şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir aydır kullandığım btwin modeli. hem şehirde hem yol hem tur ortaya karışık bir başlangıç bisikleti istediğim için aldım ve gayet memnunum. vites sayısının düşük olması yokuşlarda biraz sıkıntı yaratıyor ama yeni başlayan biri olarak bu zorlanma normaldir diye düşünüyorum.
  • okuduğumda yeni çıkmış bir uyuşturucu sandım.

tanım: bir bisiklet.
  • decathlon'un başlangıç seviye yol bisikleti. üzerinde shimano'nun en kötü grup seti bulunmakta. önceden bu grup set (bkz: shimano tourney) yol bisikletlerinde kullanılmazdı ancak artık kullanılıyor. harcayacak üç beş kuruşunuz varsa bu grup seti bulunduran bisikletlere harcamayın, paraya yazık. bu bisikleti alıp herhangi bir bisiklet grubuna girdiğiniz anda nasıl bir hata yaptığınızın farkına varırsınız.
  • flat bar olanından bir tane aldım. galiba ilk defa hayatımda amortisörsüz bisiklet kullandığımdan olsa gerek kütük gibi geldi. onun dışında akıcılığı güzel. vites sayısı da oldukça yeterli görünüyor.
  • gidondan vites sistemi kullanılmış neden böyle düşündüler pek anlam veremediğim yol bisikleti link
  • edit 1: bisikletin fiyati 1299 tl olmuş üzmedi değil zaten ülkemde insanlar sosyallikten uzak hobiler edinmeden yalın yaşamaya mahkum, çaylak olmama rağmen avrupa kıyaslamasını decathlon'un görmüş olabileceğine şüpheleniyorum.

decathlonun btwin markasinin bir modeli olan triban 100'ün türkiye fiyatı 1199 tl, herhangi bir avrupa ülkesinde mesela portekizde uygulanan fiyat 250 euro bu da gunumuz kurunda 1364 tl yapıyor özetle decathlon türk kullanıcısının farkinda ve bir kiyak yapiyor, fiyat olarak son ekleyecegim şey 250 euro olarak çok ucuz ve f/p zirve diyebiliriz fakat maalesef 1200 lira biraz yuksek demek isterdim fakat değil rakipleri yok denecek kadar. eskiden olsaydi ayni fiyata triban 500 alinirdi diyerek uzatmayayim.

bisiklet yariş bisikleti kesinlikle değil fakat yarış bisikletlerini tanima adina bir baslangic olabilir ama ekleyeyim ki bu bisiklet ile yarışamazsiniz 7 vites ve bu yüksek hiz yapmanizi sağlayacak kapasitede değil ben bisikleti kullanali 3 hafta oldu max 50 hiz yaptim bu benim kondisyonumla da ilgili olabilir fakat hiz yapilacagini sanmiyorum, tekli aynakolu var diye yokus cikilmaz deniyor fakat ben yokuslari bisiklete yeni binmeme ragmen cikabiliyorum bu bisikletle, biraz da adananin düz olmasinin katkisi olabilir, lastikleri yol bisikletlerine oranla kalin bu türkiye yollarinda büyük avantaj tekrar edeykm yarismadiginizi farz edersek güzel kücük turlarda yampiri pumpiri turkiye yollarinda veya patikalarda rahatlikla surebilirsiniz ben sehirici spor amacli kullaniyorum surdugum vakitlerde kolaylikla 20-30 km dolaniyorum özalda, kenan evrende, cukurovada aklima nereye eserse. bisikletin selesine cok yorum yapilmis ben de katiliyorum sele berbat fakat idare edilmeyecek değil, elbette bütçeniz varsa değiştirmenizde fayda var.

