şükela:  tümü | bugün
 • 3 boynuzlu olduğu kesin olan ve adını burdan alan dinazor.ayrıca soul calibur adlı oyunda rockadlı karakterin kafatasını taktığı jura dönemi canlısı.
 • uc boynuzlu yuz anlamina gelen latince sozcuk.kretas doneminde ya$ami$ otobur,gunumuzun gergedanlarına benzeyen,dinozorlarin yumurtayla cogaldiginin ispatlanmasinda payi olan dinozor.pek sevmeyiz kendisini.
 • dinozor belgesellerinde bilgisayar efektli canlandırmaların baş kahramınıdır bunlar..tam olarak şöyledir;

  aç bir t-rex ,20-30 tane irili ufaklı triceratopsun bulunduğu sürüyü sinsice takip eder. bu sırada ağaçların arkasına saklanan etoburun sadece burnunu ya da ayaklarını görürüz. gözüne, sürüden hafif uzaklaşmış yavru bir triceratopsu kestirir ve tam saldırı pozisyonu alıp ortaya çıkar ki. bingo... sürüdeki tüm ebeveynler yavruyu aralarına alıp kutsal çemberi kurmuşlardır bile (sanki hepsi onun orda olduğunu bilip dalga geçiyormuşçusna). t-rex şaşar kalır önce. akabinde tehditkar boynuzların gölgesinde çember etrafında bir iki tur atar... ama nafile. s.ttir olup gider uzaklaşır... t-rex i tutan biz izleyiciler dumur oluruz, uyuz oluruz.
 • tyrannosaurus rex in gozunu yildiran, onunla dise dis goze goz kavga edip alt etme gucune sahip yegane jurasik organizma.
 • son araştırmalar sonucunda yapılan ilana göre torosaurus'un yavru hali. yani ayrı bir dinozor türü değilmiş.
  http://www.milliyet.com.tr/…010/1271460/default.htm
 • triceratops, 68-65 milyon yıl kadar önce geç kretase devri'nde kuzey amerika'da yaşamış otobur bir dinozor türüdür. adı "üç boynuzlu yüz" anlamına gelir. yunanca, tri - üç, ceras - boynuz ve ops - yüz. kretase devri'nin sonunda pek çok canlının yok olduğu büyük felakete kadar yaşamış son dinozor türlerindendir. triceratops, iri, dört ayaklı bedeni; büyük, kemikli bir yaka ve üç boynuz taşıyan başı; günümüz gergedanlarına olan benzerlikleri ile en kolay tanımlanabilen dinozor türlerinden biridir. ayrıca, bilinen en büyük etobur dinozorlardan olan tyrannosaurus rex ile aynı alanı paylaşmıştır ve onun avladığı -avlamaya çalıştığı- hayvanlardandır.

  tanımlandığı 1887 yılından bu yana, henüz tam bir fosili bulunmuş olmasa da, toplanan pek çok kısmi kalıntıdan hareketle iyi tanınan bir dinozordur. kafalarındaki yakanın ve boynuzlarının fonsiyonu, uzun süre tartışmalara konu olmuştur. çoğunlukla avcılara karşı savunma silahları olarak görülürler. ayrıca yeni teorilere göre; bunlar, tıpkı günümüz hayvanları gibi, tür içinde kur yapmak ve üstünlük göstermek amacıyla kullanılmış olabilirler.

  son yıllarda ortaya atılan bir teoriye göre triceratops türü hiçbir zaman var olmamış, bu dinozorlar aslında torosaurus türünün genç bireyleri imiş. bu teori henüz kanıtlanmamış olsa da ben bu teoriye inanmıyorum. torosaurusların vücut yapısı, özellikle kafa yapıları benzerlik gösterseler bile çok farklı.
 • bugüne kadar yapılmış en önemli dinazor keşiflerinden biri sayılan , 2014 yılında abd’nin montana eyaletindeki özel bir arazide keşfedilen ve 1,5 metre derinlikte kayadan çıkartılan 67 milyon yıllık dev triceratops iskeleti 2021 yılında avustralya'nın en büyük müzesi melbourne’de sergilenecekmiş.
 • küçükken oyuncaklarıyla oynadığım gergedan benzeri dinozor
hesabın var mı? giriş yap