*

şükela:  tümü | bugün
 • monoaminoksidaz salgisina mudahale etmeksizin serotonin miktarini artirarak sakinlestiren,gevseten oral antidepresan turu.
 • 2. kuşak timoleptik ilaç.
  (bkz: desyrel)
 • trisiklik ilaçlara hiç benzemeyen bir yapıda, triazolopiridin türevi bir ilaçtır; ancak farmakolojik etkileri bakımından ona benzer. selektif, fakat görece zayıf bir şekilde serotonin geri – alımını bloke eder. 5 – ht2a ve 5 – ht2b serotonerjik ve ?1 ve ?2 adrenerjik reseptörleri bloke eder. 5 – ht1a serotonin reseptörlerinin parsiyel agonistidir. serotonin reseptörlerini bloke etmesi, aktif bir metaboliti olan m – klorofenilpiperazine bağlı olabilir. belirgin derecede sedatif etkinlik gösterir. cyp3a4 ve cyp2d6 izoenzimleri tarafından parçalanır. eliminasyon yarılanma ömrü 6 – 11 saat kadardır; günde bir kez verilebilir. günlük dozu 150 – 250 mg kadardır. en sık görülen yan tesirleri uyuşukluk ve sedasyondur. antikolinerjik belirtiler seyrek görülür. konfüzyon ve yüksek dozda verilmişse deliryum yapabilir. priapizm oluşturabildiği seyrekte olabilmiştir. kardiyotoksik ve prokonvülsif etkinliği zayıftır. ancak, uzamış qt sendromu, karaciğer ve böbrek yetmezliği, manik epizodları ve intihar riski olanlarda kullanımı özel dikkat gerektirir. alkol ve benzeri sss depresanların etkinliği artırıp zehirlenme oluşturabilir.
 • "bir şey olmaz yeaaa" diyerek 200 mg dozunu aç karnına aldığım uyku ilacı. 15 dakika içinde gözümü açamaz bir haldeydim. yan etkisi olan ortostatik hipotansiyon da işin cabası olunca ayakta duramıyordum.

  ilk defa alacaklar için bmi'larına göre en fazla 50 ila 100 mg tavsiye ediyorum.
 • dementia ve prion hastaliklarini durdurabildigi bulunmus: http://www.bbc.com/news/health-39641123
 • silver linings playbook filminde "insanı yere seriyor. işin bitiyor. gözlerindeki ışığı söndürüyor." diye çevrilmiş repliklerin mimarı. ayrıca not: uykunuz gelmeyebilir.
 • bir ilaca başlamadan önce ilaç hakkında araştırma yapma alışkanlığım sayesinde ilk dozunu uyumadan önce 50 mg olarak aldığım, beni gece boyunca tekrar tekrar uyandırıp televizyonu micro dalga fırına benzetmek misali acayip halüsinojenik deyimler yaşatan ilacın etken maddesi. hele ki bir ara birilerinin bana sarıldığını zannettim. annem olabileceği yönünde kendimi ikna etmeye çalışırken annemin benden 100 lerce km uzakta yaşadığını hatırladım. bu sebeple neler olup bittiğini anlayabilmek adına tam olarak uyanmak istediğim halde zihnimi bir türlü açamadım. fakat aynı zamanda tekrar uyumayı beceremediğim için yataktan kalkıp beni uyutacak başka bir ilaç içmeyi düşünsem de bunu yapmaya takatimin olmadığını anladığım vakit, cinlerin, perilerin beni sardığını düşündüm ve bildiğim bütün duaları okudum. hayatımın enteresan gecelerinden birini yaşattı bana. birlikte veya hemen ardışık kullanılması pek tavsiye edilmeyen maoı tipi antidepresın son dozunu sadece 36 saat önce içmiş olmamın bu halüsinojenik geceyi yaşamama etkisi var mıydı, bunu bilemem tabi.

  'non-approved use' larından birinin erectile dysfucntion olması sebebiyle denemek istediğim ilaç, bilincimi bir türlü açamadığım yarı-uyanıklık nöbetleri boyunca bana ciddi bir sertleşme vermiş olsa da, sertleşme esnasında kılımı kıpırdatacak halimin olmaması durumu çok da cazip yapmıyor doğrusu.

  fakat nihayet 8-10 saatlik bir uykunun ardından tam olarak uyanmayı becerebildikten sonra ilacın beni maoı ye göre daha iyi hissettirdiğini söyleyebilirim.

  halüsinojenik gecelerim devam etmez ve ereksiyon sorunuma da bir parça olsun çözüm olursa, kullanmaya devam etme ihtimalim var gibi görünüyor. fakat 2. dozu da 50 mg olarak almaya sıktıramıyorum ve 15-20 mg civarı küçük bir parça kırmayı planlıyorum (:

  köşesinden kırarak içtiğim bir parçanın ağzımda oluşturduğu his, dişçinin vurduğu morfini anımsattı. anti depresan mı opioid mi bilemedim.

  bir kaç günlük kullanımın ardından şunu söyleyeyim ki, ereksiyona faydası sadece yataktan kalkmaya mecalinizi bırakmadığı zamanda oluyor. uykunuzu açtıktan sonra ereksiyona hiç bir faydası kalmadığı gibi, ssrı zehirleri misali orgasm olmayı zorlaştırarak, orgasm kalitesinin de amına koyuyor.
 • atipik antidepresandır. priapizm yapar yan etki olarak.

  en kısa etki süreli olan ise nefazodon'dur.

  5-ht 2a'yı inhibe ederler. bu da bir otoreseptördür. bu inhibe olunca serotonin miktarı artar.

  trazodon esasen 5-ht modülatörüdür. 5-ht2a, alfa1 ve h1 reseptörlerini inhibe eder. ve serotonin geri alımını zayıf inhibe eder.

  h1 reseptörünü bloke ettiği için sedasyon yaparlar.

  edit: bilgi ekleme ve baştan yazma.
hesabın var mı? giriş yap