şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ceg albümü.
  • yeni çıkan ceg albümü. ama ilk albümü kadar beğenmedim ben. tüm beatler birbirine benziyor.
  • öncelikle albüm kapağına bakıp sonrasında (bkz: trepanasyon)
  • türkçe rap camiasını baya takip eden biri olarak söylüyorum bence bu tarzdaki en iyi albüm ki çok fazla rakibi yok. genel olarak da gayet başarılı bir albüm ve farkettiyseniz tüm şarkılar birbiriyle uyumlu. yani nasıl desem, albüm insanı bütünüyle bir moda sokuyor. ayrıca şarkılarını çoğunda bahsedilen bazı genel şeyler var onları işsiz bi zamanımda bu entry’yi düzenleyip yazarım detaylıca.

edit: hep erteledim, bari 2019 olmadan yazayım dedim. albüm hakkındaki fikirlerim hala aynı, kendi türünde en iyisi. bu arada hiçbir şarkıya favorim diyemeyeceğim çünkü hepsi kendi kanaatimce çok başarılı. başlıyorum o zaman:

1)asi
    bu parçada ceg yıllardır olan klasik tarzıyla şarkıda bir sürü şey anlatılsa da kendine odaklanmış ki bence rap müziğin doğası bu. bu müziğe ukalalık yakışıyor, arabesk kültür falan çekilmiyor hiç.
    albümün geri kalanında da bahsi geçen bazı siyasi söylemler, adliye ve uyuşturucu teması bu şarkıda daha yoğun. genel olarak şarkıda: karşıda onu yargılayan hakim ve yaptığı şeyleri alaylı bir nedene dayandıran ceg var.
    bu şarkı sanırım albümün genel özeti gibi bir şey, albüm hakkında fikir sahibi olmak isterseniz bu şarkıyı dinlemenizi tavsiye ederim.

2)bu gece
    yine adliyeden bahsederek başlayan bu şarkı albümün en popüler şarkısı diyebilirim. bana göre daha iyileri var gerçi, bahsedeceğim.
    genel olarak umursamaz tavırlarının öne çıktığı, yazmadığı dönemde piyasayı gözlemlediğini ve “işte şimdi geliyorum” dediğini anlatan bir parça. parçada “söz ettiğim şey özge değil ki” kısmında, albümün genel atmosferinde yer edinen kadınlarla duygusal bir iletişimimin olmamasının ilk bahsi diyebilirim.

3)kafamın içi dolu
    özgüveninizi aşırı yüksek düzeye çıkarmak, gaza gelmek isterseniz dinleyeceğiniz şarkı budur. içini döktüğü, bir kadının sevgisine ihtiyacı olmadığını söylediği parçada ikinci kısımda lirikalite çok daha yüksek.
    “moruk hiç güneşi göremiyorum üstelik ön cepheli o”
    “bu büyük tepeler arzularımın başında göğ”
    kısmı albümde en sevdiğim yerler olabilir.
    yine ikinci kısımda piyasada dostu olmadığından, başarılı olduğu için kıskanıldığından, küçük yaşta rap’e başladığından; en önemlisi ise albümde oldukça andığı babasından bahsediyor. babasından ayrıca bahsedeceğim.

...devamı gelecek...
  • 2018'in en iyi albümlerinden biri bence, ceg hiç dinlemezken ceg sever oldum o derece.

albümde en çok dinlediklerim;

mangır (aspo +1)
    bafi
    prestij
    kafamız matiz