şükela:  tümü | bugün
 • ing. hastalari ciddiyetine gore onceliklendirme anlaminda medikal tabir.

  ayrica genel olarak onceliklendirme i$lemine verilen isim.

  "triaj" diye okunuyor ayrica.
 • danis tanovic'in cekmekte oldugu, 2009 yilinda gosterime girmesi planlanan filmi. colin farrellve christopher lee'yi basrollerde izleyecegiz. farrel rolu icin 20 kilo vermis!

  http://bauergriffinonline.com/…rrell-all-cut-up.php
 • şubat ayı sonundan itibaren türkiye'deki acil servislerde de geçerli olacak sistem. birinci dünya savaşı sırasında, yaralı askerleri, muhtemelen ölecek olanlar, muhtemelen yaşayacak olanlar ve acil müdahale edilirse yaşayacak olanlar diye ayıran fransız doktorların başının altından çıkmış. fakat günümüzde dünyanın pek çok yerinde, kısa bir ön teşhisle aciliyet seviyesi belirlemek için kullanılıyor.

  çoğunlukla kırmızı renk: hayati tehlike altında, sarı renk: hayati tehlikesi yok, ama acil müdahale edilmesi gerekiyor, yeşil renk: ayakta tedavi edilebilir anlamına geliyor.

  tabi bu bölücü renklerin kullanılmasını gözü açık vatandaşlar olarak yer miyiz, yemeyiz. ama sörf? tabi ki yeriz.

  bkz. hürriyet okuyucu yorumları
 • colin farrell resmen medine fukarası gibi bu filmde. paz vega ise inanılmaz çirkin gösterilmeye çalışılmış lakin yemezler *

  --- spoiler ---

  filmde savaş fotoğrafçısı iki arkadaş ve onların eşlerini de konu alan bir dram sözkonusu. lakin filmde bu dramı dikkat çekici yapan halepçe katliamı öncesine denk düşen momentteki peşmergelerin durumu. peşmergelerin durumu fon müziği olmuş, pek açılmamış, öyle bi gerilla savaşı veriliyorlar, film zaten buna fazla takılmıyor. esas batılıların hikayesi ile mesgul olmamız istenmiş, ben de öyle yaptım.. yani filmde hikaye kürdistandaki peşmerge kamplarında geçiyor, yok yok ırak kürdistanı'ndaki, yok sanırım güney kürdistan'da, kuzey ırak bile denilebilir oraya. amaan neyse..

  şahsi kanaatim odur ki filmi izlenilebilir kılan yalnızca büyük babanın sıkıcı beylik laflarının adım adım kahramanımızı çözmesi ve bizim de bunu bildiğimiz halde seyretmekten gocunmamamız.. bey amca herkese göstere göstere ayar veriyor.

  sevdim filmi.

  --- spoiler ---
 • mark (colin farrell) evine döndükten sonra başından geçen bir hikayeyi anlattığı sırada yaşlı bey amca harita çizmesini istemişitr. mark ise çizdiği haritada türkiye'nin hatay'dan doğusunu kürdistan olara göstermiştir. bu film 2009'da çekilmiş olmasına rağmen türkiye'de gerektiği kadar yanıt verilmediğini ve önemsenmediğini görüyorum. gerçekten hasır altı edilmiş durumda kürt politikası yapan bir filmdir.
 • savaş filmi gibi başlayıp drama dönen, ikisini de beceremeyen film.

  --- spoiler ---

  bir kere colin farrellda öyle bir kolej bebesi tipi var ki... saçları da at kuyruğu yapmış dünyanın dört bir yanında katliam, soykırım fotoğrafları çekiyor. adamın götünden kan alırlar. tecavüz edip öldürürler öyle parlağı. öyle taşak gazetecilik yapılmaz.

  --- spoiler ---
 • film fena değil, franco'cu dede'yi pek bir sevdim, onun dışında paz vega'nın o harika duruşu için de artı beş puanım var.
 • hikaye güzel yalnız film için aynı şeyi söyleyemiyorum; malum bir filmin iyi olması için hikayeden çok daha fazlası gerekli. türkiye'nin büyük çoğunluğunun kürdistan olarak gösterilmesi...

  vasatın altında, boşa geçen 2 saat; başlarını izleyin, illa bir son olsun istiyorsanız bir de en son 5 dksını izleyin, yeter, gerisi teferruat.
 • o kadar hukukumuz var, siz ekşi sözlükçülere bir güzellik yapayım, hayatınızdan 1.5 saat tasarruf edin.
  filmin ilk 20 dakikasını seyredin, aleti durdurup aşağıdaki 3 cümleyi okuyun ve tekrar çalıştırıp son 10 dakikayı izleyin. emin olun, ilginç bir şekilde hem birşey kaçırmayacaksınız hem filmden daha fazla keyif alacaksınız.

  --- spoiler ---
  ingiltere'ye geri dönen mark'ın tripte olmasından bişiylerin ters gittiğini anlarız. mark'ın karısının ak sakallı dedenin ispanyol versiyonu olan büyükbabası gelir, iki konuşup mark'ı açar. biz de zaten yönetmenin film boyunca kastırmasından "orada" ne olduğunu ancak filmin sonunda öğreneceğimizi daha 20. dakikadan itibaren biliyoruzdur.
  --- spoiler ---

  konu ilginç evet ama zayıf... tek başına filmi sürükleyici hale getirecek bir konu değil . onun için araya faşist zannedilen dedenin derin felsefik yaklaşımları felan serpiştirilmiş ama bence yine de kurtarmamış.

  sağlam bir politik-aksiyona çok iyi yan hikaye olur ama tek başına olunca, ı-ıh...