan bir boz ayının fotoğrafını çekti. ardından ayının saldırısına uğrayan patel, hayatını kaybetti ve ardında bıraktığı telefonu da olay yerinde bulundu.

  34. atlamaya dakikalar kala foto
  fotoğrafta, köprünün üzerinden hoover barajını izlemekte olan heather price papayoti’yi görüyoruz. dakikalar sonra çitlerin üzerine çıkan papayoti, baraja atlayarak hayatını kaybetti.

  35. bahçesinde görüntülenen freddie mercury foto
  1991 yılında yayımlanan fotoğrafları, mercury’nin aıds hastası olduğu şüphelerini artırmıştı. 24 kasım 1991’de hayatını kaybetmeden iki gün öncesine kadar da mercury hastalığına dair bu iddiaları yalanlamıştı.

  36. station club’da yangın foto
  reat white isimli bir müzik grubu rhode ısland’daki station club’da çalıyorlardı. ses yalıtımı için duvarların kaplandığı maddenin yanmaya başlamasıyla tüm kulüp alevler altında kaldı. 2003 yılında çıkan yangında, grubun gitaristi ty longley’de dahil 100 kişi hayatını kaybetti. bu fotoğrafta, müzisyenlerden birinin yangını fark etmeye başladığını görüyoruz.

  37. iki dağcının son fotoğrafı foto
  toğrafta görüntülenen molly larue ve geoff hood, 1990 yılında appalachian yolu’nu tırmanıyorlardı. pennsylvania’da yer alan cove mountain’da polisten kaçan bir suçlu tarafından öldürüldüler.

  38. regina kay walters’ın son fotoğrafı foto
  robert rhoades isimli bir yabancı tarafından kaçırılan 14 yaşındaki regina kay walters ve sevgilisi ricky lee jones, teksas’ta yaşıyorlardı. jones, hemen öldürüldü. ancak rhoades, walters’ı hemen öldürmedi. önce onun saçlarını kısacık kesti sonra da onu fotoğraftaki elbiseyi giymeye zorladı. ardından onu terk edilmiş bir ahıra götürdü ve genç kızı orada öldürdü. bu korkunç cinayeti işlemeden önce de son olarak bu fotoğrafı çekti.

  39. hintli aktör jayan’ın bir film için yaptığı tehlikeli hareket foto
  kolilakkam filminin çekimleri sırasında, ünlü oyuncu krishnan nair (sahne ismi ile jayan) helikopterden atlama yaptığı bir sahne sırasında hayatını kaybetti.

  40. “ınto the wild” filmine konu olmuş christopher mccandless foto
  alaska’da vahşi doğada tek başına yaşamaya karar veren ve vahşi doğada nasıl hayatta kalındığı hakkında çok fazla bilgi sahibi olmamasına rağmen ruhani bir gücün onu güvende tutacağına inanan christopher mccandless’ın bir tripod sayesinde çektiği bu fotoğraf, maalesef son fotoğrafı oldu. elinde tuttuğu kartta ise, “tanrı’ya şükür çok mutlu bir hayat yaşadım. hoşça kalın ve tanrı bizi kutsasın!” yazıyor.

  kaynak (bkz: hayat kısa bir bakıyorsun bitmiş)