*

 • paul auster ın 2 ocak 2007 tarihinde tüm dünya ile aynı anda yayımlanacak yeni romanı. sanırım bu tarih paul auster'ın 60. doğumgünü aynı zamanda. bir amerikan gazetesine verdiği demeçte auster şöyle demiş yeni romanı için: “i finished a small book around a month ago, maybe the strangest novel i ever written. the characters are characters of my last books that are coming back. i often ask myself what happens to them after the novel ends." merakla bekliyoruz hangi kahramanların yeniden vucüt bulacağını. britanya paul auster sitesi bu sorunun da ipucunu veriyor aslında;
  "travels in the scriptorium is the title of the second novel of martin frost, the main character of the inner life of martin frost; if you remember, the inner life… is one of the movies filmed by hector mann and the only one that david and alma watch at the end of the novel ‘the book of illusions’. it is as well the title of one of mann’s movies that burn into the fire before david can see it. "
 • bir kac hafta once amazon.de' den satin aldigim kitap. tum paul auster kitaplari gibi keyifle okudum. brooklyn follies'den sonra daha ince bir calisma bekledigim auster tamamen baska bir yone giderek beni sasirtmisti. sanirim biraz hayal kirikligi yasadim ama tum auster eserleri gibi okunmasinda fayda var.
 • türkiye'de can yayınları tarafından yazi odasinda yolculuklar adıyla, taciser ulas belge çevirisiyle kitabevi raflarında yer alan paul auster'in son romanı.

  "bir yatak, bir yazı masası ve bir iskemleden başka bir şey bulunmayan, tek kapılı, tek pencereli bir oda.
  yaşlı bir adam, bu odada belleğini yitirmiş olarak uyanır. kim olduğunu, buraya nasıl geldiğini anımsamaz. odaya gelen belli belirsiz kişiler, bay boş'a anımsayamadığı suçlar yöneltirler, kimliği ve geçmişine ilişkin örtük sözler ederler. tavana gizlenmiş bir kamera durmadan fotoğrafını çeker, bir mikrofon odadaki her sesi kaydeder. biri izlemektedir sanki. günümüz amerikan edebiyatının en yaratıcı yazarı paul auster'ın yeni romanı yazı odasında yolculuklar, gizemli metinleri, bilmece kimlikleri, kahramanının gizli geçmişi ve belirsiz işkencecisiyle belki de yazarın en tuhaf romanı. ama bay boş'un dünyasının bizim dünyamızdan çok da farklı olmadığını düşünürsek, belki de o kadar tuhaf değil. bay boş'un kurmaca yaşamı, kafka, beckett ve borges'in yarattıkları dünyadaki yerini alırken, günümüz gerçekliğini tüm ürkünçlüğüyle sezdiriyor okura."
  (basın - tanıtım yazısından)
 • (bkz: bay boş)
  --- spoiler ---
  yazarın diğer kitapları ve karakterlerinin isimleri hakkında biraz bilgi sahibi olmak, kitabın ortalarına doğru çözülmesine neden oluyor.
  --- spoiler ---

  konusu oldukça cins olan, hızlı okunabilen, güzel* ve kısa bir roman.
 • paul auster'ı ilk kez okuyacaklar için hiçbir anlam ifade etmeyecek kitap. önce ustanın bütün külliyatını devirmek gerekiyor. paul auster eski kitaplarındaki karakterlerle mr.blank adı altında bir hesaplaşmaya gidiyor denebilir.
 • türkçe çevirisi çok kötü olan kitap. ilknur özdemir'i bile arıyor insan. ayrıca, nedense can yayınlari bu kitabı brooklyn follies 'den önce yayımladı. umarım onu daha iyi bir çevirmene verirler.
 • uclemeye bir selam cakma mı derken daniel quinn'de arzı endam etti tam oldu.. tıpkı the red notebook gibi butun kulliyat devrildikten sonra ele alınması gereken eser.
 • (bkz: anna)
  --- spoiler ---
  iyi uyudunuz mu, diye sorar, kadın.
  emin değilm, diye cevap verir, bay boş. dürüstçe söylemek gerekirse, uyuyup uyumadığımı hatırlayamıyorum.
  bu güzel. demek ki, tedavi cevap veriyor.
  --- spoiler ---
 • yazarin oracle night adli romanindan hatirladigimiz roman icinde roman kavrami görülüyor. gelisen olaylar, sonunu oldukca merak icinde bekletiyor.

  --- spoiler ---
  sahsen sonu icin farkli düsünceler icindeydim. sanki mr.blank, bitiremedigi bir romanini bitirebilmek icin tüm o "tedavi" adi altindaki seyleri kendine yaptiriyordu ve sonunu da betimledigi yarim kalan romandan sonra, tüm insanlarin cikip, herseyi anlatmasini bekledim. ama hep dedigim gibi yine sasirtti bizi paul auster.

  --- spoiler ---

  sasirtmaya da devam et. ama bu kez dalga gecer gibi olmus ama olsun.
 • paul auster'in 60. yaş doğumgünü vesilesi ile eski kitaplarına selam çaktığı güzel bir romanı.
hesabın var mı? giriş yap