şükela:  tümü | bugün
 • ege ve marmara denizlerinde nadiren rastlanilabilen çok zehirli ve dikenli bir balik türü.bugün ya$amami o baligi benim yerime eline alan rahmetli kaptan sefahattin'e borçluyum.
 • trachinus draco. çoğunlukla sahile yakın yerlerde üstüne basan insanları sokmasıyla ünlü, fakat bu balık dört tarafı acık bir halde düz kumun ortasındayken bile siz ona yaklaştığınızda kaçmayı aklından bile geçirmiyor bilakis saldırıyor ve kendine olan bu güveninde de haklı.
 • trakonya'nın vurduğu yere ilk müdahale olarak amonyak sürülür.genellikle balıkçıların
  teknelerinde bu iş için her zaman 1 şişe amonyak bulunur.amonyak yok ise kibrit ucu sürülür,
  bunlar yapılmadığı takdirde bölgedeki sinirler zedelenir, hasta sakat bile kalabilir.kalbi zayıf
  kişilerin böyle bir durumda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.ilk müdahale sonrasında hızla
  hastaneye gidilmelidir.
 • ayvalikta traçina diye bilinen balik.
 • istavrit oltasinin yanisira, daha cok kasik diye adlandirilan balik tutma yontemlerinde siklikla yakalanan bir baliktir. akdeniz bolgesinde eger sig suda kasik yapiliyorsa (ki mantiksizdir zaten) mutlaka oltaya takilan 5 baliktan 4'u trakonya yavrusudur.
 • 'yakisikli' baliktir butun zehirli ve tehlikeli olanlar gibi. dikkat edilmezse hani ile karistirilabilir ki aslinda bu nedenle pek cok kazaya yol acar. oltayi tuttu mu birakmaz. kurtulmak icin ilk once baligi teknenin disinda tutup kafasina sert bir seyle gecirmektir, bu esnada siyah zehirli sirt yuzgecinin hizli bir sekilde hareket edip zehir salgiladigi gorulebilir. afallayan veya geberen hayvan suya duser. istenirse corbasi yapilir guzel olur. benzer turler icin :
  (bkz: iskorpit) (bkz: varsam)
 • tüm denizlerimizde bulunan,hemen hemen her türlü oltaya musallat olabilen ve diğer balıklarla sıkça karıştırılan bir türdür.bir şekilde oltaya geldiğinde,balığı oltadan çıkarmak için uygulanacak en iyi ve güvenli yöntem,oltayı tekrar belli bir miktar denize salmak ardından ise hızla çektirerek balığın oltadan kurtulmasını sağlamaktır.tabii bu sırada yeterince derine indirmezseniz balığı kucağınızda veya başka muhtelif yerlerinizde görebilirsiniz.denizde kendisiyle uğraşılmaması da tavsiye edilir.kızdığında kaçmaz aksine sizi sokmak için üzerinize gelebilir.
 • türkçe ismi için:

  (bkz: sokkan)
 • genelde kertenkele balığı ile karıştırılır, zehirlidir. kertenkele balığı ege'de lokum olarakta bilinir, ikisi arasındaki fark yan yüzgeçlerinin yerleridir, trakonyada kafanın bittiği yerdedir, kertenkele balığında daha geridedir.
 • batı karadeniz yöresinde ejder adıyla bilinen balık. karadenizdeki trakonyaların sırt desenleri renkli çizgilerden oluşur. akdeniz yöresindekilerin sırt desenleri ise beyaz üzerinde siyah noktalıdır. balık çarpıyor ve çok acıtıyor diye sızlanmamak gerekir zira o yerinde dururken ya gidip üzerine basarsınız ya da yakaladıktan sonra oltanın ucunda çırpınan balığı avuçlarsınız dolayısıyla hayvan zehirli dikenleriyle saldırmaz, kendini savunur.