şükela:  tümü | bugün
  • sadece trappist manastırlarında üretilen biralardır. üretiminde manastırdaki rahipler görev alırlar ya da rahibin gözetimi altında üretilirler.

bugün dünyada bira üretimi yapan sekiz adet trappist manastırı vardır. bunların altısı belçikada (orval, chimay, westmalle, achel, rochefort, westvleteren) biri hollanda'da (koningshoeven) ve diğeri de avusturya'da (engelszell abbey) bulunuyor.
  • bir kez içtiniz mi artık hayat eskisigibi olmaz, biradan aynı tadı almanız gerçekten zorlaşır.

ben ki yıllardır efes bilip efes içip bir dönem bomonti'ye kayıp tekrar efes'e devam etmişim, dünyaya efes gözlükleriyle bakar, ortamlarda ben efesçiyim demekten gurur duyarım, dım, gurur duyardım...

daha ilk yudumda, ilk after-taste'de kendini hissettiriyor, mesela westmalle, mesela orval. tatlarındaki o durağanlık ama hareketlilik, o aroma, içimindeki yumuşaklık falan her deneyimiyle 33lük şişesine 4 - 5 euro verdiğinizi unutturur, bunlar biraysa biz bunca yıldır ne içmişiz diye sorgulatır. benzer ciddiyet ve güzelliği miller'da bulurum ara ara ama aynı değil.