şükela:  tümü | bugün
  • twitter’da takip ettiğim bir hesapta karşıma çıkan üzücü durum. twitter’da başlatılan boykota ve atılan birçok mesaja karşın trendyol’dan bir açıklama henüz gelmiş değil.

“trendyol'da işçilere 'tuvalet' bile yasak | trendyol’un gebze deposunda çalışan işçiler, tuvalet için dakika tutularak izin verildiğini, on dakikayı aştıklarında ise tutanak tutulduğunu belirttiler. kışın üşüdüklerini söyleyen işçilere, “çalışırsanız ısınırsınız” dendi.

çalışma koşullarından ötürü sürekli bel ve boyun rahatsızlıkları geçiren işçiler, aldıkları raporlar nedeniyle daha kötü koşullardaki bölümlere sürülüyor. rahatsızlananların kabahatli görüldüğünü ifade eden işçiler, herhangi bir hak talebini dile getirdiklerinde işten çıkarılıyor

herhangi bir örnekte tutanak tutulmakla tehdit edilen işçilere verilen yemekler ise hem kötü hem de 16-24 vardiyasındaki işçiler için yetersiz. zaman zaman yiyecek yemek bulmakta zorlanan işçilerin çalıştıkları alana yiyecek ya da atıştırmalık ürünler getirmeleri ise yasak.

tuvalete giderken telefonları ellerinden alınan işçiler aynı zamanda 7/24 kameralarla izleniyor. bir iş yerinden çok cezaevini andıran çalışma koşullarından rahatız olan işçiler, bu duruma karşı mücadele etmek üzere bir araya geleceklerini ifade ettiler.”

twitter

umarım doğru değildir ancak bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl trendyol alibaba’ya satılmıştı.

(bkz: personellerinin haftada 72 saat çalışmasını 'lütuf' sayan, alibaba'nın kurucusu jack ma)

jack ma hakkında
  • ürettikleri polyester paçavraları chanel çanta ile kombinleyen "life style bloggerları" üzmeyecek olan muameledir.
  • kaydırmaçlı story kraliçeleri her şeye duyar kasıyor ya, asıl şimdi ne yapacaklar ben onu merak ediyorum!

edit: özellikle bugün birkaç ismi dikkatli bir şekilde takip ettim. her şeye ilk tepkiyi veren, insan haklarından bol bol bahseden, haksızlığa gelemediklerini iletenler bugün olayın hiç farkında değillermişcesine kaydırmaçlı story atmaya devam ettiler.
    omurgasızsınız, omurgasız!
  • yine kaynağı twitter olan iddia.

öyle bir kitle var ki bakkalından holdingine kadar türkiye'deki her işletmeye nefret kusuyor. kusmasa bile tetikte bekliyor

şimdi bu mallara sorsan işletmelerin hepsi emek sömürücü, kazıkcı, haksız, şerefsiz.

olum bu işletmelerde kameraları kapatsan malların yarısı buhar olur.

su bedava olsa çeşmelerini kapatmayacak milyonlar yaşıyor lan bu ülkede.

misal daha geçen gün migros'ta indirime giren ürünleri personel ayırıyor diye migros'a sövüyordunuz.

ee al sana işçi işte.

ben size gözümle gördüğüm olayı anlatayım.

adam n11'den projeksiyon cihazı alıyor. sonra da "toplantımız bitti ihtiyacımız kalmadı" diye iade ediyor. bu da tüketici profili.

türkiye'de genel bir ahlak sorunu var. işletmesinde de var personelinde de var vatandaşında da var.

şu anda türkiye tepeden tırnağa hak ettiğini yaşıyor.
  • doğruluğundan çok emin olmadığım durum.

bildiğim kadarıyla sadece yoğun oldukları dönemlerde o yoğunluğu atlatabilmek için dönemsel işçi alıyorlar. yoğunluk bittiğinde çalışmaya devam etmiyorlar zaten. bu durum onunla mı bağlantılı bilmiyorum. yine de trendyol'un böyle bir muamele göstereceğini düşünmüyorum. depo' da bulunan kıdemli çalışanlar, altlarına bu şekilde davranıyor olabilirler.

edit:

1. ağızdan bilgi alabileceğim kişiye yönlendirdim haberi. dönüş yaptığında editlerim.

edit 2:

arkadaşlar depo'da görevli olan bir kişiye ulaştım. olayın doğru olduğunu söyledi.

link 1

link 2
  • yukarıda tutulması gereken emek sömürücü işletme.
  • gebze bolgesinde isciye kotu davranacaksin ve isci calismaya devam edecek oyle mi?

