şükela:  tümü | bugün
 • istanbul'un büyük bir bölümünü, özellikle batı kısımını kaplayan jeolojik formasyondur. koyu gri renkli, yeşilimsi ve sarımsı gri, tabaka derecesi ince-orta olan grovak ve şeyllerden oluşan jeolojik birimdir. yaşı alt karbonifer olarak kabul edilir.
 • depreme dayanıklı mı değil mi bilemediğimiz oluşum.
 • istanbul'un hem anadolu hem de avrupa yakasında bulunan ve "geniş bir alanı kaplayan" bu formasyon kaya biriimi olarak vake sınıfından olan grovaklardan (graywacke) oluşmaktadır. tabirdeki grey tamamen "kirli" amacıyla kullanılmış olup kast edilen kirlilik kum taşını tutturan malzeme oranının %15'i geçmesinden kaynaklanır hepsi bu. saf kumtaşına arenit denir, bu taş ise saflığı bozulduğu için bu şekilde adlandırılmıştır.

  genel olarak "sağlam" kaya olarak bilinir lakin bu bilgi tamamen kayacı tam anlamıyla bilmemekten kaynaklıdır.

  genel bilgi olarak binaların oturduğu temelin 6 ile 30 metre derinde olduğu düşündüğünde "sağlam" kavramı bu kayanın bu kısmında sökmez . zira kayanın çatlakları (bu durumda da istanbul ve çevresinin kuzey-güney ve doğu-batı yönlü sıkışmasından kaynaklıdır) içerisine sızan yüzey ve yeraltı suları (ki bu suların istanbul metro kazıları sırasında 45 metre derinlere kadar sızdığı kazılarda bizzat kendim gözlerim aracılığı ile de gözlenmiştir) kayada zayıflamalara sebebiyet vermektedir.

  gerekli önemlerin alınmaması durumunda tam bir felaket sebep olabilir.
 • avrupa yakasının büyük kısmını kapsayan trakya formasyonu, anadolu yakasında moda'dan çamlıca tepesine kadar olan alanı kapsıyor harita
 • yer yer ihtiva ettiği kil dolguları nedeni ile açık kazılarda, çatlaklı bir yapıda olması sebebi ile, atmosfer etkilerine maruz kalması sonucu problem oluşturabilecek formasyon.

  (bkz: düşük cümle)
  (bkz: grovak killi şist)