şükela:  tümü | bugün
 • phil jacksonın,hucumdan sorumlu yardımcı koçu olan tex winter ın geliştirdiği bir hucum sistemidir.
  bildiğim kadarı ile* dışarıda 2 içeride 1 oyuncu ile bir üçgün oluşturulur,oyuncuların bir birine olan uzaklığı mümkün olduğunca korunarak pas yapılır ve pası veren oyuncu hareket eder*,arada oluşan boşluklardan içeri dalınarak* yada uygun pozisyonlarda bulunan kolay şutlar ile sayıya ulaşılır.lakin oyuncular topu paylaşmaz ve bencillik ederse bu iş yürümez.
 • ilk olarak chicago bulls tarafından uygulanmaya başlanmış ve meyvesini 6 şampiyonlukla vermiştir.
 • motion offense'in optimize edilerek abartılmış halidir..
 • çok başarılı bir hücum sistemi olsa da yıldız oyuncuların çok sevdiği bir oyun biçimi değildir. motion offense'e göre daha spesifik bir sistemdir, daha doğrusu motion offense'i içine almış bir sistemdir denebilir. pası veren oyuncunun hareket etmesi esastır. ancak daha kesin saha içi yerleşim, ve önceden belirlenmiş "cut"'lar vardır.

  üçgenin oluştuğu köşede haliyle üç, diğer tarafta da iki oyuncu olacağından daha en baştan bir avantaj yaratılmış, defans geniş alana bölünmüş olur (bu çok normal, hep öyle değil mi diyebilirsiniz ancak özellikle alan savunmasının yasak olduğu yıllarda nba'de en çok kullanan sistemin yıldız oyuncuya topu verip, isolation adı altında dört oyuncunun bir köşeye çekilmesi ve tek oyuncunun yalnız başına sayı yapmaya çalışması olduğu düşünülürse...) bu tür bir geniş alan, aynı zamanda ikili sıkıştırmaları* da zorlaştıracak ve daha net paslaşma imkanı sağlayacaktır. ayrıca her ne kadar başta kurulan üçgeni görmek çok kolay olsa da, sonrasında setin devamını tahmin etmek çok zordur zira bir çok hücum sisteminden daha fazla seçenek barındırmaktadır. bunları çizmeden ya da göstermeden anlatmak zor olduğundan ayrıntıya girmemeyi tercih ediyorum.

  iki takımca meşhur edildiği ve bunların da shaq'lı los angeles lakers ve öncesinde jordan'lı chicago bulls olduğunu düşünürsek, ve bu iki takımın da bunda büyük başarı yakaladıkları hesaba katılırsa durum ilginçtir. çünkü zannımca üçgen hücum, iyi uzunlar gerektirir ve özellikle lakers'da uygulanan şekli basitçe topu shaquille o'neal'e istediği yerde ulaştırmak için süslü bir addan ibarettir. oysa bulls'un özellikle ikinci dönem şampiyonluk serilerinde iki uzunu luc longley ve dennis rodman'ın hücum özürlü oldukları düşünülürse (ilk 3 şampiyonluk da çok iyi bir power forvet olan horace grant vardı ama aslında o dönem çok sıkı triangle offense oynadıklarını söylemek zor) triangle offense'i neden tercih ettiklerini bilemiyorum. ama işe yaradığı kesin.

  triangle offense'in en çok eleştirilen yanı sadece jump shot pozisyonu yaratmasıdır. dolayısıyla smaç ve turnikeler daha az görülür. bu nedenle kobe bryant'ın neden sistemi sevmediği anlaşılabilir sanırım. ayrıca topun daha çok dolaşması gereği ve yaratıcılığa çok yer vermemesi de kobe'nin isyanlarındandır zannımca. tabi bunun yanında michael jordan'ın da kariyerinin ikinci ve fade away aşığı olduğu döneminde triangle offense'den neden bu kadar faydalandığı kolayca ortaya çıkmaktadır.
 • phil jackson'ın oyuncular arasındaki optimum mesafeyi 5 metre olarak tanımladığı sistemdir. en başta tex winter bile yarattığı canavarın çalışacağına inanmıyor olsa da zen takviyeli jackson modifiyeli sürümleri nba ortamlarında çokça tutulmuştur
 • post tehdidinin yanında iyi pasör olan bir uzun bana kalırsa bu hücumun tıkanmaması için elzem. şurada lakers'ın hücum setlerinden bazılarına yakından göz atılmış.
 • pasör bir uzun ve bencil olmayan guardlar içermesi gereken hücum felsefesi.topun olduğu tarafta üçgenler oluşturarak topun paylaşımı ve guardlara cut yapacakları veya şut atabilecekleri alanı açma mantığına dayanır.bir bakıma sahayı böler ve oyunu 3 e 3 e indirger.ölü taraftaki 2 oyuncunun ribaund ve ceza şutu konusunda uyanık olmasını gerektirir.mucidi tex winter'dır.kobe ve jordan'ın topu bir nebze olsa da paylaşmalarını ve toplamda 11 şampiyonluk kazanmalarını sağlamıştır.