şükela:  tümü | bugün
 • minik ellere daha cok yakisan vurmali bando calgisi.
 • davulun (bkz: bateri) en önemli parçalarından biridir. normalde sağlak baterist trampetini krosunun kendisine bakan sol çaprazına, solak baterist de sağ çaprazına yerleştirir. davul setinin en tiz sesli parçasıdır, bu nedenle kulağın içine etmekte üstüne yoktur. titreşiminin kulak üzerindeki kötü etkisini azaltmak için üzerine (ismini yanlış hatırlamıyorsam) ring denen plastik halkalardan konulabilir. ama bu trampetin sesini tatsızlaştırır (bkz: imho). trampetin sesi güzelse bateri çalmak büyük keyif verir, kötüyse hiç çekilmez. bunun için bütün davul setini yanında taşıyamayan davulcular "trampetimi götüreyim en azından" derler. bazıları da rideını götürür. bazıları ikisini de götürür. bazılarının kendi davulu olmadığı için böyle şımaramazlar bile (bkz: oehh). ayrıca (bkz: tremolo)
 • davullardan en gerginidir.
 • (bkz: teneke trampet)..
 • microsoft şeylerinde yeni bir program ekledikten sonra sisteminizi yeniden başlattığınızda "sistem ayarları güncelleniyor" yazısının yanında kendi kendine çalan alet. microsoft bize bir şey anlatmak istiyor ama!?
 • (bkz: snare drum)
 • "def çalardım şahane, trampetten bana ne yaklaşımı içinde uzakta kalmış davul.
 • (bkz: balkona bak)
 • gitaristin gitari nasil onun kisiligini, müzik zevkini ve ruhunu yansitiyorsa yani bir bakima onun imzasi gibiyse, trampette davulcu için ayni seydir. bence su an dünyadaki en güzel trampetleri yapan firma pearl dür (bkz: best reason to play drums). geneli 14" genisliginde olmasina karsin derinlikleri degisebilmektedir (4,5", 5,5", 6,5") derinligi arttikça trampetin sesi daha güçlü ve tok çikmaktadir. picollo diye tabir edilen derinligi az olan trampetler ise daha tiz sesler vermektedir ve parçalarda renk katsin, hava versin amaçli kullanilmaktadir. davulcunun ana trampet olarak picollo trampet kullanmasi diger davulcular tarafindan ayiplanmasina ve ciddiye alinmamasina neden olabilir.

  trampetler yapildiklari malzeme olarakta metal, agaç ve bakir olmak üzere 3 grupta toplanabilir. metal trampetler çelik kasalardan olusmaktadir ses kaliteleri ve seviyeleri güzeldir ama agaç trampetler kadar iyi degildir. agaç trampetler en makbule geçen trampetlerdir bunlarda kendi içlerinde maun, maple, birch gibi degisik agaç türlerinden olusmaktadir. pearl ün masterworks *serisi trampetlerinde "benim trampetim 6 kat olsun (6 kat agaç) dislardaki 2 kat maun içteki 2 katta birch olsun gibi seçenekleriniz bulunmaktadir. demin dedigim üzere agaç trampetler bir kaç kat agaçtan olusmaktadir ve güzel bir trampet derisi kullandiginizda en güzel tonlari bu trampetlerden alirsiniz. bakir trampetlerde ses karakteri olarak agaçla çelik trampet arasindadir. sesleri agaç trampet kadar siçak fakat çelik trampet yüksekligindedir.6 kat veya 10 kat maun agaçtan olan bir trampete vurdugunuzda gözleriniz sesden kirpilirken bakir trampet o etkiyi yapamaz (bkz: signature trampet kullanmak)

  ayrica trampetlerin kasnaklarida free floating, diecast, ultra cast gibi (pearl de bulunan çesitler) çesitlenmektedir. free floating kasnak türünde trampet bir bakima havada durur gibidir direk kasnakla temasi yoktur ve böylece trampetin rezonansi üst seviyelerdedir ve bu da yüksek ses (volume) demektir.

  sayet hali vakti yerinde biri olunursa, para bol olursa pearl masterworks serisinden bir trampet alinip ona remo ambassador deri takilmasi sonucunda çikacak trampet sesi/sondu evlere senlik olacaktir (bkz: fotograflara bakip iç geçirmek)

hesabın var mı? giriş yap