• tüm dünyada böyle değildir. ahlak temelinde haklı bir öz eleştiri konusu olabilir.
  • türkiye için yapılmış en iyi tespitlerden biri. ayrıca gelişmemizin önündeki en büyük engellerden biri. kimse çalışmak istemiyor ama herkesin hayali zengin olmak.
  • çok doğru bir tespit.
    manevi değerleri kalmamış ve yozlaşmış toplumlarda görülür ve eminim türk milletinin ait olduğu hiç bir toplum bu kadar ahlaktan uzaklaşmamıştı. sadece dolandırmak değil her konuyu sadece niceliksel ve yüzeysel değerlendiriyor. daha da kötüsü bunu normalleştirmesi.
    geçen hafta hafız mustafa hakkızade ve safa tatlıcılarında tatlı alırken boş kutuları çok kalın geldi gözüme ve tatlıyı tarttırmadan önce kutunun ne kadar geldiğini öğrenmek istedim. ikisi de 100 grama yakın geldi. kutunun bir maliyeti olduğunu ama kilosu 8otl ile 150tl olan bir ürün için bu kutunun hakkaniyetli olmadığını söyledim tezgahtara. ikisinin de cevabı benzerdi. ama bizim sistemimiz böyle. hırsızlığı ve haksızlığı sisteme sokarsan sorun yok zaten.
  • doğru tespittir. mesela atm işlem yaparken yanlışlıkla fazladan bin lira verse bunu kaç kişi bankaya iade eder?
  • iş ahlakı, denetim ve düzenleme olmadığı için özellikle son yıllarda herkesin istediği gibi at koşturduğu (ticari büyük markalardan esnaflara ve 2.el satış yapan normal vatandaşa kadar) güzelim memleketimizde oluşan durumdur.başlığı açan arkadaşa sonuna kadar katılıyorum.birşey alırken defalarca düşünüyoruz araştırıyoruz ve deneyip yerinde almaya gayret ediyoruz artık çünkü bildiğin dolandırıldık defalarca.dolandırdığınızla kalıyorsunuz, istediğiniz kadar hakkınızı arayın.koşturduğunuzla kalıyorsunuz.
  • zaten boyle bir site var
    sahibinden.com

burda ki araba satıcılarını -bir çoğu- arabasını ederinden fazla yazıp milleti kazıklayıp üstüne bunu anlatanlarla dolu
    bir çeşit dolandırma platformu yada dolandırılma
  • maalesef memleket gerçeğidir teşekkür edeni eşşek özür dileyeni ezik görürler ama p.ç hırsız boş konuşanı girişken yapıp över dururuz buna bir de işini biliyor diye överiz sonunda dolandırılır dururuz.
  • gecici bir sureligine abd’deyim ve donmeye az kala esyalari vs satiyorum. bugun bir amerikaliya navigasyon sattim adam denemedi bile muhabbet etti gitti. bir de pakistanli birine laptop sattim vakit olsa icini acip tek tek parcalara bakacakti. sanirim pakistan’da da bizdeki gibi diye dusundum. yanlis da anlasilmasin kontrol etmesinde hicbir sikinti yok ama guven ustune kurulu bir sistem hic yormuyor sizi. su an sahibindenden arac bakip karakter analizi yapmaya calisiyorum aciklamalardan, durum o derece vahim. sanirim gidip sifir alacagim bu guvensizlik nedeniyle.
  • geçmişinde yağmalamış olan bir milletten ne beklersin ki
  • kapısını açıp gireceğin, telefon açıp ticaret yapacağın, internetten tıklayıp alacağın hiç bir iş alanında tuzak görmeden çıkamazsın.

herkes enayi bekliyor. akıllı denk gelirse bir soru dahi sorarsa ticaret yapmıyor ilgilenmiyor o müşteriyi istemiyor.

rent a car cılar arabaların pirinde patlamasını bekliyor bir patlasa senelik kira bedeli alacak

hastaneler önüne geleni keselim diye bekliyor burnun kanasa ameliyat parası

manav ürünü seçersen şu fiyat seçmeden alırsan şu fiyat diyor reyonun altı üstü farklı

aklınıza ne gelirse açıkça ortada. dünyanın gözünde komşu ülkelerin gözünde dolaşık deyince akla geliyoruz. birde övünüyoruz hahaha diyoruz. parayı ver karısını getirir o millet diyoruz ama şöyle dışardan bakınca kendimizden bahsediyor gibiyiz.

ülke güya namus bekçisi ama şöyle bir dışardan bakıyorsun bütün yabancılar kaçamaklara buralara geliyor parayı ucundan gösteriyor istediği elinde. herkes bir ışık görme uğruna bekliyor nasıl oluyorsa. tiktok diye birşey var. bütün dünya eğleniyor bu namus bekçisi ülkede tiktok tamamen kendini vücudunu cilvelerini pazarlıyor. ülke komple canlı eskort gibi çalışıyor. herkes telefonlara odaklı. kimse lan biz nasıl bi toplummuşuz demiyor. komple ülke kamera karşısında striptiz yapıyor komple çekicilik sergiliyor demiyor.

ülke gerçekten garip ortam çok pis ama herkesin istediği de bu herkes mutlu...
hesabın var mı? giriş yap