şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nutrition facts cizelgesinde total fat kisminda saturated fat'ten sonra ayri olarak belirtilen ve iyi kolesterol degerlerini du$urup kotu kolesterol degerlerini yukselten igrenc yag ce$idi.

  sanirim doymami$ yag dedigimiz $ey bu. edit: degilmi$

  (bkz: saturated fat)
  (bkz: trans fatty acid)
 • margarinlerin arkasında yazan "hidrojenize nebati yağ" işte budur. doğal olarak bulunan doymuş (genelde hayvani yağlardır ama hindistancevizi yağı gibi birkaç bitkisel doymuş yağ da vardır) ve çoğunlukla bitkisel kaynaklı doymamış (tekli doymamış -örn. zeytinyağı- ve çoklu doymamış -örn. mısırözü ve ayçiçek yağı-) olarak ikiye ayrılır bunlar da) yağların aksine, doğada bulunmayan, en kötü bitkisel ("nebati") yağların, tereyağı ve içyağı gibi lezzetli doymuş yağları ucuzca taklit etmek üzere, hidrojen eklenerek katılaştırılmış halidir. bir de, ısıl işlem gördüğü için, kızartma yağları da bu gruba girer.
  doymuş yağlardan bile tehlikelidir, çünkü onların doğal olarak içeridiği e ve d vitamininlerini bile içermez, kaloriden başka hiçbir faydası yoktur, damarları tıkar, iyi kolesterolü düşürür, kötüsünü yükseltir, ağzımıza sokmamamız gereken birşeydir. fast food'un başka bir dezavantajıdır (yine yeni yeniden kullanılan kızartma yağları)
  bir dönem dolaşan "margarin, plastikten yalnızca bir molekül farklı" başlıklı pseudo scientific uyarı forward mail'inin en azından niyeti doğruydu anlayacağınız. ecnebinin trans fat dediği bu nane, nasıl sigara hala üretiliyor ve satılıyor ama binbir derde yol açıyorsa, bir o kadar zararlıdır amma ve lakin maalesef henüz halk ancak saçmasapan forward mail'lerle bundan haberdar olabiliyor.
  yakında patates kızartmaları ya da margarinler "dikkat! öldürür!" etiketleriyle satılırsa, şaşmayalım.
  doymamış yağ için (bkz: unsaturated fat)
  trans fat yağlarla doymamış yağların arasındaki kimyasal farklar için, (bkz: doymamis yag/@superjesus)
  işte yağa o şer-refsiz hidrojen eklenince ölüyor, o yokken mutlu mesut yaşıyoruz demek istiyorum fütursuzca. (hidrojenleri yağımıza eklemeyelim, yakıt yapıp uzaya gidelim, evet)
 • new york sehrinde restoranlarda kullanimi yasaklanmis yag cesidi. bu yag cesidini menulerinden tamamen cikarmalari icin restoran sahiplerine 1 temmuz 2007 tarihine kadar muhlet verilmistir.
 • içeriğinde "hidrojene nebati yağ” ya da “hidrojene bitkisel yağ" yazan bisküvi, çikolata, kek, gofret, mayonez, cips, margarin gibi gıdalarda bolca bulunan yağ türü.

  not: sığır eti, koyun eti, süt, peynir ve tereyağın da zengin trans yağ kaynakları olduğunu yazmalı. alın size sağlıklı beslenme...
 • koyun, kuzu, inek gibi hayvanların işkembelerinde bakteriler tarafından oluşturulan, yağların yüksek ısıda defalarca kullanılmasıyla ya da bitkisel yağların kısmi hidrojenasyonuyla ortaya çıkan yağ cinsi
 • kime ve neye hizmet ettigi asikar olan usda, porsiyonda* 500mg'den az trans fat olan urunlere sifir trans fat yazilmasina izin veriyor. burda anahtar kelime ise porsiyon buyuklugu. ornegin su anda atistirmakta oldugum kizarmis ekmek dilimlerinin porsiyon olcusu 2 dilim* pakette yazan besin degeri tablosuna gore 0 trans fat var. lakin verilen yag miktarlarini topladigimizda 500mg eksik cikmakta. bu miktar da bir porsiyondaki izin verilen "sifir" trans fat miktarina tekabul ediyor...

  karsilastirma olmasi icin hemen belirtelim big mac'de 1.5g transfat var. yani 6 dilim kizarmis ekmek big mac ile esdeger trans fat iceriyor, etiketinde "sifir trans fat" yazmasina ragmen. tabii insanin akli basina 15. dilimden sonra gelince biraz gec oluyor*.
 • püsküüt, çikolata gibi ürünlerin ambalajları üzerinde ürünün markası modeli yanında bas bas bağıran 'trans yağ yoktur' yazısı dikkatimi çekiyor son aylarda.
  mağazalarda bluzun normal fiyatının kocaman puntolarla sanki indirimdeymiş gibi yazılması ucuz imajı veriyor hesabı.
  bence trans yağ diye bişey yoktur, hidrojene nebati yağ vardır.
 • emin değilim ama patates kızartmasının uzun süre bozulmamasını sağlıyor.
  http://www.youtube.com/watch?v=htnvzlu1i1o

  trans yağ yok diyen şirketlerinde test sonuçları
  http://www.youtube.com/watch?v=f9qfeqtrjcm

  tabi birde eğlenceli ve eğitici video için
  http://www.youtube.com/watch?v=mscnb8a5tp8
 • ikili bağların bulunduğu yağlar* cis konfigürasyonunda bulunur. cis konfigürasyonu sağlıklıdır. ikili bağlar hidrojenasyona uğratılırsa yani hidrojenle doyurulursa doymuş yağlar* elde edilir. bu işlem sırasında cis konfigürasyonu trans konfigürasyonuna dönüşür. doğal olarak var olan trans yağlar da mevcuttur. zararlı olan sentetik trans yağlardır.