şükela:  tümü | bugün
 • türkçe'si üç yukarı bej aşağı çeşitli medya kanallarıyla hikaye anlatımı, narrasyona denk geliyor. henüz güzel dilimize kazandırılmadığı için lugatta* ecnebice yer alıyor.

  olayın özü şu; anlatılacak herhangi bir öykü için anlatımı çeşitlendirmek adına farklı medya araçlarıyla ulaşılan kitleyi genişletmek, farklı bakış açıları yaratabilmek, prodüksiyonun vizyonunu farklılaştırabilmek, çoğu zaman daha fazla para kazanabilmek.

  sinema sektöründen örneklerle basitçe ikiye ayıralım. ilk olarak spider man, batman, iron man gibi çizgi roman karakterlerinin film yoluyla hikaye anlatımlarını zenginleştirme ki aslında bu 'zenginleştirme' olayı sistemde farklı biçimde işliyor hepimizin bildiği gibi.

  ikinci olarak bu tanımın tam anlamıyla hakkını veren, tamamen 'temiz' duygularla girişilen transmedia storytelling çalışmaları; misal matrix'den sonra animatrix'in yapılması ya da son örneklerden southland tales'ın filmden önce çıkan, hikayenin öncesini anlatan ve filmi tamamlayan çizgi roman serisi, örnek olarak verilebilir.

  bir çok kitap uyarlaması da bu kategorilere dahilken, uyarlanan kitabın ve filmin çıkma zamanı farklı olduğundan bu iki kategoriye girmeyen istisna olarak 2001 de ayrı bir örnek olarak ele alınabilir.
 • media studies profesoru henry jenkins'in 90larda buldugu terimdir. degisik kanallardan ayni oyku ile ilgili degisik parcalar anlatmaktir temelde. bu degisik parcalar bir araya gelip en sahane bir butun olusturuyor izleyici icin. ilgili kitabin adi "convergence culture". tuketici degisik platformlardan hikayenin icine ziplayarak kendini hikayeye kaptirabiliyor yani. jenkins'e gore degisik kanallardan gelen bu hikaye parcaciklari, karakterleri (misal bi holivud filmindeki karakterleri - eh cedaylari falan dusunun) daha inanilir kilabilmektedir. yeni medya platformlari bu olayi senlige cevirmis durumda, tahmin edebileceginiz gibi.
  http://www.scriptmag.com/…runner-goes-the-distance/
  producers guild of america bile “transmedia producer” unvanli insancegizler calistirmaya baslamistir.
 • bu ay ki sabitfikirin kapak konusu. yenal bilgici yazmış, çok da güzel türkçeleştirmiş aslında kelimeyi; binbir ortam masalları.
 • bu akşam coca-cola tarafından karadayı dizisinde güzel bir örneği sergilenmiştir.

  http://reklamin-iyisi.blogspot.com/…transmedya.html
 • (bkz: lost)
 • cross media storytelling ile karıştırmamak gerekiyor.
  harry potter cross media örneğiyken, the matrix trans media örneğidir.
  daha geniş bir anlatımla kanal kullanımı, harry potter kitapta anlatılanı filme ve eğlence parkına olduğu gibi aktarılarak yapılırken, the matrix kitabındaki eksik bölümü çizgi romanda tamamlar, çizgi romanda vermediklerini filminde verecek şekilde yapılır.
 • yüksek ya da doktora yapan iletisimcilerin mutlaka bilmesi gerekir. nitekim herhangi bir kadroya basvurulduğunda karşılaşılması muhtemel sorulardan biridir.