• siyah ölü, kırmızı çok acil müdahale edilmezse ölecek, sarı acele değil ama çabuk çabuk müdahale edilmesi gereken, yeşil ne işin var acilde be adam manasına gelir.
  • olasi bir afette kazazedelerin hafif orta ve agir seklinde siniflandirilmasidir. ilk yardim ile karistirilmamalidir. amac en kisa surede en cok kazazedeye ulasmaktir.
  • acil servislerde nispeten yeni kullanılmaya başlayan "yeşil alan" "sarı alan" ve "kırmızı alan" ibarelerinin kaynağıdır. ülke dahilinde uygulanması şu şekildedir.

acile giriş yaparken muhatab olduğunuz görevli şöle bi bakar, yeşil alanı yapıştırır. sonrası 3-4-5 saat acilde bekleme... askerdeki iyileştiren sandalye gibidir kısaca. o kadar da hasta olmadığınıza ikna olana kadar sizi bir sandalyeye oturturlar sadece.

kırmızı alana girebilmek için çakallar tarafından parçalanıp bir filin tecavüzüne uğramanız gerekir diye düşünüyorum.

sarı alan ise bildiğin sarı ışık gibi. bi hükmü de yok gören bilen de.
  • fransızca trier yani ayıklamak fiilinden üretilmiş isim ayıklama anlamına gelmektedir doğal olarak. bankacılık jargonunda birisinin triajını yapmak demek ise o kişinin çek/senet bilgilerini kontrol etmek karşılıksız çekinin ya da senet protestosunun olup olmadığına bakmak anlamaına gelmektedir.
  • insanın dayanılmaz acılar içindeyken eline verilen kağıtta "1-2 saat kadar bekleyebilir" kutucuğunun işaretli olmasını görmesiyle acısının küçümsendiğini hisseden bünyede "acil koridorlarında ölücem iyi mi" düşüncesini oluşturan, anlamını bugün öğrendiğim kelime. (evet ilk defa acile gittim)
  • pearl harbor'da saldırının ardından hemşire evelyn(kate beckinsale) akın akın revire getirilen yaralıları öncelik sırasına göre işaretlemek ister, malzeme bulamayınca cebinden kırmızı rujunu çıkarır(bakımlı şeker şey seni!) ve acil olanların alınlarını işaretler.
    (bkz: http://www.imdb.com/gallery/ss/0213149/img0024.jpg)
  • -sen
    +ben?
    -sen
    +ben?
    -sen
    +e beeen??
    -sen gelme ulan ayı.

böyle bir işlemdir.
  • solunum testi, iç/dış kanama kontrolü ve bilinç kontrolünü içeren bir dizi gözlem ve uygulama ile afet anında afetzedelerin ilk yardım önem kategorizasyonun yapılmasıdır.

afet bölgesinde ve afet müdahale ya da arama kurtarma personelleri için konuşacak olursak, normal şartlarda hastahanelerde ve acil müdahale merkezlerinde yapılmaz. hastaya ilk ulaşan triaj eğitimli personelin yapmış olması gereken bir uygulamadır.

sair zamanlarda veya olay müdahale ekipleri haricinde hastahaneye kendi veya başkaları tarafından getirilen kişilere hastabakıcı dahil olmak üzere o hastahanede çalışan temizlikve güvenlik personelleri hariç herkesin bildiği/yapabileceği bir işlemdir.
  • nisan ayından itibaren halkın duymaktan tiksineceği kelime.
  • bir kuru kahve sınıfı. şenöz'ünki böyle en azından.
hesabın var mı? giriş yap