şükela:  tümü | bugün soru sor
 • twitter'da ''tribün dergi'' ismini aratıp kendilerini eleştirenleri blockluyorlar. bu nasıl bir iştir amk? küfürsüz, hakaretsiz mention bile etmeden adamlar hakkında 2 cümlelik hoşuma gitmeyen bir şey yazdım, bir tweetine bakarken engellendiğimi gördüm.

  futbol ve tribün kültüründen bi'haber, ergenler tarafından yönetilen bir twitter hesabından fazlası değil.
 • twitter a yazdıkları son yorum ile yarım yarım yarmış olan ekip.

  tribundergi tribun dergi
  sevgili arkadaslar ntvspor, ligtv izleyip tweetliyorsunuz diyorsunuz. neyi izleyelim kral tv mi?
 • 2003 yılında tanıştığım ve yanılmıyorsam üye statüsünde takip ettiğim ilk site.

  evimde internetim olmadığı için üye olamam sanıyordum. gülmeyin! o zamanlar hiç birimiz bu işleri şimdiki gibi bilmiyorduk. bir arkadaşım "olunur lan bence dur deneyelim" dediydi de, internet cafeden girip üye olduydum. hatta daha fazla gülünebilecek bir anekdot; bir keresinde ben çevrimiçiyken cafenin elektrikleri kesilmişti ve zorunlu olarak dışarı çıkmıştık. birkaç saat sonra salakta tekrar cafeye gelip aynı bilgisayardan tekrar girmiştim. hala çevrimiçiyimdir ve hesabımdan birileri yazar belki diye.
  avatar için 80'e 80'lik bir boyut sınırlaması vardı sanırım. gönlümden geçen avatarın boyutlarını düzenleyememiştim, akabinde uefa.com'dan hamburger sv logosu araklamıştım. boyutları uygundu ve mavili bir şeydi, daha ne olsun.

  bu sitede kullandığım ilk şifre "dana"ydı. liseden kalma bir lakap. 2003 yılında seçmiş olduğum 4 haneli bu şifreyi geçen seneye kadar kullandım. yeni nesil internet sitelerinde 4 haneli şifre almak imkansızken yıllarca bu sitede bankamatik şifresi gibi 4 haneli şifre kullanıyor olmak bana bu sitenin kıdemli olduğunu vurguluyordu hep.

  genel olarak ılımlı bir üye profili çizdiğimi düşünüyorum. adana demirsporlu arkadaşlarım apır sapır yazılar yazan rakip takım taraftarlarıyla diyaloglarımı kastederek "nasıl bu kadar sakin cevap verebiliyorsun" demiştir hep bana. kendi aramızda konuşurken bu kişilerin hepsine sövüp sayıyordum o ayrı. ama 2003 yılından beri tek bir ceza almamışsam, (ki bir aralar furya halindeydi bu cezalar, uçan uçanaydı) bu belki de uluslararası ilişkiler mezunu oluşumdan kaynaklanıyordur. diplomasiye yatkınlık... ya da saçmalamanın lüzumu yok, belki ben gerçekten efendi bir insanımdır.

  sadece bir kişiyle, o da üyeliğimin ilk senesinde ve yaşça nispeten ufakken, karşılıklı tehditleşmelere varan diyaloglara girmişliğim oldu. 27 mayıs 2002 adana demirspor karşıyaka maçından kalma hesaplar yüzünden karşılıklı olarak gerildiğimiz, benim söz konusu şahsın stalkerlığını yaparak kendisini evinden aldırma girişimleri yaptığım falan doğrudur volkan demirel gibi.
  ha sonra bir baktık ki ikimiz de zaten aynı fakültede okuyan insanlarmışız, ikimiz de aslında aklı başında adamlarmışız, manasız bir gaza gelmişiz falan... saçmaladığımızı fark ettik, tatlıya bağladık. hala facebook üzerinden falan ara ara selamlaşırız, irtibat kurarız, hiç nefret edilecek bir insan değilmiş yani.

  yıllardır aktif olarak çok fazla sayıda kullanıcıya hizmet eden bir forum olmasından mütevellit, küskünleri de oldu buranın. deplase.com daha önce buradan kopan arkadaşlar tarafından kuruldu. yakınen tanıdığım bir göztepeli kardeşimin tribunderdi.lycos.co.uk şeklindeki girişimini girişimden bile saymıyorum bu arada. ulan tutmayacak girişimcilik kendini bu kadar da belli eder mi? bari para ver de lycos.co.uk'den kurtul. o neymiş öyle, liseforce.lycos.co.uk gibi.

