şükela:  tümü | bugün
 • yazarı mehmet seyda hatırladığım kadarıyla.
  istanbul'da orta hatta dar gelirli bir ailenin çocuğu olan ahmet (12 - 13 yaşlarındadır), "ataryemez" adlı mahalle takımının kaptanı, oyun kurucusu, golcüsü ve - bir bakıma - herşeyidir. ancak bir kramponlu futbol ayakkabısı alacak parası yoktur ailesinin. en büyük hayali bir gün futbol ayakkabılarına kavuşmaktır. ve bir gün bu hayaline kavuşur. ancak her hayalin ödenmesi gereken bir bedeli vardır : ahmet mahalle takımından ve arkadaşlarından, zengin çocukların mahalle takımı papatyaspor'a transfer olur, bir çift yeni futbol ayakkabısı karşılığında. ancak bu sevimli (tamam, çok geyik sosyolojik klişeler, duygu sömürüsü vardı, kabul) çocuk romanı herkesi memnun ve mutlu edecek bir sonla noktalanır.
  aradan çok uzun yıllar geçse de unutulmayacak bazı sahneler vardır bu romanda. ataryemez'in ilk maçında kalecinin top gelmediği için sıkılıp kale üst direğine tırmanıp uyuması, gene kalecinin (ahmet'in en iyi arkadaşıdır) yeni futbol ayakkabılarını görmeye gidişi, mahalleli çocukların ahmet'i geri alabilmek için pazarda su satarak para toplamaları ve en sonunda iki takımının birleşmesi ve hep beraber suadiye'ye pasta yemeye gidilmesi.
 • (bkz: ataryemez)
 • yazari fikret arit tir.
 • otuzüç yıldır en az otuzüç kere okuduğum kendisi küçük, etkisi büyük futbol romanı. erenköyü hatboyu'nun iyi yürekli, yoksul ama sağlam, mağrur çocuklarının, adını sonuna kadar hakkeden ataryemez adlı takımlarının ve ataryemez'in kaptanı ve santraforu ahmet'in hikayesi.

  bütün maddi imkanlara sahip ama futboldan bihaber olan suadiye'nin zengin çocuklarının sarılı beyazlı takımı papatyaspor ve futbol ayakkabısız, sahasız, formasız hatta topsuz ama "top oynayan" ataryemez'in mücadelesi.

  çok yetenekli genç bir süper yıldız adayı futbolcunun hikayesinin, erenköy'ün kurum kokulu, tiren sesli gecelerinden 1960'ların güzel istanbul'una yansıması.

  (bkz: fikret arıt)
 • nerden aklıma geldide başlığını arattım bilmiyorum. bulunca çok sevindim:) sanırım 35 yıl olmuştur okuyalı:)