şükela:  tümü | bugün
 • the machinist filmiyle ün kazanan amerikalı yönetmen brad anderson'ın son filmi. oyuncu kadrosunda woody harrelson, emily mortimer, eduardo noriega ve ben kingsley gibi ünlü isimler bulunmakta.
 • filme ait detaylı bilgi ve türkçe altyazılı tanıtım videosu için:
  http://www.sinemaestro.com/…sk=view&id=486&itemid=1
 • kısa bir sekansını bugün gördüğüm film.
  her ne kadar gördüklerimden yola çıkışla spoiler vermek mümkün değilse de ben bir spoiler uyarısı altında anlatacağım:

  --- spoiler ---

  izlediğim yaklaşık 1-2 dakikalık sekans, trende yolculuk eden bir erkek (harrelson) ve bir kadının (mortimer) sabah kahvaltısı görüntüleri ile başlıyor. ancak kompartmanda başka kimse yok. daha sonra kadın kalkıp arka vagonlar yönüne doğru relaks bir şekilde ilerliyor ve vagondan vagona geçmek üzere kapıyı açıp adımını attığı anda trenden dışarı doğru uçuyor. bir eli ile kapıyı tuttuğu için havada asılı kalıyor ve çığlıklarına yetişen harrelson'un yardımı ile kendini vagona çekiyor. ikilinin yüzünde n'oluyo lan? trenin gerisi nerde! dercesine bir ifade görüyoruz. (yani bu benim yorumum ama izleyenler de katılacaktır). sonra kamera onlardan uzaklaşıyor ve yukarıdan çekilen görüntüde alabildiğine karla kaplı bir arazinin ortasında birkaç vagonu olan bir tren başıboş bir biçimde yoluna devam ediyor.

  --- spoiler ---

  kısacası biraz alacakaranlık kuşağını anımsatıyor.
  filmin kendisini beklemeden, erken bir release'inden yapılmış bir avi dosyası var mıdır diyerek, gnutella network'lerine (bearshare) daldım. sözlükte daha önce de sözü edilen sexy girl has shaking orgasm during sex dosyası ile karşılaştım.
  gnutella network'lerine musallat olan ve aranabilecek her kelimenin arkasına sexy girl has shaking orgasm during sex, yazarak 460,090 kbyte'lık bir dosyayı karşımıza çıkaran birileri var ve bu defa da transsiberian sexy girl has shaking orgasm during sex ile karşıma çıkmayı başardılar. kimsiniz kardeşim siz? gidip kendinize bir hayat kursanıza... çık çık...

  toplamak gerekirse, spoiler ibaresi altında verdiğim ve filmin başlangıç kısmına ait olduğunu düşündüğüm bölümü göz önünde bulundurursak, ilgi çekici bir gerilim filmi ile karşı karşıyayız.
 • konusunu hic bilmeden izlemeye basladigim guzel bir gerilim filmi, ben kingsley'in oyunculugu iyiydi ama rus aksani pek olmamis sanki...
 • --- spoiler ---
  izleyiciye hiç gerçekçi gelmeyen nedensiz bir cinayet vakası ve matruşkalar üzerine kurulu temposuz, sönük bir yol film. imdb'de üzerine etiketlenen "crime, thriller" janrı ve karın eksik olmadığı atmosferi nedeniyle beklenti yükselten film dakikalar ilerledikçe hüsrana doğru yelken açıyor. en sonunda da nokta kadar kalıp yok oluyor. kanımca tek cazip tarafı eduardo noriega'nın tıpkı tesis'dekilere benzeyen ikna edici piç bakışlarıdır.
  --- spoiler ---
 • kurgu olarak zayıf kalsa da emily mortimer'in oyunculuğu ve kartpostal tarzı muthiş kar manzaraları için dahi tekrar izlenebilecek film..
 • amerikalıların ölüme giderlerken ama biz amerikalıyız diye ağladıkları film.

  ayrıca
  (bkz: #13565152)
 • ilk olarak 2008' in ocak ayında sundance film festivali' nde seyirci önüne çıkan filmin senaryosunu brad anderson ile birlikte will conroy yazmıştır. brad anderson' ın daha önce seyrettiğim filmleri olan the machinist veya happy accidents' daki kadar ilgi çekici bir senaryoya sahip olmasada, brad anderson' ın başarılı bir şekilde yönettiği, seyretmeye değer filmdir. imdb de an itibariyle 7.0 olan notu filmi çok iyi yansıtmaktadır.