şükela:  tümü | bugün
 • trafik sigortası bilgi merkezi'nin kısaltmasıdır.
  web adresi: http://www.tramer.org.tr/

  öncelikle sigorta sektörünün kanayan yaralarından biri haline gelen 'trafik sigortasında fiyat farkı bulunmaması ve sahte poliçeler olmaması' sorununun tetiklemesiyle düşünce aleminden uygulama alemine geçen kurumdur.
  bir çok şirketin (mesela akdeniz sigorta) tamircilere bile boş sigorta poliçesi vermesi, poliçe kayıtlarının çoğu zaman sigorta şirketi kayıtlarında bulunmaması v.s. gibi nedenlerle, trafik kayıtlarını ortak bir veritabanında tutulması amacıyla kurulmuştur.
  hazine mustesarligina bağlıdır. ilk başta tüm sigorta şirketlerinin trafik sigortasi kayıtlarını saklarken daha sonra kasko sigortasi ve zorunlu karayolu taşımacılık mali sorumluluk sigortası (zktms) kayıtlarını da saklamaya başlamıştır. yakın bir tarihte yesil kart sigortasi poliçelerine ait kayıtları da bünyesinde bulunduracak kuruluştur.

  ayrıca resmi sitesi dışında
  http://www.traport.org.tr/
  portalı ile turk sigorta sektoru üyeleri ve müşterilerine hizmet veren kurumdur.
 • şöyle bir yararlı uygulama başlatmışlardır,ikinci el araba alırken aracın hasarı falan filan var mı son 7 yıl içinde kaza yapıp yapmadığını cebe gönderiyormuş.turkcell'den hasar yazıp boşluk bıraktıktan sonra plakayı girip 7 sms/14 kontör değerinde 5664'e sms gönderince anında olay cebinizde.
 • bazen acaba varlığı bir çözüm mü derdin ta kendisi mi diye düşündüğüm sigorta bilgi merkezi... ilk kurulduğu dönemde mucizevi bir şeyi yaptı, kasko ve trafik poliçelerinde sigorta piyasası resmen şeffaflaştı...ama şu online poliçe kesme uygulaması yok mu,işte herşey o günden beri gittikçe kötüleşiyor...umarım yapılan hatanın farkına varılır da bu kadar bürokrasiyle uğraşmak zorunda kalmayız...
 • linke tıkladığınızda araçlar ve hasar durumları ile daha detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz.
  trafik sigortası - poliçe sorgulama
 • arabayı internetten beğeniyorsunuz.
  sahibini arayıp aracı beğendiğinizi satın almayı düşündüğünüzü ancak, gelip görmeden yani eksiğini gediğini tespit et(tir)meden önce kondüsyonu hakkında bilgi almak istediğinizi söylüyorsunuz.
  araç sahibi abi, arabasının "2009 model çok temiz değişensiz üç parçada lokal boyalı" olduğunu kaydediyor.
  eyvallah deyip tramer bilgi sistemine aracın plakasını yolluyorsunuz. tramer de 3.6 tl karşılığında
  araç sahibine;
  08/04/2009 tarihinde çarpma tipi hasardan ötürü 3.782,49 tl,
  06/01/2010 tarihinde çarpma tipi hasardan ötürü 2.057,68 tl,
  28/10/2010 tarihinde ise sel tipi hasardan ötürüyse 26.954 tl ödeme yapıldığını bildiriyor. (şahsi tecrübeme göre aracın, yedek parça fiyatlarını da göz önüne alırsak, ilk hasarının orta ikinci hasarının küçük bir hasar olduğunu son hasarınınsa pert olmayı kapsadığını söyleyebilirim)

  sonra araç sahibini tekrar arıyorsunuz,
  "kardeş ben gelcem, arabaya bakmaya ama şimdi boyadan zaten ben anlarım boya dışında bir hasarı varsa, usta bakınca anlamasın ya da ne bileyim pert kaydı falan varsa yormayalım birbirimizi ben temiz araba arayan ve bulabilecek biriyim" diyorsunuz.

