şükela:  tümü | bugün
 • yurdumun avrupali insanlari.. ben anadolu cocuguyum diyenlere ben orospucocugu muyum der.
 • türkiyenin kuzeybatısındaki trakya yarımdasının iç kesiminde doğup büyümüş insanlar. aborijin olanları rakı severler, çoğu çiftçidir, h harfini söyleyememeleri, hatta yazamamaları ile ünlülerdir.
 • h'leri söleyemiyorlar ama erkek isimlerinin %70 i hasan ve hüseyin..
  bir de diyelim ki iki insan arkadaş dost filan yani birbirini seven iki kişi için "onlar sevişiler beya" derler. ayrıca ğ yi y diye okurlar "bağa gidiyoruz" yerine "baaya gideriz", "o tekirdağ'a gitti" yerine "o tekirdayaa gitti bea" derler..
 • birbirlerine hitap şekilleri de bir o kadar egzantirik.

  günlük hayatta muhatap oldukları kendilerinden yaşça büyük erkeklere meslek, fonksiyon, statü gözetmeksizin dayı yahut aga diye sesleniyorlar.

  - dayı iki kilo domates tartsana bize
  - aga üç çay ver bizim masaya

  kendi aralarındaki konuşmalarda adaş kelimesi çok yaygın.

  - adaş bugün bir kız gördüm..
  - adaş hadi içmee gidiyoz
 • trakya'ya genelde iş (tayin vs) sebepleriyle dışarıdan gelen insanların -muhtemelen komplekslerinden olacak- haklarında atıp tuttuğu, bok atmada birbirleriyle yarıştıkları toplum.
  örnekler:
  -bu trakyalılar da çok tembel! -> onun için ormanlık bölge vs gibi koruma alanları dışında tarım yapılmayan toprak parçasına, çiçeksiz, sebzeliksiz, meyve ağaçsız bir bahçeye rastlayamazsınız.

  -buraların iti, kopuğu, uğursuzu çok olur! -> hiçte bile olmaz, hatta 5-10 yıl önceye dek sağdan soldan insanlar doluşmadan önce hiç mi hiç olmazdı. halen edirne ve tekirdağ'ın evlere giren hırsızları istanbul'dan ithaldirler ve günübirlik gidip gelenleri vardır aralarında.

  -trakyalılar erkek çocuğa çok önem veriyorlar! ->evet, erkek çocukları önemserler, ama aynı derecede ve çoklukta kız çocuklarını da önemserler. kısacası çocuklar önemsenir, kimse 10 çocuk yapıp, yarısını dilenci diğer yarısını da tinerci olarak salmaz sokağa trak diyarı'nda.

  -hahahaha, ne komik konuşuyorlar, bunlar daha konuşmayı bilmiyorlar -> diyebilecek tek bir sözüm bile yok, türkiye'de bilmem kaç tane ağız olduğunu ve trakya şivesinin resmi türkçe'ye (istanbul ağzı) en yakın şivelerden biri olduğunu, ayrıca da trakya şivesinde hiç bir kulak siken gırtlaksı sesin bulunmadığını bilmeyen bu cahillere...

  (bkz: böyle gider bu)
 • bütün yaşamları, aylak aylak gezmek, yaz olunca kışlık evlerinin dibindeki yazlık eve gidip, bankta-balkonda oturup çekirdek yemek, sigara içmektir. akşam olunca da gençler derme çatma diskolara gidip eğlenirler, evdekiler ise rakı-meze takılırlar.
  yazları pek bir eğlenir trakya insanı. marmara'nın boklu sularına girer stres atar, soora kumsala indirdiği öğlen yemeğini yer, akşam üstü oldu mu çekirdek sefası, akşam yemeğinden soora da içki masası. gördüm, yaşadım, biliyorum.
  ölümden nedense hiç korkmazlar. ölüm gayet doğalmış gibi davranırlar, trakya'da mezarlıklarda yer yoktur, herkes ölmeden önce yerini ayarlar. ama üzülerek korkarak dil, sanki kendilerine kazak alıyomuşcasına doğal karşılayarak.
  aptal derler, tembel derler, ama ii yüreklidir trakyalılar. mutlulardır, kapı gıcırtısına oynarlar. mutlulukları yaşamlarının her evresine yansır.
 • eger koy cikisli iseler bre ve beyav kelimeleri agizlarindan hic dusmez. eger dogma buyume sehirli iseler gene agizlarina cuk oturur bu laflar. alkolle aralari superdir. icten insanlardir cenazeleri asiri mutlu parti havasinda olmasa bile nispeten mutlu gecer. genelde cok pozitif bakarlar herseye. arkadan konusmalari bile yuzunuzedir. zaten arkadan konusmalari "sehirli damat cok alikmis* beyav" seklindedir. cogu yunanistantan halk degisim anlasmasi ile cumhuriyetin ilk yillarinda trakyaya yerlesen ailelerdir. caliskandirlar mutlu insanlardir kendi alemlerinde takilirlar oyle.
 • kari-koca iliskileri moderndir gayet. ozellikle iyi anlasan mutlu ciftlerin birbirine kizdiginda karsilikli atismalari ve laf sokmalari gorulmeye degerdir. gulmekten yerlere yatirirlar sizi. yaptiklari kavga falan degildir oynasirlar didisirler birbirleriyle.
 • haftada bir havlu atar bu insanlar*, müzik dersinin sınav sorusunda cevap heceyse onlar ece yazarlar. öğretmenin "kızım söyleyemiyorsun anladım da nasıl yazamıyorsun?" sorusuyla muhatap olmak zorunda kalırlar.
 • "adas bak sindi trakyali dedin mi durcan orda. oole format falan kasmican entrynin silinmesini goze alcan. eger entry silinirse uzuntuden, silinmezse sevincten icmee gitcen. manita olaylarini da kafaya takmaycan fazla, sipitip atcan kafandan oole seyleri. sana "gecende cam sanayisindeki useyin aganin kizanlar ayrabol tarafina top oynarken amicamin tufeeni bulmuslar" dersem anlican e dedigimi ama
  neden dedigimi sormucan cunku ben de bilmiyom. oglenden beri iciyoz ekuri'de kafa oldu bi dunya sacmaliyom iste. adi ben cudurmee gidiyom tuvalet bosaldi. " paragrafini dogru okuyabilecek ve tamamiyle anlayabilecek insanlardir.