bi siktirin gidin, adamlar aninda istifa edip bir yandaki firmaya geciyor.
    zaten maasi hep ayni niye kotu muameleye razi olsun.

zamaninda o tarz depolarda cok calistim, heriflerin haklari beyaz yakadan daha iyi takip ediliyor isi birakip kacmasinlar diye.
    beyaz yaka 500 saat calissin mesai alamiyor bunlar 10dk fazla calissin aliyor.
    en ufak hatada aninda sikayet ediyorlar sgk'dan mufettisler geliyor.

ha bir tek soguk sicak konusunda haklilar.
    o konuyu cozebilen depo gormedim.
    kisin buz gibi yazin hamam gibi oluyor ortam.

edit: hahah ulan çin'le ne alakasi var amk.
    butun firmalar ayni. sen urunun 1 gunde gelsin istiyorsun ama isci 30dk sicsin istiyorsun.
    ikisi ayni anda olmuyor kardesim.
    perakende sektorunu bu hale siz getirdiniz. ufaklar batti piyasa 3 firmanin tekeline kaldi.
  • işçilik maliyeti ne kadar düşük olursa, ürün satış fiyatları da o kadar uygun olur. çin'in dünya pazarına hakim olmasının en büyük sebebi.
    çinli mantığıyla işletilen bir kurumda normal olan hadise. esasen ülkemizde bir çok özel işletmede buna benzer, hatta daha ağır şartlar altında çalışıyor işçiler.
    örneğin zincir marketlerde (a101, bim) çalışanlar, hemen hemen benzer muamelelere tâbidir. oturup kalkmaları, tuvalet ve yemek molaları için süre tutulur. haricinde kasiyer dahil, oturmaları bile yasaktır. yeme içmeleri mola haricinde kesinlikle yasaktır. sürekli tutanak tutulur. hatta günlük ciro düşük olsa bile bunun hesabı çalışanlara sorulur. anlattığım örnekte olduğu gibi bir çok özel işletmede , insanlık ayıbı sayılabilecek şartlar uygulanmaktadır.
    mevzu sadece trendyol değil, ülkenin genelinde yaygın olan işçiyi ezme dürtüsü.
    işçi kendilerini koruyacak kanunların çıkmasını arzu ederken, karşılarında kıdem tazminatlarını çalmaya çalışan bir hükümet var.
  • en yakın arkadaşımın ağzıyla yazıyorum.

trendyol.com deposunda tam 4 yıl çalıştım. merkez ofiste çalıştım,depoda çalıştım,depo ofiste çalıştım. ofis çalışanları hep mutlu ve memnunlar çünkü özel günlerde bir gelirler sevgili ik onlar için masaya 8mart şeker, bayram çikolatası, yaz dondurması koymuştur. yaz partileri,kış partileri yılbaşı partileri meşhurdur. ama bunlara sadece kadrolular katılır. yıllardır depoda çalışan en yakın arkadaşınız katılamaz ama siz katilirsiniz. ilk ayrımcılığı burada gördüm. o kurabiyelerden depo çalışanlarına da verilmezdi. ış ayakkabıları inanılmaz kalitesiz ve mantar yapan tarzdaydi. çıkan işçilerin ayakkabıları alınır depo temizlikçisi tarafından yikanir yeni gelene verilir. montla calisilmaz hareket edemezsin. elbiseler kalitesiz içlik herkese verilmez. çalışırsan isinirsin lafını cidden duydum. yemekler sabah vardiyasina hep yeter ama ara vardiyaya hep yetersiz gelir. mesaiye kalanlar dusunulmez. 3 gün eve gelmeden çalıştığımı biliyorum. gelince trip atarlardı. sabah 8 gece 12 e kadar çalışıp eve geldiğimde gece mail atarlardı ve cevaplamadigim için sabah toplantıda azarlarlardi. depoda ofis vardı icerisi kış günlerinde hamam gibiydi. kimse depoya girmek istemezlerdi. ama klimanın pis havası deponun içine insanların üstüne uflerdi. bunları itiraz eden olmadı mı? oldu. sendikal çalışma başlatan 12 kişi 2 gün sonra işten kovuldu. ınsan muamelesi gostermedigin işçi kaçıp tuvalette dinleniyorsa kendini sorgulaman gerekiyor demet suzan mutlu.
  • haklarını alana kadar gündemde kalması gereken başlıktır.
    e hadi o zaman çalışma bakanlığı göreve.