şükela:  tümü | bugün
  • içi astarlı,su geçirmez pardesü. yağmurlu havalarda iyi gider. humphrey bogart'ın sadece uyurken ve sevişirken çıkardığını düşünmüşümdür hep.
  • ingilizcede de trenchcoat diye geçer.
  • zamanında okuduğum hikayelerde geçen ve anlamını bilmediğim için beni deli eden kelimedir bu. nedense o zamanlar sormazdım da kimseye nedir bu diye..
  • humphrey bogart'ın dışında en çok brownie ye yakışan pardesü.
  • redingotla birlikte, gün boyu manasızca zikretme isteği doğuran, ağza süper oturan laflardan biri.
  • latince "kesmek" anlamına gelen "truncare", eski fransızcaya, "dilim" ve "hendek" anlamlarına gelen "trenche" olarak geçmiştir. onaltıncı yüzyıl başlarında, askeri korunma amacı ile kazılan siperlere "trench" denmeye başlamıştır ve ingiliz askerleri tarafından siperlerde giyilen paltoya da, 1915'lerden itibaren "trençkot" ismi verilmiştir.
  • (bkz: #8326824)
  • halis mulis öz be öz erkek erkek giysisi iken kadınlar tarafından bir anda sahiplenilen bu güzelim şeyin erkek için biçilmişini parlak kırmızı, altın sarısı, incecik belli olanlarının arasından bulmak kolay değildir.
  • şu an giydiğimiz çoğu kıyafet gibi trençkotuda asıl kimliğine audrey hepburn kazandırmıştır.breakfast at tiffany s filminde audrey hepburn bu treçkotu giydikten sonra çok maskülen bulunan ve bu yüzden kenara atılmış olan trençkot ünlü tasarımcıların elinde yeniden yorumlanmış ve şu anki haline gelmiştir. erkekler için olanlarında çift sıralı düğme yoktur. boğazlı kazakla çok güzel durur. kadınlar için üretilenleri ise çift sıra düğmeli ve ceplidir. bence her kadının dolabında krem rengi uzun, kırmızı uzun ve bir tane kısa trençkot olmalıdır. ayrıca çok ince ve uzun olanları baharda içinize ince askılı bir elbise yada astar giyerek elbise gibi kullanılabilir. uzun olanları etek ve elbiseyle kısa olanları kot ve pantolonla kullanılmalıdır. birde size önerim uzun boyluysanız altına babet kısaysanız çizme giyin.
  • dik omuzlu ve ince belli kadınlara çok yakışandır. güzel ve size yakışan bir trençkotun üstünüzde hafif dökümlü durması, kemeri bele oturacak şekilde bağlandığında vücuda yapışmaması gerekir. bazı giysiler gibi bu da ince fizikli kişilerde daha güzel durur, kolları, göğüsleri ve kalçayı sıkıca sararak patlayacakmış gibi duran bir trençkotun hiçbir özelliği kalmaz. bir adet krem rengisi her kadının gardrobunda bulunmalıdır, hiç hesapta yokken girdiğiniz ciddi bir ortamda altınızda kot bile olsa şık bir hava yaratır. fular-ince topuklu ayakkabı-etek veya kot ile kombinasyonu günlük hayatta, koyu renk mini elbise-çizme veya ince topuklu ayakkabıyla kombinasyonu çok soğuk olmayan akşamlarda dışarı çıkmak için uygundur. trençkot içine çok kalın kazaklar, hırkalar, birkaç kat şey giymek hoş olmaz, ince ve zarif bir kıyafet olduğundan içine giyilenlerin de ince ve dökümlü olması gerekir. krem rengi, sütlü kahve rengi, kırmızı ve mürdüm renkleri gece-gündüz giyiminize çok hoş bir hava katar, alıştıkça vazgeçilmez olur. bir kadının elleri cebinde gezmesini bile çok çekici gösterebilen yegane giysidir.