şükela:  tümü | bugün
 • omurilikte meydana gelen enflamasyon sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk.

  (bkz: enflamasyon)
  (bkz: myelitis transversa)
  (bkz: transverse myelitis)
 • beyin ve omurilik sıvısında meydana gelen enflamasyon. omuriliğin enlemesine iki yanını da etkilediği için transvers deniyor. sinir hücrelerinin myelin tabakalarını tahrip ederek işlevlerini yitirmesine neden oluyor. virütik veya bakteriyel kaynaklı olabiliyor. yaş ve cinsiyet bağımsız. omuriliğin etkilenen bölümüne göre kol, bacak, karın, kasık veya bacak gibi bölümlerde karıncalanma, his kaybı, güç kaybı veya ciltte hassasiyet şeklinde ilk işaretleri veriyor. diğer önemli bir semptom ise idrar ve dışkı yapamamak veya idrar ve dışkıyı tutamamak. bu nedenle genellikle ürolojik bir problem ile, özellikle prostat veya böbrek taşı ile karışabiliyor. ancak dikkat edilmesi gereken, idrar ve dışkılama problemi genellikle birlikte baş gösteriyor. etkilenen bölgelerdeki güç kaybı saatler içerisinde bile artış gösterip tam veya kısmi felç durumuna erişebiliyor. beyin ve omurilikte lezyonlara neden oluyor.

  teşhisinde genellikle beyin ve omurilik mr'ı ve kaynağı araştırmak için lomber ponksiyon uygulanıyor. lomber ponksiyon sonucu birkaç hafta sürebiliyor, genellikle bu sürede yüksek dozda steroid (kortizon) veriliyor.

  semptomları önemsenmeyecek veya karıştıralabilecek kadar sinsi ve sonuçları ağır, ani gelişen, nadir bir rahatsızlık. kısmı veya tam geri dönüş mümkün olduğu gibi hiç düzelememek de bir olasılık. yoğun ve agresif fizik tedavi ve rehabilitasyon, iyileşme sürecinde çok önemli.
 • (bkz: joey jordison)
 • hastalık değil sendromdur.
  beyin sapına yerleştiği zaman 1 haftada kalbin durmasına neden olur.
  zordur, hastaya mr çekilmesi mümkün değildir. mr olmadan teşhis edebilen doktora* denk gelseniz de sonuç değişmez.
  hayatınızdaki en önemli kişi sizi bırakmıştır...
 • tanım: omurilikte meydana gelen enflamasyon sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk.

  fuck you transverse myelitis

  yakın zamanda annemle yüzleşen hastalık. bunu atlatıp karate dünya şampiyonu olan bir türk var . hiçbir şekilde atlatamayan var. ne yapıcağımı bilmiyorum durumlar çok karışık sözlük.
 • bazı aşılarda yan etki olarak karşımıza çıkan durum.