şükela:  tümü | bugün
  • aylardır sigorta şirketleri, şikayetvar.com, sigorta gözetim merkezi dahil başvurmadığım yol kalmamasına rağmen bir türlü çözemediğim bir sorunum var. sırf bu problem sebebiyle trafik sigortası poliçem öyle bir arttı ki durumu kendime yedirememekle birlikte, aracımı eşime satarak geçici de olsa bir çözüm yoluna başvurdum.

olay şu kısaca arkadaşlar. 2008 yılından bu yana araç kullanıyorum. üzerime kayıtlı ilk aracımla 2008 yılında bir kaza yaptım ve kusur bendeydi. bu aracı 2010 yılında sattıktan sonra herhangi bir kazaya karışmadım.

bu sebeple ilerleyen tarihlerde 5. basamağa kadar çıkıp (yani %10 indirim) o tarihte yeni satın aldığım citroen c3 marka aracıma poliçe kestirmek istediğimde (2015 ekim) inanılmaz yüksek fiyatlarla trafik poliçesi teklifleri gelmeye başladı. en başta trafik poliçelerinin zamlanması haberleri de gündemde olduğundan bunu genel bir sıkıntı zannettim ve poliçeyi kestirdim.

ama geçen aylarda sigortacı bir arkadaşın beni uyarmasıyla ilgili tarihte kesilen poliçemdeki fahiş artışın 2.basamaktan %40 hasar sürprimi (yani kusurun bende olduğu kazaya karışmam sebebiyle standart prim üzerine %40 ekstra zam) nedeniyle olduğu ortaya çıktı.

ancak ben 7 yıl boyunca hiçbir kazaya karışmamıştım. ayrıca bu artışın yapıldığı tarihten 2 ay sonra, evin 2. aracınada (o da adıma kayıtlı) poliçe kesilmesine rağmen o aracın poliçesi ne hikmetse 6. basamaktan %15 indirimle kesilmişti.

işte bu tarihten sonra pinpon topu gibi bir oraya bir buraya savrulmaya başladık. hasar sürprimli poliçeyi kesen mapfre önce şikayetlerime dönmedi. daha sonra poliçeyi kesen acente yazılı başvuruda bulunmadan cevap veremeyiz dedi. en sonunda sikayetvar.com da yazınca beni aradılar. telefondaki kişi tramer sisteminin 2008 yılındaki kazamı referans göstererek poliçemin hasar sürprimli çıkmasına sebep olduğunu açıkladı.

inanılır gibi değil. ben 2008 de adam öldürsem, babam sinan çetin olmasa bile 2015 ekimde serbest kalırdım. ben de madem sorun bu neden sizden 2 ay sonra yaptırdığım poliçem (başka şirketten) 6. basamaktan indirimli çıktı deyince, "biz tramerden ne geldiyse onu baz aldık, sorunu onlarla çözmeniz gerek" dediler.

sigorta gözetim merkezine başvurdum, bizi ilgilendirmiyor dediler. bu arada 2016 nisanda aldığım aracın da aynı şekilde fiyatları kol gibi gelince aracı eşime sattım mecbur. onun adına gelen teklifler bana gelenlerin 1/3 kadardı.

sonuç olarak yardımcı olabilecek ve konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yeşillendirebilirse çok sevinirim. sorunum hâlen devam ediyor. başına benzer sıkıntılar gelenlerde olabilir. bu sebeple poliçelerinizi dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim.