şükela:  tümü | bugün
  • başlığının açılmamış olmasına şaştım. ben de gazete yazıları'ndan taze taze, hem de karl marx'ın kaleminden öğrendim detaylarını.
    sene 1861. amerika'ya giden bir ingiliz posta gemisi, bir amerikan fırkateyni tarafından durdurulur ve içindeki iki güneyli diplomat - ki muhtemelen ingiltere'ye güney için destek aramaya gitmişlerdi- tutuklanır. olay bir ingiliz- amerikan savaşı çıkma noktasına gelecek kadar büyür. borsada manipulasyon yapmak için çeşitli odaklar tarafından kullanılır. ingiliz- fransız ve amerikan basını savaş çığırtkanlığının dibine vurur. abraham lincoln'ün özür dilemesi - ve tutukluları serbest bırakması- sonrasında ingilizlerin de diplomatik davranması sonucu yavaş yavaş kapanır. ama barut hammaddesi olan güherçile dışında her şeyin fiyatı tepetaklak olmuş, piyasa karışmıştır bile.

    kapitalist piyasalarda, basında ve savaş çığırtkanlığında 149 yıldır değişen bir şey yok.
  • amerikan iç savaşı sırasında, denizlerde özgürlük doktirini çerçevesinde patlak veren ve büyük britanya ile amerika birleşik devletleri'ni savaşın eşiğine getiren olay.

    birlik (kuzey) hükümetine bağlı “san jacinto” firkateyninin komutanı albay charles wilkes, 8 kasım 1861'de “trent” adlı tarafsız ingiliz gemisinde yolculuk eden ve konfederasyon (güney) için büyük britanya ve fransa'nın desteğini sağlamaya çalışan konfederasyon görevlileri murray mason ve john slidell'ı tutukladı. kuzeyliler ve kongre tarafından başlangıçta sevinçle karşılandığı halde bu izinsiz tutuklama britanya'da protestolara ve savaşçı eğilimlere yol açtı. britanya hükümeti abd'ye özür dilemesi ve mason'la slidell'ı serbest bırakması çağrısında bulunan bir ültimatom gönderdi. dışişleri bakanı william h. seward silahlı çatışmayı önlemek üzere 26 aralık'ta verdiği cevapta wilkes'in davranışının hatalı olduğunu kabul ederek bu hatasıyla amerika birleşik devletleri'nin denizlerde özgürlük siyasetini çiğnemiş olduğunu bildirdi. konfederasyon görevlileri bundan kısa süre sonra serbest bırakıldı.