şükela:  tümü | bugün
 • can yayınları tarafından piyasaya sürülen mobil öykü dergisi. ilk izlenimlerim gayet olumlu yönde. can yayınları'nı bu yenilikçi düşüncelerinden dolayı kutluyorum, okuyucusu bol olur umarım.
 • her ay yayımlanan bir öykü dergisi olarak yayın hayatına başlayan, türkiye'nin ilk öykü app'i olma özelliğini taşıyan, can yayınları bünyesinde güzel bir e-girişim olmuş. üye olduğunuzda her ay 20 öykü okuyabiliyorsunuz. app store hem de google play’de var. şık tasarımı ve içeriğiyle alkışı hak eden bir öykü dergisi olmuş. umarım zengin içerik ve kaliteleriyle uzun ömürlü ve yolu açık olur.
 • trendeki yabancı, yeni nesil bir öykü dergisi. sanal olmanın getirdiği avantajları kullanıyor, yazı tipi ve boyutu değişiyor, parlaklık ayarlanıyor; bunlar güzel.

  bir zamanlar peyniraltı edebiyatı dergisinde muazzam işler yapan selim bektaş, burada da dümende; özgün ve yenilikçi işler yapıyor.

  dergi sayılarının ayrı ayrı gösterilmesi işlevsel. öyküler soldaki menüden tek tek seçilebileceği gibi alt alta da sıralanıyor. bunun alt alta olsa da her öykünün arkaplanı farklı renkte olacak şekilde yapılmasını öneririm.

  her sayıda niteliği yüksek isimler var. son sayıda -dördüncü- orhan duru'nun daha önce yayımlanmayan bir metni var. kathy anderson'un bir öyküsü mevcut. toplam yirmi öykü var. tema: şemsiye.

  cüzi bedelli abonelik iyi fikir. kişisel önerilerim arasında interaktif öykü kısmının hemen hayata geçmesi, öykü buluşmaları yapılması, mümkünse öykü/edebiyat kuram/incelemelerinin az da olsa yer alması, bir müzik platformu ile ortaklaşa çalışma yapılması, podcast yayını sunulması, dosya konularının -olması- doyurucu nitelikte yer alması var.

  trendeki yabancı, can yayınları güvencesini ardına alsın almasın, iyi bir oluşum. zamanın ruhunu yakalarsa oldukça iyi iş yapacak.
 • aylık öykü uygulaması trendeki yabancı, beşinci sayısıyla karşınızda. yeni sayının teması "başlangıç"...

  dergi formunda hazırlanan aylık öykü uygulaması trendeki yabancı'nın beşinci sayısı, "başlangıç" temasıyla yayınlandı.

  yeni sayıda öyküsü olan yazarlar şunlar: ahmet tulgar, ayça güçlüten, bade osma, damla orhan, doğu yücel, ecehan biçen, hakan toker, hisham naffa, ıan frazier, ıraz şensöz, irem uzunhasanoğlu, konstantinos kavafis, leesa cross-smith, murat s. dural, önder şit, sedat demir, sultan komut, ümit aykut aktaş, yalçın tosun.

  beşinci sayının sürpriziyse erdal öz'ün kitaplarına girmemiş "yunus" adlı öyküsü...

  trendeki yabancı'nın yeni sayısını app store ve google play store'dan indirebilirsiniz.
 • trendeki yabancı fenomeni; yani insanlar bazen en derin sırlarını ve en açık konuşmalarını bir daha görmeyeceklerini düşündüğü insanlarla yapabiliyorlar, paylaşabiliyorlarmış.

  bahsi geçen uygulamanın ismi meşhur filmden ya da kitaptan mı geliyor yoksa bu fenomenden mi bilemiyorum ama.

  http://dconstruct.doner.com/…on-a-train-phenomenon/
 • can yayınlarına ait öykü dergisi uygulaması. an itibarıyla ayda 3 lira gibi cüzi bir rakama abone olunabiliyor. cevremdeki herkese, öğrencilerim dahil anlatıyorum ki üye olsunlar, böyle güzel işler de devam etsin.
 • bir ay boyunca tüm sayıları uygulamayı indirmek suretiyle bedava okunabilmektedir. evde kalınan şu günlerde can yayınlarından güzel bir jest.

  ismi de yukarıda belirtilen fenomenden gelmektedir. “trendeki yabancı sizsiniz.”
 • eve kapandığımız şu günlerde imdada yetişip okurlara bir aylığına ücretsiz sunulan uygulama.
  tırnak içi diyalogların kimi yerde birbirine karışması ve koyu tema olmaması dışında uygulamanın teknik kısmında hiçbir eleştiri getiremem.
  öykülere gelecek olursak, çoğu öykü vasat altı. bazılarının konusu iyi ama dili kurgusu kötü, bazılarını dilinde tekniğinde farklılaşma eğilimi var, ne var ki konular alelade. halihazırda ülkemizin her karışına sirayet etmiş şu monist (tek tip) anlayıştan nasibini almış öykü kavrayışımız nedeniyle çoğu yazarın dili birbirini andırıyor, bir özgünlük yok. ee o kadar sade ol, cümleleri uzatma, açık ol, basit düşün gibi şeyler salık verirsen, eşyanın tabiatı gereği her öykü birbirine benzemeye başlar:)
  ek olarak, öykülerin büyük kısmında alelacele, üstünkörü yazıldıkları intibası edindim.

  yine de tavsiyemdir, indirin okuyun derim.
 • bir ay boyunca ücretsiz olduğunu duyup sevinmiştim. lakin ayfer tunç'un hangi eserini okumak istesem abone olmam gerektiği uyarısı veriyor.

  diğer öykülere bakmadım gerçi, ama acaba yanlış bir şey mi yapıyorum yahut yoksa ücretsiz değil de ben mi yanlış anlıyorum cozemedim.