şükela:  tümü | bugün
 • ismini tiber nehrinin diger tarafinda olmasi konumundan alan, romanin gorulesi semti. trastevere roma'nin sehir merkezinden bu nehirle ayrilmistir. cok uzun zaman turistlerin ilgisini cekmemis bu semt, yerel roma halkinin, pizza yemege, sarap icmeye gittigi ve dar sokaklarinda dolastigi bir yer konumundaydi. trastevere'ye ulasmak icin campo dei fioriden yurumeye baslayip ponte sistodan gecerek, turistik geziler icin viale trastevere caddesinin kuzeyine, daha sakin yerler icin de guneyine donmek suretiyle keyif alabilirsiniz. bolgedeki salas trattorialar gorulmeye, buralardaki pizza ve pastalar tadilmaya degerdir.
 • tiber'nin ötesi diye cevirilebilecek bir kelimedir. roma'nın en bohem semtlerinden biridir. aşık olma riski yüksek olan bu semtte sevgili ile değil tek başına gezilmesi şarttır. *
 • roma'nın içinden geçen tevere nehrinin batısında bulunan hareketli bir bölge. özellikle biraları alıp merdivenlerinde oturmak, sohbet etmek, etraftaki ateş gösterilerini izlemek çok eğlencelidir ve roma'ya gidecek herkese tavsiye edilir.
 • ferragosto döneminde italya'nın birçok yeri gibi gidilmemesi gereken yer. (bkz: italya nın bir aylık tatili) insan büyük beklentilerle gidiyor ama roma'da, özellikle trastevere'de gece hayatı yaşayamayabiliyor. ama yine de ağustos ayında sadece turistlerle gezilse bile muhteşem şehir roma'nın pek güzel bir bölgesi.
 • gozlerimi kapattigimda olmak istedigim yer. bir aksamustu gitsem yine, eski pusku daracik sokaklarina atilmis masalarinda muzik dinleyip pina colada icsem. arnavut kaldirimlarinda ayaklarim takila takila yurusem. irishdream yine karsimda olsa, amele yaniklarimiza bakip bakip gulussek...
 • trastevere'de 3-5 günlüğüne kiraladığınız bir evde yaşayarak kendinizi turist değil de gerçekten roma'da yaşayan olarak hissetmenizi sağlayani, romanın kalbi de denilen yerdir.
 • aslında turistik bir süpermarket olan roma'nın en güzel yanı.
  akşam saatleriyle birlikte tibers nehri üzerinden trastevere'ye geçen köprülerin ortasından itibaren marihuana kokusu duyulmaya başlar.
  geceleri sokakları ayrı bir alemdir:

  http://www.flickr.com/…vgi/581059138/in/photostream
 • bambaşka mekanlara sahip semt. bunlardan bir tanesi kitapçı görünümünde ama çukulatadan oluşan shot bardaklarından whiskey, rom, vodka, absinth gibi alkolleri sunuyor önünüze. ben buraya cumartesi gecesi gittim, baya kalabalıktı, önünde sıra vardı. her bir karışıma bir seks pozisyonunun adını vermişler. muhabbet bunla sınırlı değil. bara ulaşınca seçtiğiniz seks pozisyonuna ilişkin pis bir muhabbet başlıyor alkolü çuku bardağına koyan barmenciyle. ben ilk bi whisky devirdim, sonra gözüme ordan absinth ilişti. soft mu hard mı dedi. ver dedim hard ver. "emin misin"e "si"yi yapıştırdım, kafa zaten güzel. çaktım aktı gitti alkol içimden, nolduğunu anlayamadan. ertesi gece tekrar gittim arkadaşları yanıma alıp, in cin top çeviriyor. hani nerde dedim dünkü kalabalık, pazar olduğundan böyleymiş. pis geyik çeviren barmenci de yoktu zaten. absinth çaktık, yaktı geçti.
 • roma'nın en güzel semtlerinden biri. ben biraz asmalımescit'e benzettim. gerçi buranın sokakları daha ferah. bir hayli romantik bir yer, irili ufaklı onlarca kafe-bar var. çok büyük bir alana yayıldığı söylenemez. uğrayacağınız her mekanda ev şarabı ya da birbirinden değişik kokteyller deneyebilirsiniz. hatta bir kafeye sığınıp mekanın ortak kullanıma açık piyanosundan gelen ezgilere kulak verebilirsiniz.
 • bir gün roma'ya taşınırsam, müdavimi olacağım semt.