şükela:  tümü | bugün
 • doğduğunda kendisine "kadın" cinsiyeti atanan fakat cinsiyetini "erkek" olarak tanımlayan kişi; transseksüel erkek; transgender erkek.

  bkz. http://vol-trans.blogspot.com/…siyatifi-kimdir.html

  yıllar sonra gelen edit: "kadın olarak doğmuş fakat kendini erkek olarak tanımlayan kişi, transseksüel erkek, transgender erkek." diye yazmışım vaktiyle, blog sayfasındaki açıklamalardan da yararlanarak.
  basit bir tanım yapmak uğruna ikili cinsiyet sisteminin ve dayatılan cinsiyet/cinsellik/beden/arzu kalıplarının dışındaki sayısız ihtimale işaret etmeden geçmemek gerek. aksi halde, özcülüğün ve doğallaştırmanın ötesine gidemez oluruz. cinsiyetin, toplumsal cinsiyetin, bedenlerin, cinselliklerin, arzuların çeşitliliğini ve barındırdıkları sayısız potansiyeli ve ihtimali de göz önünde bulundurarak "trans erkek" ifadesinin basit tanımlamalardan çok daha fazlası olabileceğini not düşmek lazım.
 • nasıl bir sözlük burası yareppim trans erkek başlığında 1 tane (yazıyla bir) entry var.
  buradan pembe hayat'ın çıkardığı trans erkek kitabını okuyabilirsiniz:
  http://tr.scribd.com/…2758953/kitap-transerkeklik01

  ayrıca şöyle şukela bloglar var (türkçe)
  http://hikayeci.livejournal.com/
  http://upgradingsouls.blogspot.com/

  bir de şu webcomic var (ingilizce)
  http://www.roostertailscomic.com/
 • (bkz: vol trans)
 • soru cevap şeklinde merak edilenleri açıklama üzerine bir blog yeni açıldı:
  sick-o kadından erkeğe transseksüeller için bilgi bankası
  http://transsicko.blogspot.com/
 • yaygin olarak trans erkek yerine ftm kisaltmasi kullanilir. ve bircogu bloglarinda "pre t" "after t" olarak yasadiklari sureci paylasir.

  "anonymous asked ...

  hey:) how are you? how did you know you didnt want to be a girl anymore? youre really cute btw ;)

