şükela:  tümü | bugün
  • transistör teknolojisini kullanarak geliştirilmiş bir amplihifikatör türü. (bkz: transistör)

transistörler hemen hemen bütün elektronik cihazlarda kullanılmakla birlikte, transistörlü amfi kalıbıyla kastedilen elektro gitar ve bas gitar amfileridir. yıllarca lambalı amfiler dünyada hüküm sürdükten sonra gerek nazlı yapıları gerekse ağırlıkları, boyutları ve yapılarından kaynaklanan kullanım zorlukları sebebiyle yerini transistörlülere bırakmıştır denmeliydi ama öyle olmamıştır.

transistör her ne kadar kağıt üstünde üstün gözükmesine rağmen harmonik fakiridir ve bu sebeple de ruhsuzdur, kurudur. üstünlüklerini ise maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz.

1. hafiftir
    2. ucuzdur, bakım masrafı yoktur.
    3. daha dayanıklıdır, taşımaya, itip kakmaya gelir.
    4. kısık seste de distortion verebilirler.
    5. istenirse clean headroomu çok geniş olabilir. bu sebeple iyi jazz amfileri olurlar. (bkz: roland jazz chorus 120)
    6. daha az elektrik harcarlar.

bütün bu avantajlara rağmen ruhsuzdur, ama şu da bir gerçek artık teknoloji gelişti. son çıkan dijital amfiler lambalı amfilerin tonlarına çok yakın tonları modelleme teknolojileriyle verebiliyorlar. şu an olmasa bile 10 sene sonra lambalı amfilerin birebir modellemeleri yapılabilecek. olmaz diyenlere de fotoğraftaki dijital teknolojiyi örnek veriyorum.
  • eğer başlık sahibi arkadaşın entry' sini 10 sene önce okusaydım sonuna kadar hak verirdim. ancak, ne yazık ki tamamına katılamıyorum.

bence kullanım amacına, kullanıldığı yere, birlikte kullanıldığı ekipmanlara göre karar verilmeli. yılların 'lambalı amfi övücüsü' olarak ne yazık ki son yıllarda bu konuda biraz çekimser ve de yeniliklere açığım.

apartman dairesinde oturan biri olarak, 60 watt' lık full lambalı bir amfi alarak yaptım en büyük hatayı. tonun oturması için en azından pre-amp katının lambalarının ısınması şart. amfiyi biraz açmak şart. çeyrek kademeye bile getiremiyorum.. booster olmadan oturaklı bir drive almak imkansız. araya booster girince, eq da giriyor, sonra diğer pedallar da.. gitarı amfiyle çalmam demek, yarım saati bu işlere ve setup' a ayırmam demek.

sadece geceleri gitar çalabilen biri olarak, tüm bunlarla uğraşacağıma ve gürültü endişesi yaşayacağıma, ses kartından gitarı girip açıyorum amplitube' u. envai çeşit hazır set-up önümde. zaten önceden kaydettiğin rig'ler de var, onu açtığın gibi herşey hazır oluyor. referans kulaklığı takıp geceleri rahat rahat, ve gayet tatmin edici bir şekilde gitar çalabiliyorum. üstelik zilyon tane backing track var, açıyorum rastgele bir şeyler üstüne çalıyorum. bazen ufak tefek kayıtlar alıyorum vs.

sanki woodstock sahnesine çıkacakmış gibi gidip 60 watt' lık lambalı amfi alan beynimi ziksinler.

hatayı anlamak bir aşama, hatadan ders çıkarıp önlem almak 2.aşama. ben henüz o ikinci aşamaya gelemedim.
    salondaki hi-fi dinleme sistemime de bir lambalı stereo amfi ekleme fikrini şeytan aklıma sokuyor zaman zaman. ''ulan şu plağı, %100 organik sistemde dinlemek vardı bee'' diyorum ister istemez. çok şükür alacak param yok, sadece bir hayal olarak kalıyor.

kısacası, elbette lambalı bir yükseltecin vereceği kalite, derinlik, ruh ve tonu hiçbir analog/dijital sistem veremez. ama içinde yaşadığımız şartlar belli. hayatlar belli. müstakil evlerde, hakkını vereceğimiz hayat standartları içerisinde yaşayanlarımızın sayısı pek az. o yüzden kullanıcı ve kullanıcının şartlarını yansıtan faktörler, bu seçimi yapmakta en önemli kıstastır.