tüm bu etkenlere ilaveten bisikleti kullanim amacina uygun talep eden kullanicilari üzmeyeceğini ve kesinlikle pişman etmeyeceğini düşünüyorum, ayakkabi gibi düşünün bez ayakkabiyla koşu bandinda akarsiniz patikada perişan olursunuz ayni sekilde sert tabanli agir bir ayakkabiyla patikada akarsiniz konforla ama salonda sizi üzer bunu ifade etmemin amaci sizin ne istediginizi bilmeniz gerektiği, son olarak bisiklet sürmeye yeni başlayan yol bisikleti hissiyatini tatmak isteyen hem şehir içi turlar yapayim hem de performansli olsun diyenler için çok uygun oldugunu belirtmeliyim keyifli pedallar!
  • ilk yol bisikletim.. çelik maşa, 32c lastikler ve mtb vites sistemi ile geliyor*. haliyle orta boyda 11.3 kg* ağırlık bence normal. 7 vites fazla dezavantaj getirmesin diye şu ruble ve 48t tekli aynakol kullanılmış. haliyle bende gravel*imajı bıraktı. decathlon kadro, gidon, gidon boğazı ve sert maşa için ömür boyu garanti veriyor. yalnız bunun arka göbeğinde quick release yok. yani arka lastik patlarsa eve ya da bisikletçiye götürmek gerekecek. tabii yanınızda 15lik anahtar taşımadığınızı varsayıyorum. fiyatı gün itibariyle 1299 tl.

1 ay kullanım sonrası düzeltme : ikili aynakol şart. şu haliyle düz yolda bile yoruyor. sağ fren kolunu çıkartıp shimano tourney a070 fren/vites kolu taktım. böylece gidondan vites olayını kapattık. bir dahaki ay yine shimano tourney a070'in sol kol, aynakol* ve ön aktarıcısını alabilirsem sürmesi biraz daha zevkli hale gelecek. tabii arka rubleyi de değişmek lazım, 14-34 kalamaz, fazla seçenek yok ama araştıracağım. sonra sıra karbon maşa alıp, çelik maşadan kurtulmaya gelecek. böyle birkaç değişiklikle bisikletin ağırlığını olarak 10 kg'nin altına indirme planlarım var.

2.düzeltme: ikinci ayda arka göbek sorun çıkardı, üstüne ruble bozuldu. sonra b'twin bisikletler kalitesiz deyince yemediğim laf kalmıyor. neyse, bisikleti yükseltmeye devam ettim; full karbon maşa, rulmanlı furç takımı, tourney vites/fren kolu, aynakol ve ön aktarıcı, 14-28 ruble aldım. arka tekere patlama dirençli maxxis re-fuse, öne michelin pro3 lastik taktım. ön jantın jant şeridi* 2 aylık kullanımda yırtıldı ve iç lastiği patlattı, oraya da schwalbe'nin jant şeridini taktım. bacaklarımı çizip duran pedalları çıkartıp, wellgo şehir bisikleti pedalı taktım. en başta bu kadar param olsaydı direkt triban 500 alırdım ama letgo ilanlarıma talip gelince bunları alacak param oldu.

3.5 ay kullanım sonrası düzeltme: bisiklet, yeni aldığım sele ile birlikte tam 10 kilogram şu an. hatta pedalsız 9.75 kg ağırlığı var. alet gayet güzel gidiyor. şu an daha fazla yükseltecek bütçem yok. 1000 tl daha masrafla 8 kg civarlarına inebilir ama değer mi bilmiyorum. ilk aldığımda yokuş çıkmak işkenceydi, artık terlemeden rahat rahat çıkıyorum. en büyük artısı bu oldu. fren papuçlarını iyi bir şeyle değiştirebilirsem maksimum performansı alabilirim bisikletten.
  • bisikletin teknik kısmından hiç anlamayan biri olarak almayı düşündüğüm ürün.

1,5 yıldır zevkle bindiğim bir bisiklet var. ve o da obturator'a ait. yani çoktan almalıydım kendi bisikletimi ama işte şartlar el vermedi. bu bisikletin de ne olup ne olmadığını bilmiyorum ve harala gürele biniyorum. sonuçta başlangıç seviyesindeyim ve acaba alsam mı almasam mı diye ter döküyorum.

anlayan allah aşkına beri gelsin.