şükela:  tümü | bugün
  • amigo demenin kibarcasi, modacasi.
  • şimdilerde amigoların kendilerine yakıştırdıgı sıfat.
    bunlar çeşitli stratejiler kurarak tribünleri yönetmek isterler, çeşitli bölgelere kendi adamlarını koyarak o bölgedeki taraftarı bagırtmak hatta anırtmak isterler. bunların en üst seviye level 60 olanlarını pek gözlemleme fırsatım olmadı ama büyükler tarafından görevlendirilmiş level 20 civarındakileri bolca gözlemledim.

çok ilginç yaratıklar bunlar, genelde tribünde set adı verilen yerde dururlar ve itinayla o hizadaki insanların görüşlerini kapatırlar. üstelik yaptıkları da pek birşey yoktur, tek yaptıkları göz dagı vererek taraftarı ateşlemeye çalışmaktır. belki takımları için bagırırlar ve insanları ateşlemeye çalışırlar fakat başarılı olduklarını çok az gördüm. cevresinde de kendinden alt levellarda bulunan elemanları vardır , bagırmayan(zaman zaman da bagıran) taraftar oldugu zaman kap oglum diyerek insanın üzerine saldırtırlar. gerçekten hangi amaca hizmet ettiklerini algılamak zor, bu işten para alıyor olabilirler mi diye düşünüyorum ya da o bölgede hakimiyet saglamak, isim yapmak cevre edinmek üst seviyedeki abilerinin gözüne girmeye mi çalışıyorlar çözemedim. amaclarına ulaştıkları tek güruh ilk defa maça gelen veya kendinden yaşça küçük veya dişine göre olan güruhtur,bunlar istemeyerek bagırır. zaten bagıracak adam da tribünde çekirdek yemez, herkese katılarak istedigi gibi tezahüratını yapar.

daha da ilginici bu elemanlar tribüne döner ve maçı kesinlike izlemez. futboldan da anladıklarını sanmıyorum, ya da insanların sahaya göre tepki verdiklerini algıladıklarını da sanmıyorum.
    en yakın örnegini bu sene istanbulda oynana fenerbahçe - ac milan maçında gördüm. bu konuda pek çok futbolcu , eski futbolcu, bu işin duayeni olmuş spor yazarı hem fikir, rakip takım saldırırken ıslık çalacaksın, gegireceksin bi şekilde ugultu ve gürültü oluşturup rakibi baskı altına alacaksın. rakip bu numarayı yer veya yemez o taraftarın düşünecegi şey degildir ama taraftarın görevi budur.
    ama bu tribun lideri denen adamlar ne yapar ? sahaya sırtını döner ve haydi beyler oooo şarkılar türküler söyleyelim mahiyetinde işaretler yapar, kendi tezahüratın başını getirmeye çalışır. lakin o sırada ac milan dalga dalga gelmektedir, ikinci yarının başlarında şeva fenerbahçe ceza sahası önünde cambazlıklar yapmakta, ben de kendisini ıslıklamaktayım , kendi düşünceme göre görevimi yerine getirmekteyim. ıslıklar bir işe yaramaz, gol olur elim agzımdan çekilir. tribün lideri sitemkar bir ifadeyle bana bakar ve der ki "kardeşim niye ıslıklıyosun bagırsana", eh o aşamada ben bu adamın beyninden şüphe ederim, derim "gol yedik ne bagırması" bi şoku üstümüzden atalım,bi kendimize gelelim. daha fazla sinirlendirirseniz üzerinize telefon atabilir,saldırabilir,çeşitli farklı atraksyonlar uygulayabilir.

diyecegim odur ki taraftarı ateşleyecek birşey varsa bence sahadaki takımdır, üst üste atacagı 2 korner o adamın orada 2 saat kendini yırtmasından çok daha etkili olur.
    bu ve bunu gibi kişiler için bu kadar uzun bir entry yazmaya da gerek var mıydı bilmiyorum ama , sıkıntı insana farklı şeyler yaptırabiliyor.

ayrıca level 60 düzeyinde olanların, kendi hakimiyetindeki gruba etkili bir biçimde tezahürat (zaman zaman başka şeyler) yaptırdıgını da göz ardı etmemek lazımdır.
  • amigo ile arasında fark bulunan kişilerdir.. amigolar daha çok tribünlerle ve bağırmalarıyla ilgilenirken, tribün liderleri, bedava bilet, tribün içinde hiyerarşi gibi konularla ilgilenirler..
  • "hey amigo, çok havalısın dostum!"
  • gereksizdir. bugun itibariyle fb, bjk ve gs tribun liderleri gozaltina alinmistir.
  • milleti maçlarda bağırtıp çağırtan, kulüp yönetimi ile stada gelen kulüp taraftarları arasındaki ilişkiyi yürütüp işin kaymağını götüren amigolara saygınlık kazandırmak için uydurulan bir terim.

bildiğin amigosunuz amk ne büyütüyosunuz olayı.
  • benim için alen markaryandır.