  ... and i answered

  i was never a girl ._."
  http://copper-rose.tumblr.com/

  http://bradin.tumblr.com/tagged/me

  http://bradin.tumblr.com/…nsman-sorry-to-delete-all

  http://skutertrash.tumblr.com/archive

  http://taylortransforms.tumblr.com/…ost/44561479748
 • yeniden doğmuş gibiler. yüzlerindeki mutluluk görülmeye değer.
 • okulda af örgütünün konferansı vardı, konferansa bir trans bir de gay annesi katılmıştı, anlattıkları yaşadıklarından daha da kan dondurucuydu sanki,trans annesi özetle cocugundan sunu aktardı " ruhu bedeninde hapis gibiymiş".
  sıkıntılı işler özellikle toplum baskısı
 • sevgili aras güngörün öteki erkekler kitabını okuyorum şu anda. kitap çok başarılı olmuş. kendimi açık fikirli bilirdim ama transfobik gibi bir şeymişim ben. bunu öğrendim. trans erkek tarifi trans kadın kadar yaygın olmadığından rüzgar erkoçlar olayına kadar ben böyle bir şeyin varlığını bile bilmiyordum. sonra çok merak ettim ruh halleri nasıl acaba. kim bilir ne sıkıntılar yaşıyorlar. toplumda çok kolay saklanabilen homoseksüel bireyler bile bu kadar sıkıntı yaşarken, onlar kim bilir neler yaşıyordur diye düşündüm.
  rüzgar erkoçların ayşe armanla ropörtajını okumuştum zaten. kadın kıyafeti giymek zorunda olduğunda nasıl üzüldüğünü anlatıyordu. bu çok acı bir şey. sonra aras güngör'ün kitabından haberim oldu. iki gün önce aldım ve okudum. okuduklarım beni dehşete düşürdü. o yaşanan acılar, ailelerin tepkisi, kimlik alabilme mücadelesi, hukuki süreçler. ameliyat durumu. para pul sorunları. bazı ailelerin ne kadar destek olduklarını da okudum. ben olsam yapabilir miydim bilmiyorum. bir trans erkek olsam bunu ilan edecek cesaretim olur muydu. ya da bir trans erkeğin ailesinden biri olsam ona aynı hoşgörüyle yaklaşabilir miydim? bu sorular dönüyor kafamda. acaba transfobik miyim ben diye soruyorum kendime. "öteki" olmak çok zor tahmin edebiliyorum. ben şurda ramazanda oruç tutmuyorum diye bile öteki muamelesi görüyorsam bu insanlar hayatlarının her anını böyle geçiriyor olabilir ve bu korkunç.
  sevgili trans erkek/kadın dostlarım. sizin cinsel kimliğiniz, cinsel yöneliminiz her insan gibi sadece sizi ilgilendirir. yanınızda sizlere destek olmak için bekliyor olacağım. kendisiyle tanışmadım ama yazdıkları sayesinde içimde transfobinin büyümesine izin vermediği için sevgili aras'a teşekkür ederim. çok güzel çok aydınlatıcı bir çalışma olmuş.
 • kadın olarak doğmamıştır. kadın bedeninde erkek olarak doğmuştur. bu vurgu, size "ne farkı var?" gibi gelse de, farklı şeylerdir.

  erkekliği seçmemiştir. zaten erkek olduğu için fiziksel olarak cinsiyet düzeltme operasyonuna girebilir. girmeye de bilir. bir gün anneniz gelip, bunamadığı ve delirmediği* halde "ben erkeğim" diyebilir. tabii önce bu kavramın farkında olması da gerekebilir. hep erkek hissetmiş ve bunun acısını çekmiş olabilir.

  "ben çok zekiyim abii ya, illüminati, komplo" vs. kafasıyla, dünyanın kendi kafasındaki sınırlardan oluştuğunu zannedenler için anlaşılması ve kavranması güç konular. neyse ki sabırla anlatanlar var. ama o ben değilim.

  * "delirmemek" de gündelik işlemleri gerçekleştirebilme anlamına geliyor. psikiyatri, gündeliği kotarabilen kimseye deli demez. (bkz: guattari)
 • aslında kırk yılda bir gazete köşelerinde duyduğumuz, anadolunun ücra bir köyünde kız olarak doğan bilmemkim erkek oldu, sevdiği kızı kaçırarak evlendi, köylüler "ne yaman adammış keh keh keh" dedi falan tarzı haberlerde de karşımıza çıkan kişiler. bu durumun ülkede fena halde medyatize olmasına ve ülkede trans erkeklerin görünürlüğünün artmasına, onlara dolaylı olarak psikolojik destek olmasına neden olan bir rüzgar erkoçlar olayı oldu gerçi yakın tarihte. bu kadar göz önünde ve olabilecek en pozitif cinsiyet geçişi süreçlerinden birini yaşamasıyla, benzer durumdaki diğerleri için de olumlu bir rol model oldu kendisi. öte yandan her süreç bu kadar pozitif geçmeyebiliyor, boys don't cry adlı filmde görebileceğimiz üzere, toplumsal baskı ve şiddet sadece trans kadınların başına gelen birşey değil. yine de trans erkekler gördüğüm kadarıyla, bu toplumda yer bulması görece daha kolay olan kişiler oluyor. tabii onların ağzından dinlemek lazım olanı biteni. bu konuda da aras güngör'ün anlattıkları enteresan, ilginizi çekerse onu araştırabilirsiniz.