şükela:  tümü | bugün
  • terf.
    "feminizm kadın hareketidir, doğuştan kadın olmayanların - transları ya da interseksleri kastediyor - harekette yeri yoktur" diyor.

queer feminist hareketten davaya iştirak edenler (ki fikrim ve desteğim onlarla) ise "cinsiyet dediğin mevzuda böyle tanımlar olmaz. kadınlığın tek bir hali yok " diyorlar.

"queer feminizme tam adapte olamayanlar" , "trans kadınlar da kadındır" diyor lakin "trans erkekleri" harekette görmek istemiyor gibi. aslında güya terf olmadıklarını ilan ederken terf'in bir fraksiyonu olduklarını beyan etmiş oluyorlar (sanki).
    zira, trans bir erkek (üreme fonksiyonları ve ikincil cinsiyet özellikleri bağlamında "kadın" doğmuş, yaşamış ama cinsiyet kimliği erkek) eril tahakkümün her nevi şiddetinden münezzeh mi?

a) değil. zira operasyonla erkek olana dek bedihi bir şekilde kadındı ve eril şiddetin her türlüsüne maruz kaldı. operasyon sonrası bu şiddet tarihini temize mi çekmiş oldu?

b) değil. zira trans bir erkek eril kodları baştan aşağıya ters yüz ettiği için yine eril şiddete maruz kalmaya devam ediyor ve edecek. (eril mevcudun alenen domine ettiği bir vasatta bir transgender'ın trans erkek olduğunu söylediğini hayal edebilirsiniz, sonuçlarıyla birlikte)

tamam, natrans erkekler (cis-erkek) konumuz değil ama trans erkekler nasıl, feminist bir harekette yer alamaz, anlamış değilim.

ya da şunu diyeyim: feminizm gibi yaratıcı, yıkıcı, yeniden tanımlayıcı, entelektüel bir hareketin eninde sonunda varacağı yerin queer feminizm olduğu aşikarken hala "transların -erkek, kadın fark etmeksizin- hareketteki varlığını tartışmak çok banal. daha şimdiden banal.
  • bunu defalarca tartıştık ama maalesef anlaşılmıyor. öncelikle yürüyüşe trans kadınlar katılabiliyor. problemli şekilde kadınlara çok yakın (cinsel şiddet sınırında) olan kişiler de ben transım dendiği vakit çok olay çıkmıyor ama bu anadolunun bağrından kopmuş hikmet abi olunca noluyoruz ya derler adama. evet bu pişkinliği yapan berbat zihniyette pervasız erkekler de aralarında bolca var. kadınlar günü, kadın yürüyüşü ve bu mesele hala tartışmaya açık.

kısacası kadın yürüyüşü erkeklere kapalı çünkü kortejdeki erkeklerin ne amaçla orada oldukları belli değil ve kendilerini dayatırken bile aslında 'ben nasıl buraya giremem, beni nasıl olur da almıyorsunuz' hırsıyla hala daha şiddet uyguladıkları su götürmez bir gerçek. derdi kadın hakları falan değil çoğunun yani.

buyrun o erkeklere bir erkek olarak gel kanka biz de şu gün yürüyelim, bağıra çağıra pro-feminist, kadın haklarıyla ilgili sloganlar atalım de bak bakalım hangisi gelecek. ben 'güzel karılar var lan gidek' diyeni bile duydum. orada isyan ettikleri öznelerle nasıl yürüsünler, hangisi niye orada ve tacize açık durum var mı bunu tayin etmekle mi uğraşsınlar? kavun mu bu koklaya koklaya anlaşılsın? en azından az ötede yürü lafını bile idrak edemiyorlar.

yahu 365 gün 6 saat bütün sokaklar sana göre dizayn edilmiş ulan kafeler kahvehaneler duraklar bile bırak bir gün erkeksiz yürüsünler.

işçi eylemlerinde patronunuzla yürümemelisiniz. ezen/ezilen yönünden bakınca bu durum dışlama değil, yürüyüşün temel ilkesini korumak yönündedir kanaatim.
  • birinci entrydeki yazdıklarım sanırım okunmamış ve "defalarca tartıştık anlaşılmıyor" cevabını yemişim.

"öncelikle yürüyüşe trans kadınlar katılabiliyor" ise, trans-erkekler neden katılamıyor?
    burada feminizmin hareket planını asıl ve usûl yönünden belirleyen biyolojik/anatomik koşullar mı? üreme fonksiyonları mı?

kadın olarak doğmuş, operasyon geçirmemiş ve fakat erkek! katılabiliyor. neden? zira imajına göre olur almış (mı?)

kadın olarak doğmuş, operasyon geçirmiş ve fakat erkek. katılamıyor. neden? zira anatomik nitelikleri itibariyle "erkek".

bence bu konu çok açık, bence hiç tartışılmamış ve anlaşılmamış.

natrans erkek ve trans erkek arasında fark görmeyen bir ilginçlik.
  • adı üstünde radikal ve bir akımın yürüyüşüne bir insan neden katılır. pediga yürüyüşüne müslümanın katılması kadar saçma birşey.
  • hep cisgender kadin feminazilerin halt yemesi.