şükela:  tümü | bugün
  • yeni nesil dolandırıcı firmalar furyasının bir eseri. kendileri size başvuruda bulunduğunuz ve başvurunuzun kabul edildiğini bildirip para istiyorlar ve bu paranın karşılığında size kargo ile evrak göndereceğini, o evrakları doldurup geri göndermenizi istiyor. işin garip tarafı ortada herhangi bir başvuru yok. buna rağmen sizin telefon numaranızı, adresinizi ve tc kimlik numaranızı nereden buldukları muamma. sorduğunuzda başvuruda yazıldığı söyleniyor.

benim bildiğim amerika işin yeşil kart başvuruları ücretsiz. şimdi bu adamlar ne iş. baya baya yerleri yurtları var adamların. kuştepe mah. karkuyusu sokak no:39 mecidiyeköy şişli / istanbul. buyrun adresleri. aradıkları numara 0212 963 00 93.

benim kafama takılan en büyük soru, bu adamlar bu bilgileri nereden alıyor. benim kişisel bilgilerimi kim satıyor? şirketin ismini arattığınızda şikayetvar.com üzerinden aynı sorunun defalarca dile getirildiğini görüyorsunuz.

edit: bu arada green card kazandınız diye aradıkları babam da 60 yaşında, adamın telefonu internetin ne olduğunu bilmez ama gelin görün ki girmiş başvuru yapmış. bunu arayan arkadaş teyit etti yani, babam başvurmuş greencard için. konuya o kadar hakim ki, telefondan sonra yirmi dakika ne olduğunu anlattım adama.

edit 2: bu şirket hakkında sözlük yazarlarının yaşadıklarını da (bkz: green card) buradan okuyabilirsiniz. başlıkta ara kısmına trgreencard yazmanız yeterli.
  • dolandırıcı bir şirket, bir yerden buldukları e-mailinizi söyleyerek sizi green card aldığınız konusunda aldatmaya çalışıyorlar. e-maili bırak telefon numaranızı bile ele geçirmişler bir şekilde, biraz dehşetli bir durum. daha önce de sözlükçülerin başına gelmiş ama konu (herkesin farkına varması için) tekrar anılmaya değer.
  • yalan beyanda bulunarak sizleri ağına düşüren ve iletişim bilgileriniz ile sizi rahatsız etmekten çekinmeyen, dolandırıcı şirket.

sakın bu kişilerin size göndereceği başvuru evrağı adı altında tutulan formu doldurup geri göndermeyin. yaptıkları iş şu,

- size başvuru hakkı kazandınız yalanı paylaşıyorlar hiç başvurmadığınız bir şey için.
    - sadece formu doldurmanız yeterli diye adresinize formu gönderilmesini sağlıyorlar.
    - form için kapıda para talep ediyorlar, 50 tl olur, 20 tl olur, artık ne denk gelirse.
    - green card resmi başvuru sayfası'na sizin form ile gönderdiğiniz bilgilerle sizin adınıza başvuru yapıyorlar (tabi bunu gerçekten yaptıkları da muamma)

dolandırıcılıkla başlayan bir iş için tc kimlik numaranız da dahil tüm bilgilerini paylaşmak çok tehlikeli. maslak'ta bir ofis tutmuşlar ve ciddi şirket havası vermeye çalışıyorlar. ağına düşürdükleri arkadaşımın bahanesi de buydu. "ya kahveli, bakındım da cidden güzel yerde ofisleri var. ciddi şirket olmalı" dedi. belki de sanal ofis olan bir yer ile çok basit bir şekilde kandırılmış adam.

başvuru için bu sahtekarlara kişisel bilgilerini paylaşmasını engelledim. burayı okuyan kişiler, siz de sakın bu şirketin yalanlarına kanmayın. aman diyeyim!

başvuru sadece buradan ve ücretsiz yapılıyor. başka hiçbir resmi kurum yok!

dikkatinize!
  • sabahın köründe telefon çaldı.
    bunların numarası, ama tabii o an bilmiyorum.
    "merhaba" ile başlayıp, ne ismimi ne soyadımı doğru düzgün telaffuz etmeden hemen "green carda başvurmuşsunuz bunun için aradık" diye devam etti.
    "başvurmadım" dedim
    "başvurmuşsunuz" diyor.
    "başvurmadım hanımefendi iyi günler" deyip çıt diye kapattım.

telefona baktım, alet artık bizden zeki, "bu numara spam olarak işaretlenmiş, sizce de öyle mi" he babam vallahi öyle.

tenezzül bile etmeyin bu adamlara.