şükela:  tümü | bugün
  • bilindiği gibi trakya bölgesi ülkemizin yüzünü batıya dönmüş, balkanlarla ilişkileri sebebiyle kendi içine kapalı kalmamış bu sebeple de muhafazakarlıktan uzak durmuş bir bölgesidir.

ülkemizde pek çok kişi, muhafazakar yönetimlerden ve bunların uygulamalarından rahatsızlık duyduğu için şikayet etmektedir. böyle bir durumda yapılması gereken, modern ve batılı görüşlere sahip kişilerin bir araya toplanıp, ülkede yaşanılabilir bir koruma alanı oluşturmasıdır. (laikler için milli park gibi düşünün)

trakya gerek verimli toprakları gerek sanayi merkezlerine olan yakınlığı gerekse tarihi ve turistik zenginliği ile kalkınmaya oldukça müsait bir bölgedir.

yapılması gereken öncelikle uzun bir projelendirme aşamasının ardından (burada şehir planlamacılarına büyük iş düşüyor) trakya'yı bu ülkenin lokomotifi haline getirecek bir proje geliştirmek ve bu projeyi uygulamaya sokmaktır.

böylece edirne, tekirdağ, kırklareli ve gelibolu bu ülkenin en ilerici ve en gelişmiş şehirleri olacak, avrupa kıtasında olmanın hakkını verecektir.

benim önerim bu şehirlerden birisini bir girişimcilik merkezi haline getirmek. bir nevi silikon vadisi gibi bilimsel çalışmaları pratiğe geçirdiğimiz bir bölge oluşturup buradan bölgeyi hızla kalkındırabiliriz.

projelendirme kısmı tamamlandıktan sonra bir vakıf kurularak para toplanabilir ve bu paralarla projenin ayakları bir bir harekete geçirilebilir.

bu medeniyet projesinde ben de varım diyen bir adım öne çıksın.