*

şükela:  tümü | bugün
  • monoaminoksidaz salgisina mudahale etmeksizin serotonin miktarini artirarak sakinlestiren,gevseten oral antidepresan turu.
  • 2. kuşak timoleptik ilaç.
    (bkz: desyrel)
  • trisiklik ilaçlara hiç benzemeyen bir yapıda, triazolopiridin türevi bir ilaçtır; ancak farmakolojik etkileri bakımından ona benzer. selektif, fakat görece zayıf bir şekilde serotonin geri – alımını bloke eder. 5 – ht2a ve 5 – ht2b serotonerjik ve ?1 ve ?2 adrenerjik reseptörleri bloke eder. 5 – ht1a serotonin reseptörlerinin parsiyel agonistidir. serotonin reseptörlerini bloke etmesi, aktif bir metaboliti olan m – klorofenilpiperazine bağlı olabilir. belirgin derecede sedatif etkinlik gösterir. cyp3a4 ve cyp2d6 izoenzimleri tarafından parçalanır. eliminasyon yarılanma ömrü 6 – 11 saat kadardır; günde bir kez verilebilir. günlük dozu 150 – 250 mg kadardır. en sık görülen yan tesirleri uyuşukluk ve sedasyondur. antikolinerjik belirtiler seyrek görülür. konfüzyon ve yüksek dozda verilmişse deliryum yapabilir. priapizm oluşturabildiği seyrekte olabilmiştir. kardiyotoksik ve prokonvülsif etkinliği zayıftır. ancak, uzamış qt sendromu, karaciğer ve böbrek yetmezliği, manik epizodları ve intihar riski olanlarda kullanımı özel dikkat gerektirir. alkol ve benzeri sss depresanların etkinliği artırıp zehirlenme oluşturabilir.
  • "bir şey olmaz yeaaa" diyerek 200 mg dozunu aç karnına aldığım uyku ilacı. 15 dakika içinde gözümü açamaz bir haldeydim. yan etkisi olan ortostatik hipotansiyon da işin cabası olunca ayakta duramıyordum.

ilk defa alacaklar için bmi'larına göre en fazla 50 ila 100 mg tavsiye ediyorum.
  • dementia ve prion hastaliklarini durdurabildigi bulunmus: http://www.bbc.com/news/health-39641123
  • silver linings playbook filminde "insanı yere seriyor. işin bitiyor. gözlerindeki ışığı söndürüyor." diye çevrilmiş repliklerin mimarı. ayrıca not: uykunuz gelmeyebilir.
  • atipik antidepresandır. priapizm yapar yan etki olarak.

en kısa etki süreli olan ise nefazodon'dur.

5-ht 2a'yı inhibe ederler. bu da bir otoreseptördür. bu inhibe olunca serotonin miktarı artar.

trazodon esasen 5-ht modülatörüdür. 5-ht2a, alfa1 ve h1 reseptörlerini inhibe eder. ve serotonin geri alımını zayıf inhibe eder.

h1 reseptörünü bloke ettiği için sedasyon yaparlar.

edit: bilgi ekleme ve baştan yazma.