şükela:  tümü | bugün
  • thy bilet satışı sırasında "size yurtiçi seyahat sigortası yapalım. rötar, tedavi masrafı, bagaj kaybı, bilet iptali vs vs konusunda sizi teminat altına alalım" mesajına kanıp güvenmemeniz gereken bir sigorta şirketi. en azından biletin iptal edilmesi durumu söz konusuysa kapısının önünden bile geçmeyin. çünkü bileti iptal etmeniz gerekirse alacağınız cevap "sizin ya da 1. derece yakınınızın ölümcül hastalığınızın olduğunu, seyahate çıkamayacağınızı ispatlayan doktor raporunu göster" olacak. nerede yazıyor bu, sigorta satış ekranında değil, 60 sayfalık sözleşmenin tek satırında. bak tek satırında diyorum.

türkiye'de müşteri olmak böyle bir şey işte. gelen öpsün, giden öpsün.
  • poliçesini pastleyeyim de foyası daha bir meydana çıksın:

"seyahate çıkılmasının engellenmesi : sigortalının ya da 1.ci derece aile yakınının herhangi bir
    hayati tehlike tasıyan hastalık, yaralanma ya da ölümü ile ilgili olarak, seyahatin iptal etmesini gerekli
    kılan duruma ispat teskil edecek tıbbi doktor raporu beraberinde ortaya çıkan seyahatin iptali
    durumudur."
    bir hatırlatma daha: poliçeyi size iteliyorken "seyahate çıkılmasının engellenmesi"ni değil "seyahat iptali"ni kullanmayı tercih ediyorlar. "engellenmesi derken?" sorusunu sorup poliçeye bakmayın diye...

kısacası şu; travel guard'ı sıradan bir seyahat sigortası amacıyla kullanacaksanız, ölmeyi kafanıza koyun.
  • bana verdikleri resmi cevabı koyayım da hak geçmesin:
    "poliçeyi okusaydın kardeşim"

bir de, ölümcül hastalık şartı aramıyoruz aslında demişler ama poliçede yazanları copy-paste ettim. ben daha ne diyeyim, bilemiyorum.
  • size faydası olmayan sigortadır. eğer yolculuk sırasında ölürseniz geride kalanlara faydası olabilir.
  • web sitesinde tüm poliçe koşullarını gösteriyormuş gibi görünen ama muafiyet miktarı ve maksimum seyahat süresi gibi kritik bilgileri gizleyen firmadır. sipariş sırasında size göstereceği poliçe içerisinde bu bilgileri göremezsiniz. 90 günlük seyahat süresi limitinden poliçe şartlarında bahsedilmez. ancak siteyi didiklerseniz fark edebilirsiniz. muafiyet sınırını ise ne online poliçede ne de sitenin herhangi bir yerinde göremezsiniz. eğer muafiyet miktarının altında bir sağlık masrafınız olursa 5 kuruş alamazsınız. eğer yurda tekrar dönmeden önce seyahat süreniz 90 günü aşarsa yine sigortanız yıllık bile olsa 90. günden sonra başınıza gelecekler için 5 kuruş alamazsınız, 90 gün üstü süre için fazladan ödediğiniz sigorta parasını hediye etmiş olursunuz.

not: firma sitesinin farklı versiyonları var, hangisine girdiğinize göre poliçe kapsamı, teminatları ve bedeli değişiyor. yazdıklarım thy üzerinden ulaşılan site için geçerli. normal site 90 günü aşan seyahat süresinde sizi uyarırken, thy biletiyle birlikte satın alma yapıyorsanız uyarmıyor, misal siz 6 aylık sigorta aldığınızı zannederken aslında 3 aylık sigortanız artı nurtopu gibi 3 aylık hayali sigortanız oluyor, ne alırken ne de poliçe içinde uyarı yok.
  • az önce muafiyet limitlerini öğrenmek için aradığım, bir miktar gak, guk ve kem, kümlerin sonrasında müşteri danışmanının dahi muafiyet limitini bilmediğini öğrendiğim, "ben bi sorup sizi arayayım" mealinde yanıt aldığım rezil firma. size hem seyahat süresi hem de muafiyet limiti ile ilgili tuzak kuran bir firmayla hiçbir iş yapmamanızı tavsiye ederim. bilet vs. alışverişlerin arasına sokuşturulan sigorta ürünlerini kapsam ve koşullarını tam olarak öğrenmeden kesinlikle almayınız.

3 gün sonra gelen edit: tahmin ettiğim üzere firma beni geri aramadı. bunu da ancak firmanın iyi niyetli olmadığının ispatı olarak değerlendirebilirim. bu basitçe muafiyet limitini, siparişten sonra kafalarına göre veya adamına göre belirledikleri anlamına gelir.
  • ucus kacirirsam, bari 3-5 kurus geri alayim diye heveslenmeyin. sadece havaalaninda grev varsa ya da kendi aracinizla kaza yapip ucusu kacirirsaniz odeme yapiyorlar (250tl'ye kadar)

4tl bile etmeyen, ise yaramaz sigorta.
  • saçma sapan poliçe şartlarına sahip şirket.

benim gibi bu kurumdan sigorta almış ve poliçe şartlarının saçma sapan maddeler içerdiğini düşünerek pişman olduysanız hemen travel.tr@aig.com adresine poliçe numaranız ile birlikte sigortanızın iptal edilmesini istediğinizi belirten bir mail atarak, poliçenizi iptal ettirin ve paranızı geri alın, bu tarz kurumlara pabuç bırakmayın.

örnek mail ;

sayın ilgili,

........ numaralı ....... ....... adına yapılan seyahat sigortası poliçesinin iptalini ve ücretinin tarafıma iadesini istemekteyim.
  • yukarıdaki bilgiler için teşekkür ederim biletleme sırasında sigorta yapmaktan vazgeçtim.
  • bilete yüksek ücret ödeyince iyi bir şey herhalde diyip sigortayı yaptırıyorsunuz. ama hiç bir sike ölmediğiniz sürece yaramıyor. rötar yazıyor rötarsız uçuş yok neredeyse. nasıl ücret ödeyeceklerine dair bir açıklama yok.

detaylı bilgi: https://blog.claimcompass.eu/…da-yanlis-bilinenler/