• abe'yi cingeneler kullanir..trakyalilar "be yav" derler..
  • be yerine ba demek (arnavut kokenliler der genellikle)
  • kizanciim
    kizanciklara bak beaa
  • artliim naber beya kalibi hakikaten de pek yaygindir. acilimi
    "ahretlim nasilsin?" olarak dusunulebilir. beya nedir ben bilmiyorum. ispanyolca'daki ole 'nin allah kelimesinden geldigi teorisi beya'yi da aciklayabilir ama nasil olur bilmiyorum.
  • (bkz: kavak atmak)
  • bıldır diye bir kelime vardır evet, bir önceki/geçen yıl anlamında kullanılır. örneğin; bıldırki gündendiler iç para getirmedi. yani, bir önceki yılın gündöndü (ayçiçek) ürünü hiç para getirmedi demektir. ayrıca yukarıdan da anlaşılabileceği üzere, gündendi=ayçiçek. (bkz: gündendi teklemek)
  • kendine özgülüğün tavana vurduğu bir yöre lehçesi. doğal komikliği ve sempatikliğinin altını çizebilmek için aşağıdaki olayı örnek olarak aktarıyorum sizlere..

trakya'dan gerçek bir hikayedir!

yaşlı bir amca eşeğinin üzerinde karayolunda seyretmektedir.
    bunu gören trafik polisleri amcaya takılmak isterler ve
    durdururlar.

polis- be amca, necin dakman golani? (golan: emniyet kemeri)
    amca- dakmam be işte!
    polis- e bak gördün mü, şimdi ceza keseceyik.
    amca- kes bakalım ne keseceysan da gidecem, acele işim var.
    polis- peki amca, cezayı sana mı yazalım yogsam eşeğe mi?..
    amca- ???
    polis- yani cezayı sana yazarsak 5 milyon deycen, eşeğe 3 milyon deycen.
    amca- bana kes o zaman.
    polis- neden sana keseyoz amca?
    amca- onun sicili temiz ossun, polis yapcez onu!
  • (bkz: pate)
  • aslında trakya ağzı bir tane değildir, trakyanın değişik yörelerinde değişik konuşma şekilleri mevcuttur.

i) edirne uzunköprü taraflarında "gidiyim geliyim" denirken, kırklareli taraflarında fiiller "gidiyom, geliyom" şeklinde telaffuz edilir.

ii) edirne taraflarında pomak ağzı yaygınken, kırklareli yöresinde istanbul ağzına daha yakın bir dil konuşulur.

iii) r harfini baskın söylemek ve h'ları yutmak daha çok kırklareli yöresine özgüdür.
hesabın var mı? giriş yap