şükela:  tümü | bugün
  • ekonomimizin dünya'da ilk 10'a girmesinin önündeki en büyük engeldir.
  • övünülen vasıflara bakılınca pek de garipsenmemesi gerekir:

uyanık olmak, gözünü açmak, kafayı çalıştırmak-kullanmak, pratik olmak, amerikayı yeniden keşfetmemek, çakaaaal olmak, kolayını bulmak, kestirmeden gitmek...

soyut nesneler ve o nesnelere olan inanç yok, her şey materyal seviyede gözle görünür elle tutulur olmalı. biraz öteye geçene zaten ya şizofren ya da kırklara karışmış deniyor. düz filozof-düşünür göremezsiniz; onlar halka, çeşitli basit analojilerle kendi fayda ve zararlarını izah edebildikleri sürece yerli ve millidirler.
  • ekenomik krizin ve bunalimin sebep oldugu olaylar silsilesi!
  • tam açmayı düşündüğüm başlık.
    mesaimin yarısı kim bize nereden çakmaya çalışmış onu kontrol etmekle geçiyor.
    aldığım üründen tekrar sipariş geçiyorum. birim fiyat 69 iken bir anda 83 olmuş mesela aynı siparişte 1 hafta arayla. arayınca pardon hata olmuş.
    12 senedir aynı işteyim. adam beni bile dolandırmaya kalkıyor. karşısına döküm çıkarıyorum. aynen şu şekilde;
    -tedarikçi: abi 87.000 tl olur.
    +ben: hesap şu şekilde. 60.000 tl olacak.
    -doğrudur.
    e yavşak ben o hesabı yapmasam?
    en kurumsal yurt dışı merkezli firmasından en acemisine hepsi aynı.
    eve gelen usta bile fiyat öncesi eşyalara bakıyor ve meslek soruyor. ya oğlum ben namus diye kulak arkamı tutuyorum. yer miyim?
    fiyattan çakamayan kaliteden çakma derdinde. bitmez.
    herkes ahlaksız. bu bizde ve italya'nın çoğusunda böyle.
    ama isviçre ve almanya'da asla yok. sorsan gavur.
    ermenileri sevmem mesela. ama istanbulda en dürüst esnaf ermeni ve yahudiler.
  • katıldığım gözlemdir. tr muazzam bir sosyolojik gözlem ve test sahasıdır. anadolu'daki tüm halkların mayası temizdir ama sistem o kadar yoz, suçu, pisliği, riyakarlığı, yobazlığı, hırsızlığı, tacizi, tecavüzü ve modern insanın doğasına ters değerleri o kadar normalleştirmiştir ki insanların doğası şaşmıştır. gerçekliği ve uğruna savaş verdiği değerleri değişmiştir ve insanları hayatta kalmak için çeşitli yöntemler geliştirmeye mecbur bırakmıştır. avlanan bir aslana ne kadar kızgınsam, hayatını kazanmak için kendi yöntemleri olan insana da o kadar kızgınım.
  • tr'nin free for all server olmasından dolayıdır. burada bu sunucuda yani kimsenin birbirine eyvallahı olmaz.
  • kazanmayı, başkasının zarar etmesine bağlayan anlayışa sahip olan herkesin yaptığıdır. ahmaklıktır.

bunu böyle düşünen kişi de, yine kendisi gibi düşünen başka birinden kazık yer. bu devran döndükçe herkes sahtekar, herkes aldanan olma durumunu beraber yaşar. büyük sahtekarlar ufak sahtekarları yutarak ilerler. daha büyüğü de onu yutar. sonra sahtekar da bu işe şaşar. niye şaşırıyorsun, senden büyük sahtekar var*

tanım: yapanın dönüp dolaşıp kendisini bir şekilde vurduğu durumdur. kısa vadedeki kar uzun vadede gider.
  • ülkenin en tepesindeki adamın hırsız ve katil olmasından tutun da, bu tip bir adamı başlarına reis seçen halka kadar indirgenebilecek bir gerçektir.

balık baştan kokar.
  • n11 üzerinden satınaldığım dyson v8 süpürgede tekno sipariş isimli firma tarafından tarafıma yapılmak istenen girişimdir. yaklaşık 2600 tl bedelindeki ürün yerine çok daha ucuz bir ürün yollanmış bunu farkedince geri iade alıp bu sefer kullanılmış leş gibi ürün yollanarak beni mağdur eden firma tarafından zor duruma düşürüldüm. iki günüm kargoya gidip iade işlemleri, sayısız telefon görüşmesi ile sürdü. bu dönemde bu yapılan kabul edilemez.
  • herkesin değil, öncelik, en yakınlarının dolandırmaya çalışması. derinden acıtıyor.