  eleman atarlanıp
  "kardeş dedik ya arabayı, işte üç parçada lokal boya var o da çizikten ötürü kazası değişeni yok yalan mı söylicez" diyor.

  ben de sükunetimi muhafaza edemeyerek
  "be amına kodumun adamı madem çizikten ötürü üç parçada lokal boya var o zaman 28.000 liraya sattığın arabaya niye şimdiye kadar kasko 33.000 lira ödemiş yavşağın önde gideni yalancı pezevenk beni niye uğraştırıyosun" diyorum ve telefonu kapatıyorum.

  atarlı satıcı geri dönmüyor.

  yani, rabbim bu tramerden razı olsun. bana o arabayı yine iteleyemezlerdi ama en az 4-5 saatim heba olurdu. sonunda da adamı dövmemek için dişimi sıkar dururdum.
 • telefonları asla cevaplamayan kurum. allahtan faks kabul ediyorlar da iletişim kurabiliyoruz geç de olsa.
 • telefon ile bilgi almak için evvela 0212 316 60 60'ı arıyorsunuz, 3'ü tuşladıktan sonra yaklaşık 2 dakika bekletilip suratınıza kapanan telefonla birlikte kendinize geliyorsunuz. yok öyle canınızın istediği saatte konuşmak. keyifleri olursa konuşabilirsiniz ancak.
 • çalıştığım yerdir, hasar kayıtlarının sigorta şirketlerinden gelen bilgiler doğrultusunda oluştuğu unutulmamalıdır. bu sebeple sigorta şirketine gelmemiş bir bilgi buraya da gelmeyecektir. bir yandan da konusunda alternatifi olmayan bir bilgi kaynağıdır, belki kusursuz değil ama hiç yoktan iyidir.
 • 5664' e
  hasar plaka veya
  kaza plaka yazıp cepten yollayarak farklı sonuçlar alacağınız kurumdur.
 • doğru dürüst kayıt tutmayı beceremeyen yurdum kurumu. dört ayrı araç için bu kurumun kayıtlarını sorguladım.

  -aracın birinde cep telefonu sorgusunda iki ayrı hasarı görünmesine rağmen, sigorta acentesinden sorguladığımda hasar kaydı görünmedi.

  -ikinci araçta cep telefonundan sorgulama yaptığımda hasar kaydı görünmemesine rağmen, sigorta acentesi üzerinden sisteme sorgulama yaptığımda araç hasarlı çıktı.

  - üçüncü araçta cep telefonundan plaka ile sorgulama yaptığımda her hangi bir bilgi çıkmadı, bunun üzerine şasi numarası ile sorgulama yaptım yine herhangi bir bilgi çıkmadı. yılmadım bu sefer sigorta acentesini aradım, aracın daha önce plakasının değiştiği bu nedenle de tramerde herhangi bir kayıt çıkmadığını söyledi.

  - dördüncü araçta cep telefonundan sorgulama yaptığımda, bir adet hasar çıktı. ama hasar miktarı çıkmadı.

  ayrıca cep telefonuyla sorgulama yaptığında bazen aracın en son muayeneye girdiğindeki kilometresi mesajla bildiriliyor bazen bildirilmiyor.

  netice itibarıyle şunu çok net söyleyebilirim ki, sorguladığınız araç için hasar ya da pert kaydı görünmemesi bu aracın zamanda kaza yapmadığı anlamına gelmiyor. sigortacınıza sorun. ama o da yetmez. son olarak da aracı servise götürüp bütün kaydını kuydunu çıkarın. 150 tlye mal oluyor ama bu ülkede başka şekilde ikinci el araç alınmaz arkadaş. alem göt olmuş zira. 160.000 km yapmış aracı, 60.000 yapıp satmaya çalışan mı dersin, pert olmuş arabayı yetkili servis dışında yaptırıp hatasız diye kakalamaya çalışan mı dersin. dolandırıcıların eline düşmek işten bile değil bu memlekette.