şükela:  tümü | bugün
  • uluslararası para gönderimi yapan bir sistem. *
    kullanan varsa yeşillendirebilir.

edit:imla
  • yakın zamanda kullanacağım para transfer şirketi. tecrübelerimi yazcam.
  • almanyada eylül ayından beri erasmus yapıyorum. aynı zamanda almanyada okurken bir taraftan da çalışıyorum. kardeşim, sevgilisinin doğum gününü unuttu, acil nakite ihtiyacı vardı. bir şekilde para göndermem gerekiyordu, bu program sayesinde gönderdim. benim gibi kimse zorlanmasın. komisyon ödemeden, para gidene kadar günler geçmeden güvenilir bir şekilde para transferi yaptım. onden de arastirdim kullanici yorumlarina baktim, trustpilot’ta 10 üzerinden 9.6 almışlar.
    bir de özellikle ilk defa benim gibi yurtdisindan turkiyeye para gönderecek olan arkadaşlarım için söyleyeyim, bu programla 3 gün içerisinde ücretsiz para gonderilebiliyor, cok acil para gondermek isteyenler icin 3€ gibi bir ucreti var. bu da yarım saat içinde gönderiliyor ( bugün 3€ 19 tl, tarihe not düşülsün ) transfergo

tanım: hap niyetine uygulama önerisi
  • 2012 yılında ingiltere'de kurulmuş ve ingiliz fca (financial conduct authority) lisanslı bir para transfer şirketi. bu şirketin benzerlerinden farkı komisyon almaması.

hiç işlem yapmadım ama anladığım kadarıyla transfer işlemi şöyle gerçekleştiriliyor; diyelim ki, türkiyeden almanyaya para gönderilecek. türkiyeden para gönderen kişi transfergo sitesinde açtığı hesapta önce alıcı ve alıcının iban bilgileri ile göndereceği miktarın tl olarak (bulunduğu ülkenin para birimi üzerinden) bilgilerini girer. bu işlemi yaptıktan sonra ekranda görünen türkiyedeki bir banka hesabına bu tutarı açıklamasına yazacağı bir kod (örneğin transfergo 342435 gibi) yazarak gönderir. transfergo 2 veya 3 gün içinde bu tutarın euro karşılığını almanyadaki banka hesabından bildirilen alıcının hesabına aktarır.

transfer işleminden komisyon alınmıyor. peki şirket nerden para kazanıyor? kur farkından sanırım. gönderen tl yatırıyor, alıcı euro olarak alıyor, şirket kur farkından para kazanıyor. iddia bu.

bir de hızlı transfer istenirse, o zaman komisyon alıyorlarmış.

türkiyedeki iş ortağı türk elektronik para a.ş. görünüyor. bu firmanın bddkdan lisansı mevcut ve türkiyede param ve barokart ürünleri var. transfergo ile para göndermek istediğinizde bu firmanın banka hesabına parayı yatırmanız isteniyor.

bddk lisanslı türk bir şirketle çalıştığı için yasal olarak sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. zira para transfer ederken sizin paranız yurt dışına çıkmıyor, türkiyedeki bddk lisanslı bir şirketin hesabına türk lirası olarak yatırılıyor. sistem birleşmiş milletlerin iran'a yaptırımlarının olduğu sırada kullanılan havale veya hawala denen sistemi andırıyor fakat bu yasal olanı gibi.