şükela:  tümü | bugün
 • istanbul-tahran-istanbul arasında haftada bir gün çalışan ekspres. van gölü ekspresinin seyir süresinden de beter, tamı tamına 4 gün sürüyor bu yolculuk, bi ara tüm vagonlarının tvs2000 olduğunu görmüştüm, 'eh o zaman belki' demiştim.
 • istanbul-tahran arasında seyahat eden, van golunu feribot ile gecen, tamamı tvs2000 tipi kuset vagonlardan olusan tren. bu tren ile ilgili bilgiler:
  1) van golu feribotuna binerken yolcular trenden inmekte ve feribota yuruyerek gitmektedirler.
  2) tren, bahsedilen tvs2000 tipi kuset vagonlar tatvana kadar gitmekte, feribotlat vana gecen yolcular burada iran demiryollarinin kusetli vagonlarindan olusan baska bir trene binmektedirler.
 • genelde 5-6 saat rötarlı işleyen tren.
 • yolcularının çok büyük kısmını iranlılar oluşturur. bavul ticareti yapanlar çok sıcak kanlıdır. gümrüksüz belirli sayıda mal götürebileceklerinden bavulları paylaşmak adına sanırım birilerine ihtiyaçları var.

  türk gümrük kapısından geçerken gümrük işlemleri için saatlerce bekleyebilir (ben 4 saat beklemiştim)

  iran topraklarına geçtikten sonra çok yüksek bir vadinin üzerindeki köprüden geçer. aşağıya bakmak başınızı döndürebilir.
 • belgesel yönetmeni bingöl elmas bu ekspres dahilinde transasya belgeselini çekmiştir.
 • istanbul ankara arasındaki yüksek hızlı tren inşaatı sebebiyle harekete ankara'dan başlayan tren. ankara'dan tebriz'e bilet 89 liradır ve yolculuk üç gün sürmektedir.

  ek: bu trenle ilgili unutamayacağım bir şey de tcdd vagonlarını terk edip gemiye bineceğimiz tatvan'a yaklaşırken iran uyrukluların yemekli vagonda alelacele içki içmeleri idi. hürriyetlerinin(!) sonuna yaklaştığını düşünen bu insanlar varmadan tatvan'a varmadan önce bir kadehi dahi kâr kabul edebilirlerdi. çünkü gemiden inince, gölün öte yakasında iran trenine binilecek ve o trende iran islam cumhuriyeti'nin kanunları câri olacaktır.
 • ankara - tahran arasında çalışan trendir. van gölü‘nün feribot ile aşıldığı 1.5 saat dışında 2 buçuk gün boyunca trendesin. tren her çarşamba sabahı ankara‘dan kalkıp cuma akşamı tahran‘a varıyor. bir gün atlayıp bu trene gideceğim. amaç sadece o çok merak ettiğim pers diyarına varmak değil. yolda olmak aynı zamanda. alırım kitabımı yanıma, vagonum kuşetli, playlistte yolculukta dinlenecek şarkılar siktir etmek istediğim ne varsa 3 gün ara.
 • bu yıl planlayacağım yolculuğuma eşlik edecek olan ekspres.
  edit: eskişehir tren gar çalışanlarından alınan bilgi: iran seferleri üç yıldır kapalı ne zaman açılacağını bilmiyoruz.
 • 14 ağustos 2019 tarihinde tekrardan ankara - tahran arasında sefere başlayacak olan tren. seyahat süresi 57 saat civarı olacak. şimdi benim gibi demiryolu sevdalıları için plan yapma vakti.