şükela:  tümü | bugün
 • avusturya-macaristan imparatorluğu'nundağılmasıyla küçük bir cumhuriyet oluşturan ve mağlup devletlerden sayılan macaristan ile itilaf devletleri arasında imzalanan anlaşmadır. macaristan, bu anlaşma ile avusturya-macaristan'ın bir parçası olmuş olan ve halen üzerinde hak iddia ettiği transilvanya bölgesini romanya'ya bırakmış, ordu mevcudu sınırlanmış ve avusturya kadar olmasa bile belli bir miktar savaş tazminatına mahkum edilmiştir. bunun yanında imparatorluk döneminde kendi sınırları içinde kalan diğer bölgelerden rutenya 'nın çekoslovakya'ya, hırvatistan'ın da dahil olduğu diğer birtakım bölgelerin de yugoslavya 'ya bırakılmasını kabul etmiş, buna ek olarak bir miktar savaş tazminatına mahkum edilmiştir
 • büyük macaristan'ı ve birinci dünya savaşı'nı resmen bitiren antlaşma. fransa'daki triyanon sarayı'nda imzalanmıştır.
  bu antlaşma neticesinde macarlar topraklarının ve nüfusunun üçte ikisini yitirmiştir.

  zavallı macarlar bu antlaşmayı imzalamak mecburiyetinde kalarak; bugün transilvanya'yı * *, yugoslayva'yı, hırvatistan'ı, slovakya'yı, ukrayna'nın bir kısmını ve adriatik limanını kapsayan geniş topraklarını kaybetmiştir.

  büyük macar ordusu 35bin asker olarak sınırlandırmış ve dış ilişkilere karışmaktan men edilmiş. macaristan yüklü savaş tazminatlarına çarptırılmış.

  bratislava slovakya'ya, sopron hudud olmak üzre batı macaristan avusturya'ya, bugünün slovenya'sı ve hırvatistan toprakları yugoslavya'ya, banat'ın hemen hepsi ve transilvanya'nın tamamı romanya'ya, fiume ise italya'ya teslim edilmiştir.

  yukarıdaki memleket adlarından da anlaşılacağı üzre, macaristan bu antlaşmayı yaşamamış olsa idi bugün orta avrupa'nın sahibi, avrupa'daki kayıtsız şartsız en büyük güç olacaktı.
 • bugünkü macaristan'ın sınırlarını belirleyen antlaşma. macaristan'ın yüzölçümünü üçte birinden azına indirmiş, ülkenin denizle bağlantısını kesmiştir.
 • sirplar savasin galip tarafi olarak maglup avusturya-macaristan`dan olmasi gerektigi uzere toprak almistir. macaristan, her ne kadar nufus olarak cogunlugu elinde tutuyor olsa da transilvanyayi romanyaya kaptirmistir. macarlar acisindan tek olumlu sayilabilecek sonucu ise tam bagimsizliklarini kazanmalaridir.
 • 1000 yıllık apostolik macaristan krallığını tek kalemde silmiştir.

  vojvodina bölgesi sırbistana, slovanya bölgesi hırvatistan'a, erdel, şekel eli (şekelistan) ve timişvar bölgeleri yapay bir devlet olan romanya'ya, zemplen (slovakya) bölgesi ise çek-slovak devletine kaptırılmıştır.

  ikinci dünya savaşı sırasında macaristan toprak olarak genişlemiştir. fakat savaşı kaybetmesi neticesinde kazandığı toprakları geri alınmıştır.
 • sèvres'den çok daha ağır bir anlaşmadır.
  tipik bir birinci dünya savaşı sonrası anlaşmadır, toprak bölüşümü de bol bol yapılmıştır.

  ayrıca bölünen ülke macaristan değil, avusturya-macaristan'dır. slovenya, hırvatistan, çekoslovakya'nın batısı gibi asıl önemli topraklar avusturya'nın nüfuz alanından koparılmıştır. yani macaristan'dan ziyade avusturya büyük darbe yemiştir denebilir.

  macaristan'ın aşırı sağcıları o zamandan beri bu kaybedilen toprakları alma gazıyla siyaset yapar. bu uğurda hitler'e bile müttefik olunmuş, ikinci dünya savaşı da mağlubiyetle bitince macaristan efendi gibi yerine oturmuş, bir daha bu işlere girmemiştir.
 • macaristan'da ulusun çöküşü olarak görülen ve her yıl olduğu gibi bugün de saat 4.30'da bir dakikalık sessizlik ile anılacak/lanetlenecek bir antlaşmadır. günümüzde hâlâ yürürlükte olan bir sevr antlaşmasıdır adeta.

  ayrıca bugün kendisinin 100. yıldönümündür.
 • trianon antlaşmasıyla romanya, macaristan’ın en büyük bölgesi olan erdel’i
  almasının yanı sıra tisza nehrinin ve bánát’ın doğusunun bir kısmına da sahip
  olmuştur. macaristan ayrıca, hırvatistan ve slovenya’nın yanı sıra bánát’ın batı
  kısmını ve bácska’nın büyük bir bölümünü ise o zamanki adıyla yugoslavya’ya terk
  etmek zorunda kalmıştır ve bütün kuzey macaristan o dönemde oluşan
  çekoslovakya’ya verilmiştir. polonya ve italya da tarihi macaristan bölgesinden pay
  almıştır. polonya’ya tátra’dan kuzeye uzanan küçük szepes bölgeleri bırakılmış,
  italya’ya ise fiume (rijeka) ve civarı verilmiştir . bu bölgelerin elden çıkmasıyla macarlar erdel’in yanı sıra çoğunlukla vajdaság’da (voyvodina) ve kárpátalja topraklarında azınlık konumunda yaşamaya mahkûm edilmişlerdir.

  “csonka gagyarország-nem ország, parçalanıp bölünmüş macaristan ülke
  değildir,
  egész magyarország-mennyország.” bölünmemiş macaristan bir cennettir.
  b. szabó mihály

  yukarıdaki dizede yer alan csonka ifadesi macaristan’ın en önemli uzuvlarını
  yitirdiğini, sadece gövdesinin bırakılarak geriye eksik bir macaristan kaldığını
  anlatır.
 • 4 haziran macaristan'da trianon anma günüdür.

  viktor orban: "trianon anlaşması sonsuza kadar geçerli değildir. bu kolay ya da basit olmayacak ama buna değecek. güzel zamanlar bizi bekliyor, hazırlanın, her gün hazırlanın."

  https://www.youtube.com/watch?v=sjytv8yvpwm
 • 1. dünya savaşı sonunda sevr antlaşmasıyla anadolu’daki varlığına son verilmek istenen türkler buna razı olmamış ve mustafa kemal atatürk önderliğinde başlattığı ulusal kurtuluş mücadelesi sonucu anadolu’daki 1000 yıllık hükmünü devam ettirmiştir.

  yine 1. dünya savaşı’nda yenilen bir devlet olan avusturya-macaristan imparatorluğu’na da itilaf devletlerince bu antlaşma imzalatılmış ve antlaşma sonucu ülkenin 2/3 toprağı elinden alınmış, macaristan küçük bir orta avrupa ülkesi konumuna gelirken bir çok macar da ayrılan topraklarla beraber başka ülkelerin (özellikle romanya) sınırları içinde kalmıştır.

  bu vesileyle 1. dünya savaşı sonrası sevr antlaşmasına razı olmayan ve lozan ile bağımsızlığımızı kazanıp anadolu’yu bize tekrar kazandıran mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşlarının ruhları şad olsun.