  bir de bu site atkı koleksiyonu belasına nice yiğitlere ocak batırtan sitedir. türlü türlü manyak tanıdım sayesinde, elde avuçta ne varsa atkıya yatıran, evin birkaç odasını sırf bu atkılara tahsis eden insanlar... ben de o yolun yolcusu olmaya yakındım ki, 100 küsür atkıdan sonra geri döndüm. insan temel ihtiyaçları için bile "buna 20 lira vereceğime aynı parayla 2 tane atkı alırım" gözüyle bakmaya başlıyor, o noktadan sonrası sakat işte.
  son zamanlarda bakıyorum, millet atkı koleksiyonundan forma koleksiyonuna kaymış. ama atkıdaki geniş skalayı formada yakalamak mümkün değil. bir de memleket ekonomisi yaygın kanının aksine sürekli kötüye giderken ve biz zamanında atkıya bile parayı zor denkleştiriyorken, şimdiki bu forma koleksiyonu olayı kendini nasıl finanse ediyor, çözemedim.

  çok sayıda fenomeni de oldu yıllar içinde. "zobamı görmek istiyorum" olsun, "ey anadolu kendine gel" olsun, purple olsun, osmaniyeli mobilyacı osman olsun, bursalı ihsan'ın genelev maceraları olsun, şahsi favorim "kahrolsun yoğurt kapakları" başlığı olsun, porno cd takası konusundaki imece usulü çalışmalar olsun... emrah serbes romanı gibi forumdu o yıllarda. belki hala o tat vardır, belki yoktur. artık düzenli olarak takip edemiyorum.

  fakat en önemlisi ve bence bu *oluşumu en değerli kılan şey şüphesiz ki fanzin yapım/yayım konusundaki katkılarıdır. türk futbol taraftarları arasında 2000'li yılların başında bir elin parmaklarını geçtim, kendisi kadar bile olmayan fanzin sayısı bugün artan bir ivmede seyrediyorsa tribundergi'nin katkısı inkar edilemez. misal, bende anavarza zine fikrinin ilk hissi teşebbüsü, bu sitede, bu güzel tribundergi'de vucut bulmuştur. aynı dönemlerde yayınlanan "dahke" gibi, "gk!" gibi, "1717" gibi, "07 gençlik*" gibi "kuva-i kaf sin kaf" gibi fanzinler de bu site üzerinden anadolu'nun dört bir yanında nice raflarda kendilerine yer buldular, iyi de ettiler.
  http://fc01.deviantart.net/…r_by_sezcancamurdan.jpg
 • amatör futbolun ruhunu burjuva soslu futbol algısıyla kirleten oluşum.
 • twitter'da 1 haftadır italyan tribün liderlerini yalayan site. yok futbolculara forma çıkarttırmış, yok italyan bilmem ne klanına yakınmış, sicilya mafyasına yakınmış, yok italya başbakanına posta koymuş. tribün lideri dediğim de içlerindeki şiddeti futbol örtüsü altında dışa vurup insan yaralayan, hatta öldüren bir avuç psikopat. 500 binden fazla insan bunları takip ediyor ve bu kitlenin önemli bir kısmı maçlara da giden genç insanlar. neden özendiriyorlar anlamak mümkün değil.
 • kör cahil, faşist ve ırkçı taraftarlara sahip oluşum.
 • internet üzerindeki yaklaşık 10 yıllık kariyerini, karizmasını 3-5 ergen yöneticiye emanet etmiş oluşum.
 • ekşi sözlüğün futboldan bi bok anlamamalarına rağmen saatlerce mal mal tartışan yazarlarından sıkıldınız mı. 3 büyüklerin tarihi, topçusu, sikindirik transfer dedikoduları sizi baydı mı? bu forum ilaç. yazarlarının çoğunluğu tribüncüdür. her takımın taraftarı var. antremanlara kadar izliyor çoğu. özellikle anadolu takımlarında transfer dedikoduları ilk buraya yansıyor. bank asyadan 2b'den futbolcu mu transfer etti takımınız, hemen geldiği takımın taraftarına soruyorsunuz. adamlar antremanından şehirde çaktığı kızlara kadar bir bir sıralıyor önemli özellikleri.
 • bu dangalakların tribun abi diye bir hesabı var.bir şeyler biliyormuş gibi racon keser millete sonra engeller.kesinlikle futbolun sosyal medya kısmının bok çukurudur bunlar.tanım;twitter'da futbol,cinsiyetçilik,çok bilmişlik yapan hesap.
 • "süper lig'de kartlar yeniden dağıtılıyor, nasri antalya'da" diye verdikleri gaz neticesinde 4 maç 0 galibiyetlik bir performans söz konusu.

  takip etmemek en isabetlisi.